logo

İspanya Hükümeti, Thomas Cook mağdurlarına sahip çıktı

İspanya Hükümeti, Thomas Cook mağdurlarına sahip çıktı

İspanya, Thomas Cook mağduru turizmcilerine 300 milyon euroluk destek paketi açıkladı.

İspanyol Hükümeti, Thomas Cook’un iflasından etkilenen turizmcilerine destek olmak için yaklaşık 300 milyon euro değerinde bir destek paketi hazırladı. Pakette, Thomas Cook’tan doğan boşluğun diğer tur operatörleri tarafından doldurulmasını teşvik etmek için, Kanarya Adaları ve Balear Adaları’na yapılacak uçuşlardan alınan havaalanı vergilerinin düşürülmesi de yer alıyor…

Havayolu şirketlerine vergi indirimi

İspanyol Hükümeti, Thomas Cook’un havayolu şirketinin çekilmesinden kaynaklanan kapasite kaybının giderilmesi için, kış sezonunda turizm destinasyonlarına uçan şirketlerden alınacak havaalanı vergilerinde indirimler ve muafiyetler sağlayacak.

1000 şirkete kredi verilecek

Thomas Cook’tan 200 milyon euro alacağı olan bin İspanyol şirketine (600’ü otel) kredi sağlanarak finansal krize girmeleri önlenecek.

Sosyal güvenlik primleri ertelenecek

İflasın turizm istihdamına olan etkilerini azaltmak için de tedbirler alan İspanyol Hükümeti, süresiz ve sabit iş sözleşmesi yapan şirketlere ikramiye verecek. Ayrıca şirketlerin sosyal thomasgüvenlik sistemlerine verdiği katkı paylarının ertelenmesi ve bazı vergilerin ötelenmesi konusunda kolaylık sağlayacak.

Alternatif pazarlara yönelenleri teşvik edecek

İngiliz turisti kaybetmemek için promosyonlu sadakat programlarını devreye almayı planlayan İspanyollar, her şeye rağmen doğabilecek kaybın giderilmesi için de alternatif pazarlara yönelmeyi planlıyor. Kanarya ve Balear Adaları’na alternatif pazarlardan turist getirecek çalışmalara ve bunları yapan şirketlere teşvik vermeyi planlıyor.

Hukuksal süreçte de destekleyecek

İspanyol Hükümeti aldığı tedbirlere ek olarak, yaşanan süreçten etkilenen şirketleri, hukuksal mücadelelerinde de destekleme stratejisini benimseyecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ