logo

Jorge Marin’in “Varlığın Yeniden İnşası” sergisi İST’te

Jorge Marin’in “Varlığın Yeniden İnşası” sergisi İST’te

Sadece büyüklüğü ile değil sanata ve santçıya verdiği destekle de ön plana çıkan İstanbul Havalimanı, dünyaca ünlü Meksikalı Heykeltraş Jorge Marin’in “Varlığın Yeniden İnşası” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Birçok ülkede özel takipçileri bulunan bu önemli serginin açılışı İGA Havalimanı İşletmesi CEO’su Kadri Samsunlu, Meksika Ankara Büyükelçisi Bernardo Cordova Tello, İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Önal, Jorge Marin Vakfı Başkanı Elena Catalan ve havacılık camiasının duayenleri tarafından yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Önal, “İstanbul Havalimanı büyüklüğü ve ağırladığı yolcu sayısının rekor sayılarda olmasının yanı sıra, sanat etkinleriyle de dikkat çekiyor. Dünyaca ünlü bu heykel sergisi hem Türkiye’nin hem de Meksika’nın tanıtımı açısından çok önemli” dedi.

Bronzdan yaptığı heykelleri küreler, pencereler, kefeler ve atlar üzerine konumlandıran Jorge Marin’in İstanbul Havalimanı’ndaki sergi açılışında konuşan Meksika Ankara Büyükelçisi Bernardo Cordova Tello da serginin iki ülke ilişkileri açısından önemli bir etkinlik olduğuna dikkat çekti.

İstanbul Havalimanı’nın dünyanın en büyükleri arasında olduğunu hatırlatan Tello, “İstanbul Havalimanı’na bu üçüncü gelişim. Her geldiğimde değişimi ve havalimanındaki konforu daha ileri seviyede görüyorum. İstanbul Havalimanı’nın Türkiye’nin dışa açılan en büyük kapısı olarak daha büyük başarılara imza atacağını inanıyorum” diye konuştu.

Serginin ev sahibi İstanbul Havalimanı Ceo’su Kadri Samsunlu, havalimanında güvenlik, konfor ve sağlanan kolaylıkların yanı sıra, estetiğe de büyük önem verdiklerine vurguladı.

Samsunlu, “İstanbul Havalimanı sadece bir havalimanı olmaktan öte aynı zamanda bir yaşam ve sanat alanı olma özelliği taşıyor.  Dünyanın en büyük havalimanı ve bölgenin en önemli hub’ı olma özelliğinin yanı sıra, sanata verdiği değerle de ön plana çıkan İstanbul Havalimanı, dünyaca ünlü Meksikalı heykel sanatçısı Jorge Marin’in ‘Varlığın Yeniden İnşası’ adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi hem İstanbul Havalimanı’nın hem de Türkiye’nin tanıtımı açsından çok önemli. Bu sergideki bronz melek tasviri önünde insanların fotoğraf çektirmek için kuyruk oluşturduğuna tanıklık ettim. Dünya insanlarını sanat ve sanatçıyla buluşturmak, kütürler arası etkileşimi havalimanımızda güçlendirmek için bu tür sanatsal etkinlikleri sergilemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sergini açılışı yapılarak, heyet eşliğinde eserlerin bulunduğu alan gezildi.

JORGE MARİN’İN ESERLERİ 4 KITADA NAM SALDI

Jorge Marin, Meksika Figüratif Sanatı’nın en büyük temsilcilerinden biridir. Heykelleri daha önce Meksika’da ve yurtdışında açık alanlarda sergilendi.

Bu sergiler, sanat eserleri ve ziyaretçiler arasında spontane bir oyun dinamiği oluşturdu.  Jorge Marin, 300’den fazla sergiye katılmış ve eserleri Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika’da galerilerde ve müzelerde sergilendi.

Sanat eserlerinin sembolizminin ötesinde, kendisinin eserleri ziyaretçilerle bir bağlantı oluşturmaktadır ve bu bağlantı, sembolleri tarafından üretilen belirliliğe ve umuda dayalı.

Meksika ile Türkiye arasında köprü görevi görecek bu sergi, aynı zamanda Amerika; Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlaması hedefleniyor.

Varlığın Yeniden İnşası Jorge Marin tarafından yapılmış bir grup heykel projesidir. Bu projede, vücut bir araç ve kanatlar da vücutları sınırlarının ötesine taşıyan motorları.

Sergiyle verilmek istenen ana mesaj; yer çekimine meydan okuyan iki canlı olarak, Meksika ve Türkiye bu seyahatte buluşup şu andan itibaren 90 yıllık seyahate çıkması. Bu şekilde, havalimanları çağdaş sanata bir mekanizma gibi bağlanmaktadır ve bu mekanizmada çeşitli kimlikten ve çeşitli topluluklardan insanlar yolculuk etmektedir, bu yolculukta bizlerin bagajı kültür alışverişi ve devletlerin birliğinden oluşuyor.

İstanbul Havalimanı’nda sergilenecek Jorge Marin eserleri: Alas de Mexico, El Tiempo, Equilibrista 90, Angel en Cuclillas IV

Jorge Marin eserlerini antatırken, “Bu kanatlar Meksika’dan havalanmaya başlayıp dünyanın çeşitli şehirlerine inmiştir. Bu kanatlar kamusal alanlar için tasarlanmış eserlerdir, siz eserleri kendinizin gibi gördüğünüz zaman anlam kazanmaktadır. Bu heykelleri, zaferleri kutlamanız için vermenin yanı sıra, aynı zamanda potansiyelinizi hayal edip özenle kişi olarak yansıtmanız için vermekteyiz” diyor.

Meksika’nın Kanatları, Meksiko City, Los Angeles, Singapur, San Antonio, Nagoya, Denver, Dubai, Costa Rica, Madrid, Berlin ve Quebec’de kalıcı olarak sergileniyor.

Meksika’nın Kanatları 2015’den beri, gezi sergisi olarak Shanghai, Guangzhou, Hong Kong, Bangkok, Kuveyt, Kahire, İzmir, Ankara, Beyrut and Abu Dhabi şehirlerinde sergilendi.

İstanbul Havalimanı Bosphorus Alanı’nda yer alan sergi, 6 ay boyunca sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ