logo

KART’larımızı doğru oynayalım


Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com

Yurtdışı Sır Operatörü

Savaş DEMİREL

Değerli okurlarımız, hatırlayacağınız üzere yurtdışı gezilerinde “Ekonomi ve Verimlilik” kavramları üzerinde yoğunlaşmış ve bu kavramların lehimize işlemesine yönelik “Gezi ve Zaman Planlaması” konularında tavsiyelerimizi iletmiştik. Şimdi yukarıda sıraladığımız tüm kavramlara aynı anda etki edecek ve gezinizin tüm koordinasyonuna yön verecek bir konuya değineceğiz.
“ Şehir Kartları”
15. ve 16. yüzyıllarda önce İtalya’da başlayan ve daha sonra tüm Avrupa’ya yayılan Rönesans akımından günümüze; edebiyat, felsefe, bilim, güzel sanatlar ve mimarlık alanlarında görülmeye değer birçok görkemli eser kalmış olup, her yıl dünyanın dört bir köşesinden milyonlarca insan bu eserleri görmek için yıl boyunca seyahat etmektedir. Dünya Ekonomik Forumu seyahat ve turizm rekabet endeksinin 2017 yılı raporuna göre; ilk 10’a giren ülkelerden 6’sı Avrupa’da yer almaktadır. 2016 yılında dünya çapındaki 1.2 milyar turistten 620 milyonunun Avrupa ülkeleri tarafından ağırlanmış olması da, bölge ülkelerinde yer alan kültürel zenginliklerin derecesini gösteriyor.

Avrupa ülkelerine gösterilen bu ilgi, turistik mekanların giriş ücretlerindeki yüksek seviye, yoğun kalabalıklar ve uzun bekleme süreleri şeklinde gezginciler için bazı zorlukları da beraberinde getirmektedir. Ancak bu olumsuz durumlar size bazı avantajlarda sağlayabilir. Eğer bu beklemeler esnasında yakıcı sıcak bir havaya denk gelirseniz, hoşunuza gitmeyen bazı insanları ensenizi sürerek tutuşturup yakabilirsiniz. Ya da çok soğuk bir havaya denk gelirseniz, çıkışta geri almak kaydıyla müze girişindeki görevliye donmuş olan belden aşağınızı kestirip, yarı bilet fiyatı ödeyerek ekonomik bir şekilde müzeyi gezebilirsiniz. Tabi ki bu yazdıklarım şaka ve bu sıkıcı beklemelerin size hiçbir faydasının olamayacağı ve günlük planınızı da alt üst edeceği gün gibi aşikar !!Turistik bölgelerde, yukarıda yer alan resimdeki gibi kalabalıklarla boğuşmamak için alternatif çözüm önerileri mevcuttur. Çoğu turistik merkezin internet sitelerinde bu mekanlara girilmesi için gerekli biletlerin yanında, tercihe bağlı rehberlik hizmetlerinin de satışı yapılmaktadır. Bu yöntemi kullanarak yapılan alımlar sayesinde sıkıcı kalabalıkları ve uzun sıraları aşmak mümkündür. Ancak Avrupa başkentlerinde görülmesi gereken turistik yerlerin sayısını hesaba katınca, her giriş için ayrı bir bilet alınması hesaplı olmayacaktır. İşte bu noktada size tavsiyemiz, yazımızın konusunuda oluşturan “ŞEHİR KARTLARI”dır.

Genellikle günlük, iki günlük, üç günlük ya da haftalık olarak satılan şehir kartları gezginlere büyük avantajlar sağlamakla birlikte, doğru gezi planlaması yapılmadığında dezavantajlı durumları da beraberinde getirmektedir. Çünkü şehir kartlarının ilk kullanımından itibaren ara vermeden ardışık günlerde kullanılma zorunluluğu vardır. Örneğin dört günlük bir gezi esnasında alınan iki günlük şehir kartının, gezinin ilk gününde kullanılması durumunda üçüncü ve dördüncü günlerde kullanılma ihtimali bulunmamaktadır. Kartın kullanılabilirliği ikinci günün bitimiyle sona erecektir. Bu sebepten şehir kartlarınızı önceden almış olsanız dahi, ziyaret edilen ilk mekanda kullanıldığında aktive edileceğini unutmayın. Bu sebepten yolculuk yaptığınız ve yarısı kaybolmuş olan birinci gezi gününde kartlarınızı aktive etmemenizi önemle hatırlatırız. Hatta gezi planınızda, enerjinizin en yüksek olduğuna inandığımız ikinci ve üçüncü günlerde kartlarınızı kullanmaya başlamanızı da tavsiye ediyoruz.
Şehir kartı tercihi yaparken gezi planınız haricinde başka hususlarında dikkate alınması gerekebilir. Çünkü Şehir kartları bazı turistik bölgelere ve müzelere ücretsiz giriş izni sağlarken, bazı turistik bölgeler ve faaliyet merkezlerine ise sadece indirimli giriş imkanı sağlamaktadır. Bu sebepten gezi planınız haricinde ziyaret etmek istediğiniz yerlerin giriş ücretlerini tekil olarak hesaplayıp alt toplam almanızı ve şehir kartı ücreti ile karşılaştırarak tercih yapmanızı muhakkak öneriyoruz. Ayrıca dikkate alınması gereken bir diğer husus ise şehir kartlarının, şehir merkezlerinde sunmuş olduğu ücretsiz ulaşım hizmetidir. (Metro, Otobüs Tramvay) Bazı şehirler istisna olsa da, birçok şehir kartında sunulan bu hizmet tercih noktasında belirleyici bir unsurdur.
Eveeeeet değerli okurlarımız… Yapılan bu açıklamalardan sonra genel kanımız, gidilen şehirlerin hakkının verilmesi için şehir kartlarının alınması yönündedir. Kart alınıp alınmaması noktasında yapmış olduğunuz hesaplamada, başa baş bir sonuç çıksa dahi; o sıkıcı kuyruklar ve uzun bekleme süreleri dikkate alındığında, kesinlikle ve kesinlikle tercihinizin şehir kartı alınması yönünde olmasını tavsiye ederiz. Ancak bu kartların maksimum verimlilikte kullanılması içinde yazımız boyunca yapmış olduğumuz uyarıları da dikkate almanızı önemle hatırlatmak isteriz.
Haftaya görüşmek dileğiyle,
Esenlikler dilerim…
Savaş DEMİREL
Mali Müşavir savas@tesladenetim.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Hava Sahası Tasarımcısı

  23 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Genel, Havacılık Haberleri

  Bu mesleğin varlığını yeni fark ettim. Hava sahası tasarımcı olmayı hedefleyen çocuklar da olsun ve mümkün olduğu kadar genç yaşında bu konuda uzman olabilsin diye kısaca anlatmak istedim. Hava sahası tasarımcısı olabilmek için hava seyrüsefer hizmetlerini sağlamaktan sorumlu kamu kuruluşu olan Devlet Hava Meydanı İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından istihdam edilmiş olması gerekiyor. Hava sahası tasarımcısı, ATS koridor ve aletli alçalma yöntemleri konusunda uluslararası sertifikaya sahip, gerekli eğitimi başarı ile tamamlayarak serti...
 • İHA ve Serbest Alanı

  16 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İHA0 ve İHA1 sınıfı için 400 feet (yaklaşık 122m) altında yapılacak her türlü uçuş için 5 iş günü öncesinden SHGM tarafıdan oluşturulan resmi internet sayfası üzerinden, özel izine tabi bölgesinde yapılacak her türlü uçuş için 10 iş günü öncesinden gerekçesi ile birlikte “İHA-Uçuş İzni Talep Formu” doldurarak başvuru yapılması gerekiyor. İHA0 ve İHA1, artık ticaret alanlarında sadece fotoğraf çekmek için değil, tarım alanında, güvenlik alanında ve daha çok alanlarda lüks değil ihtiyaç hale gelmiştir. Sadece ehliyet almak yetmiyor. Daha iy...
 • Japon Havayolları ve Biyoyakıt

  09 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Hafta sonu her yerde Kyodo Tsuuşin’in sunduğu bu konu hakkındaki haberi okumuşsunuz sanırım. Söz konusu Japon Havayolları olunca ben de bu konu hakkında yazmak istedim. Japon Havayolları tarafından 2018 yılında ABD’deki biyoyakıt üreticisine yapılan yatırım yaklaşık 9 milyon JPY’idi. Bu girişimci şirketinin tesisat inşaatına katkıda bulunmuş. Ham maddenin ev çöpleri olmasının çevreci yaklaşımı ve net sıfır karbondioksit salınımını hedefleyerek yola çıkmışlardı. O günlerde Covid-19 sebebiyle tüm uçakların yerde park edilip, büyük havayo...
 • Uçan Arabalar

  02 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Covid-19 sebebiyle toplu taşıma araçlarına binmek istemeyenlerin sayısı çoğalınca otomobilin satışları çoğaldı. Sadece ofise gidenlerin sayısı çok azaldığı için korktuğum kadar trafikte değişiklik göremedim. Sıradan biri bunu yaptığına göre, imkanları olanların kafasından geçenler bambaşka olmalı, değil mi? Bu talep hep vardı, ancak Covid-19 ile beraber hız kazandığını hissediyorum. Geçen gün haberlerde gördüğüm AirCar onlarından bir tanesi. Hiç de yep yeni birşey değil. Artık pistsiz havalanabilen çok model var. Bunlara binme...