Kontrol Pilotluğu Sertifikası (1)

0

Kontrol pilotu, pilot/pilot adaylarının yetenek testlerini/yeterlilik kontrollerini, öğretmen pilot/kontrol pilotu ve adaylarının yetkinlik değerlendirmelerini yapmak üzere yetkilendirilen ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) tarafından yetkileri onaylanan öğretmen pilotlarıdır.

SHGM tarafindan yetkilendirilmesi için ön koşullar var.

Pilot/pilot adaylarının ;

  1. Yetenek testlerini/yeterlilik kontrollerini, öğretmen pilot/kontrol pilotu ve adaylarının yetkinlik değerlendirmelerini yapmak üzere yetkilendirilen ve Genel Müdürlük tarafından yetkileri onaylanan öğretmen pilotu olmalıdır.
  2. yetenek testi, yeterlilik kontrolü veya yetkinlik değerlendirmesinin hava aracı üzerinde icra edildiği durumlarda, söz konusu hava aracında sorumlu pilot (PIC) olarak uçabilme yeterliliğine sahip, bu Talimatta belirtilmiş nitelikleri ve tecrübe gereksinimlerini karşılıyor olmalıdır.
  3. Son üç yıl içerisinde bu Talimata göre tanzim edilmiş lisanslarından, yetkilerinden veya sertifikalarından herhangi birinin askıya alınması, sınırlandırılması veya iptali de dahil olmak üzere, SHGM mevzuatı, EASA Temel Regülasyonu ve Uygulama Kurallarına riayet edilmemesinden dolayı hiçbir yaptırıma tabi tutulmamış olmalıdır.
  4. Kişiliği, karakteri ve SHGM ile olan işbirliği değerlendirilecektir.

Bu şartları tamamlayan adaylar SHGM tarafından uygun görülmesi halinde kabul edilecektir. Ama daha bitmesi.

Adaylar, kontrol pilotu standardizasyon kursunu başarı ile tamamlamalıdır.

Ayrıca SHGM’nin görevlendirdiği bir kontrol pilotu tarafından yapılan yetkinlik değerlendirmesinde başarılı olması gerekmektedir.

Adaylar, kontrol pilotluğu kategorileri içerisinde birden fazlasının şartlarını karşılayabiliyorsa, sadece bir kontrol pilotluğu kategorisi ile sınırlandırılmaz, SHGM tarafından aynı anda birden fazla kategoride kontrol pilotluğu için yetkilendirilebilecektir.

SHGM ise güncel kontrol pilot listesini resmi internet sitesinde yayımlıyor.

Böyle zor alınan sertifikalarının geçerlilik süresi, kontrol pilotlarının yetkilendirilmesi, tanzim edilen ayın geri kalanına ilave olarak en fazla üç yıldır.

Haftaya kontrol pilotluğu sertifikasının temdidi ve yenilemesi hakkında söz edeceğim.

İyi haftalar size.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here