logo

İran uzaya astronot göndereceğini duyurdu

İran uzaya astronot göndereceğini duyurdu

Dünya uzay haftası kapsamında İran uzay çalışmalarına hız vereceğini ve İranlı bir astronotu uzaya göndereceğini duyurdu.

Fars Haber Ajansı’nın geçtiği habere göre, İran İletişim ve Teknoloji Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, Dünya Uzay Haftası nedeniyle İletişim Bakanlığında düzenlenen törende konuştu.

Cehromi, diğer ülkelerle iş birliği yaparak mutlaka gelecek dönemde bir İranlı astronotu uzaya göndermeyi planladıklarını açıklarken, bu tür çalışmaların ise ABD tarafından hoş karşılanmadığına vurdu yaptı.

İran Uzay Araştırma Enstitüsü’ne gizli balistik füze programı yürüttüğü iddiasıyla yaptırım uygulayan ABD’ye tepki gösteren Azeri Cehromi, “İranlı bilim adamları hiçbir zaman ABD yaptırımları kapısının arkasında kalmaz.” ifadesini kullandı.

Bakan Azeri Cehromi, birçok ülkenin İran’ın uzay çalışmalarının barışçıl nitelikli olduğuna inandığını söyledi.

İki yıla kadar astronot gönderecek

İran uzay kurumu ISA Başkanı Dr. Murtaza Berari, Dünya Uzay Haftası etkinlikleri dolaysıyla düzenlenen törende ülkenin uzay programına ilişkin bilgiler verdi.

Geçen sene uzaya iki uydu yolladıklarını belirten Dr. Berari, uydulardan biri kısa süreliğine 500 km yükseklikteki yörüngeye yerleşmeyi başardığını belirtti.

Bu yıl uzaya üç uydu daha göndereceklerini belirten Dr. Berari, İran yapımı uyduları uzaya göndermeye devam edeceklerini, iki yıla kadar da uzaya ilk İranlı astronotu göndermeyi planladıklarını ifade etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ