logo

Katar, e-vize sistemine geçti

Katar, e-vize sistemine geçti

Katar turizmi artırma çabalarını hızlandırmak için yeni e-vize sistemini başlattı

Doha, Katar: Katar İçişleri Bakanlığı, Katar Havayolları ve Katar Turizm Otoritesi, Katar ziyaretçilerinin doğrudan turistik vizeye başvurabilecekleri bir e-vize platformu başlattıklarını duyurdu. Böylelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vizesiz bir destinasyon olan Katar’a ulaşım tüm ziyaretçiler için kolaylaştırılmış oldu.
Turist vizesi başvuruları şu an yapım aşamasında olan yeni e-vize platformu www.qatarvisaservice.com adresinden yapılabilir.
Bu yeni hizmet, standartlaştırılmış ücretlerle daha verimli ve şeffaf bir vize uygulama sistemi sunduğu için Katar’a ziyaretçi erişimini kolaylaştırmak için düzenlendi. Daha önce, turist vizeleri için başvuranlar otel ve tur operatörleri gibi akredite edilmiş Katar merkezli birimler aracılığıyla başvurularını göndermek zorundaydı. Şimdi, yolcular doğrudan başvurabilir ve çevrimiçi başvurularının durumunu takip edebilir.
Turist vizeleri, Visa veya Mastercard kullanarak çevrimiçi yapılan ödemelerle birlikte, servis ücreti de dahil olmak üzere 42 dolara mal olacak. Başvuruyu tamamlamak için gereken belgeler, taraması yapılmış pasaport,vesikalık fotoğraf, taraması yapılmış uçak bileti ve Katar’da kalınacak adres bilgisinden oluşuyor. Katar Havayolları ile seyahat eden yolculara, vizenin havayolunun rezervasyon platformuyla bağlantısı olduğu için biletlerinin otomatik olarak onaylanmasına ilişkin kolaylık sağlanacak.
Başvuru sahibinin tüm belgeleri iletmesinin ardından ortalama 48 saatte geri dönüş yapılan sistemde bir seyahat başvurusu kabul edildiğinde * e-vize, e-posta ile başvuru sahibine iletiliyor.
Katar, Kasım 2016’da ücretsiz transit vize uygulaması başlattıktan sonra ziyaretçi sayılarını artırma çabalarını hızlandırdığı için çevrimiçi vize hizmetini başlattı. Yeni transit vize yapısı, beş saat ile 96 saat arası aktarma yapan yolcular için geçerli. Bu uygulamadan önceki sistemde yolcular sadece 48 saate kadar transit geçiş imkanından faydalanabiliyordu.
Katar Havayolları’nın geniş uluslararası ağından faydalanarak ziyaretçilerine vize çözümleri belirleyip sunmak için Eylül 2016’da imzalanan anlaşmayı takiben Katar Vize Hizmetleri, Katar İçişleri Bakanlığı, Katar Havayolları ve Katar Turizm Otoritesi ortaklığı ile hayata geçirildi.
Pasaport ve Yabancı Çalışanlar Dairesi Genel Müdürü Tuğgeneral Muhammed Al Ateeq “Katar İçişleri Bakanlığı sürekli devlet hizmetlerini olabildiğince pürüzsüz ve verimli hale getirmeye çalışıyor. Katar Vize Hizmetinin bu aşamasının devreye girmesi, ziyaretçilerimizin genel tecrübelerini arttırırken, kaynakları optimize edecektir. Bu vizelerin yenilenmesi gibi ek hizmetleri içerecek ikinci aşamada ortaklarımızla birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz “dedi.
Havaalanı Pasaport Departmanı Direktörü Yarbay Muhammed Raşid Al Mazroui, “Bu lansman, çevrimiçi vize platformunun ilk aşamasını gerçekleştirdi. Pilot aşamada önümüzdeki haftalarda ilerledikçe Katar’a gelen tüm ziyaretçilerin deneyimini arttırmak amacıyla sisteme birkaç vize türü daha ekleyeceğiz “dedi.
Katar Havayolları Grup Yönetim Kurulu Başkanı Akbar Al Baker, “Doha hızlı bir şekilde dünya çapında turistik bir destinasyon olma yolunda. Katar Turizm Otoritesi ve İçişleri Bakanlığı ile olan işbirliğimizle bu süreci kolaylaştırmakta kararlıyız. Geçtiğimiz günlerde Katar ziyaretçileri için ücretsiz transit vize uygulamasının başlatılması, ‘+ Katar’ kampanyası ile aktarmalı seyahat eden yolculara ücretsiz konaklama hizmetinin sunulması ve bu yeni e-vize uygulamasıyla birlikte Katar’ı lider aktarma destinasyonu olarak görmeye devam edeceğimizden eminiz” dedi.
Katar Turizm Otoritesi Turizm Geliştirme Müdürü Hasan Al İbrahim, “Vize uygulamasının kolaylaştırılması yoluyla Katar’a ulaşımı kolaylaştırmak, turizm sektöründe büyümek, ekonomimizi olumlu yönde etkilemek ve toplumumuzu zenginleştirmek için önemli unsurlardan biri. Geçtiğimiz Kasım ayında uygulanmaya başlayan yeni transit vize programı sayesinde Mart 2017’de Mart 2016’ya kıyasla transit yolcu sayısında % 53 oranında bir artış kaydedildi. Bu yeni çevrimiçi vize hizmetiyle birlikte daha fazla ziyaretçiyi memnuniyetle karşılamak için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx