logo

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza’nın zaferi

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza’nın zaferi

İstanbul havalimanı’nda piyasa değeri 24 milyon Lira olduğu belirtilen 420 kg uyuşturucu madde ele geçirldi.
İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirilen dört ayrı operasyonda piyasa değeri 24 Milyon Lira olduğu belirlenen 420 kilogram uyuşturucu madde ele geçirildi.

İstanbul Havalimanı Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin havalimanı yolcu salonunda gerçekleştirdiği ilk operasyonda, şüpheli iki yolcunun beraberindeki 6 valizde, x-ray tarama cihazı ve narkotik dedektör köpekleri ile yapılan aramasında toplam 53.7 kilogram ‘khat” cinsi uyuşturucu madde ele geçirildi.

Kuryelik yaptıkları öğrenilen yabancı uyruklu yolcuların sorgularında uyuşturucuyu almak için havalimanına gelen aracın olduğu bilgisine ulaşıldı. Ekipler, takibe aldıkları aracı havalimanı otoparkından ayrıldığı sırada yakaladı. Araçta yapılan aramada ise 31.3 kilogram daha ‘khat’ cinsi uyuşturucu ele geçirilerek 8 şüpheliyi gözaltına aldı.

Havalimanı kargo terminalindeki ikinci operasyonda ise Nijerya’dan gelerek İstanbul üzerinden ABD’ye gönderilecek tekstil eşyası olarak beyan edilen eşyaların altında toplam 113 kilogram ‘khat’ cinsi uyuşturucu ele geçirdi. Kargo terminalindeki bir diğer operasyonda ise şüpheli kargonun içerisinde 216 kilogram ‘khat’ yakalandı.

Havalimanında yapılan son uyuşturucu yakalamasında risk analizi sonucu kontrol edilen yolcunun bagajından toplam 6 kilogram kokain çıktı.

Hüseyin ASLIYÜCE

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ