logo

Kontrol Pilotluğu Sertifikası (1)


airwaypostozkan
ozkdmr3@gmail.com

Kontrol pilotu, pilot/pilot adaylarının yetenek testlerini/yeterlilik kontrollerini, öğretmen pilot/kontrol pilotu ve adaylarının yetkinlik değerlendirmelerini yapmak üzere yetkilendirilen ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) tarafından yetkileri onaylanan öğretmen pilotlarıdır.

SHGM tarafindan yetkilendirilmesi için ön koşullar var.

Pilot/pilot adaylarının ;

 1. Yetenek testlerini/yeterlilik kontrollerini, öğretmen pilot/kontrol pilotu ve adaylarının yetkinlik değerlendirmelerini yapmak üzere yetkilendirilen ve Genel Müdürlük tarafından yetkileri onaylanan öğretmen pilotu olmalıdır.
 2. yetenek testi, yeterlilik kontrolü veya yetkinlik değerlendirmesinin hava aracı üzerinde icra edildiği durumlarda, söz konusu hava aracında sorumlu pilot (PIC) olarak uçabilme yeterliliğine sahip, bu Talimatta belirtilmiş nitelikleri ve tecrübe gereksinimlerini karşılıyor olmalıdır.
 3. Son üç yıl içerisinde bu Talimata göre tanzim edilmiş lisanslarından, yetkilerinden veya sertifikalarından herhangi birinin askıya alınması, sınırlandırılması veya iptali de dahil olmak üzere, SHGM mevzuatı, EASA Temel Regülasyonu ve Uygulama Kurallarına riayet edilmemesinden dolayı hiçbir yaptırıma tabi tutulmamış olmalıdır.
 4. Kişiliği, karakteri ve SHGM ile olan işbirliği değerlendirilecektir.

Bu şartları tamamlayan adaylar SHGM tarafından uygun görülmesi halinde kabul edilecektir. Ama daha bitmesi.

Adaylar, kontrol pilotu standardizasyon kursunu başarı ile tamamlamalıdır.

Ayrıca SHGM’nin görevlendirdiği bir kontrol pilotu tarafından yapılan yetkinlik değerlendirmesinde başarılı olması gerekmektedir.

Adaylar, kontrol pilotluğu kategorileri içerisinde birden fazlasının şartlarını karşılayabiliyorsa, sadece bir kontrol pilotluğu kategorisi ile sınırlandırılmaz, SHGM tarafından aynı anda birden fazla kategoride kontrol pilotluğu için yetkilendirilebilecektir.

SHGM ise güncel kontrol pilot listesini resmi internet sitesinde yayımlıyor.

Böyle zor alınan sertifikalarının geçerlilik süresi, kontrol pilotlarının yetkilendirilmesi, tanzim edilen ayın geri kalanına ilave olarak en fazla üç yıldır.

Haftaya kontrol pilotluğu sertifikasının temdidi ve yenilemesi hakkında söz edeceğim.

İyi haftalar size.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yaz ve Muafiyetler

  03 Ağustos 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  22 Temmuz 2020 tarihli COVID-19 salgınına yönelik FCL, MED, FTL, OPS ve Denetim gerekliliklerine ilişkin muafiyetler konulu genelge, 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olmak üzere İngilizce dir. Yeterlilik süresinden başlayarak tip veya sınıf yetkisine kadar çeşitli konuda geçerlilik süresini uzattırmıştır. Titizlikle eğitim alması gereken sektör olduğu için, bu genelgenin düzenlenmesinin havacılık sektörünün ne kadar zor durumda olduğunu hissedebiliyoruz. Salgın riskinin azaltılması ön planda olduğu açık. Sadece Türkiye’deki Covid-19 ...
 • İHA ile E-Ticaret

  27 Temmuz 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Savunma Sektöründe İHAnın yeri gittikçe genişliyor. Haberleri açınca Türkiye’de üretilen İHA’nın ne kadar kaliteli olduğunu vurgulayan konularla dolu. Covid-19’dan dolayı aylardır alış verişe istediğimiz gibi çıkamadığımız günlerde ve hala eskisi gibi dışarı çıkmak istemeyen kişiler az değilken, insanlar daha çok internetten alış veriş yaparken neden İHA E-Ticaret piyasasında boy gösteremiyor? Yaşlı insanların evin kaçıncı katında oturduğuna hiç bakılmaksızın İHA ile onların penceresine gıdaları teslim etme fırsatımız varken? Hep övürl...
 • Hava Aracı Milliyeti ve Tescil İşaretleri

  20 Temmuz 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Her geminin uyruğu olduğu gibi her uçakta da uyruk var. Ama halen azami kalkış ağırlığı 25 kg’a kadar olan İHA, meteorolojik amaçla kullanılan meteoroloji balonları ve yüksüz insansız serbest balonlar için uyruğa gerek görünmüyor. Uçaklarda bayrağı görüyoruz. O bayrak kafasına göre oraya o büyüklüğünde konulmuyor. Her zaman temiz ve görülebilir nitelikte olma zorunluluğundan dolayı biz kolayca tespit edebiliyoruz. Tescil işareti İHA hariç üç harflidir. İHA’nın tescil işaretlerinde harf ile birlikte rakam kombinasyonu kullanılıyor. Mesela ...
 • Bir Zamanlarda

  13 Temmuz 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Havayolu şirketlerinde çalışmanın çok havalı olan bir dönemi vardı. Maaş da oldukça yüksekti o günlerde. Hatırlayan vardır diyorum. Maaşın Ocak 2018 seviyesine kadar inebilir haberini okuyunca bir dönemin tamamen kapanacağını hissettim. Merkez Bankası Döviz Kurları】 2 Ocak 2018  10 Temmuz 2020 1USD  3,7652TL        6,8514TL 1EUR  4,5375TL        7,7309TL Dövize göre piyasadaki fiyatların arttığı bu ülkede sadece maaşın 2,5 yıl önceki seviyede kalması, gelişmiş ülkelerde yaşananların asla anlamayacak durum söz konusu, değil mi?...