logo

Havcılık Tıbbi Kongresi başladı

Havcılık Tıbbi Kongresi başladı

Havacılık sektörünün ilgi ile takip ettiği, 5. Ulusal Hava ve Uzay Tıbbı Kongresi Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü katkılarıyla 04-06 Ekim 2019 tarihleri arasında Kaya Termal & Convention Otel / İzmir’de gerçekleştirildi.

Hava ve uzay tıbbı, psikolojisi ve fizyolojisi konularına ilgi duyan; doktor, psikolog, pilot, kabin memuru, hava trafik kontrolörleri ile havacılık sektöründe çalışanların iştirak ettiği kongreye ilgi büyüktü.  Kongre hem konuşmacılar hem de katılımcılar açısından çok verimli geçti.

Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü İstanbul Havalimanı Başhekimi Dr. Aykut Yener Kavak’ta havalimanlarında verilen sağlık hizmetleri hakkında katılımcılara detaylı bilgilendirmelerde bulundu.

Kongrede uzmanlar,  “Sivil ve Askeri Havacılıkta Göz Hastalıkları” konularında yolcularda, uçuşta-havaalanlarında yolcu ve uçuş ekibinde görülen tıbbi acil durumları ve bunlara müdahale yöntemlerini anlattı.

HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ YİNE GÜNDEMDEYDİ

Yolcuların hayatları iki dudakları arasında olan hava trafik kontrolörlerinin çalışma ortamları, sağlık muayeneleri ve sağlık yeterlilikleri ile ilgili oturumlar düzenlendi. Hava trafik kontrolörlerinin uçakları salimen indirip kaldırabilmeleri için çok sağlıklı şartlarda çalışmaları gerektiğine dikkat çekildi.  Kontrolörlerinin göz yorulması riskine karşı dinlenme saatlerinden asla taviz verilmemesi gerektiği vurgulandı.

Ayrıca kongrede Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Hava Sağlık Birimi tarafından güncel mevzuat bilgileri, Bilgi Yönetim Sistemi (BYS) ve Havacılık Sağlığında Emniyet Performans Göstergeleri konularında oturum düzenlendi. Programda yer alan konular, katılımcıların akademik beklentilerini karşılamanın yanı sıra güncel gereksinimlerine de cevap verecek nitelikte ele alındı.

Bu yıl yine geleneksel etkinliklerden olan “Havacılık Tıbbı Bilgi Yarışmasını” da icra edildi. Hep birlikte katılımcıların bilgisini artırmayı, konuşmayı, tartışmayı ve eğlenmeyi amaçlayan yarışmada keyifli anlar yaşandı.

Yarışmada dereceye girenlere, ev sahipliği yapan kurumlarca çeşitli anı,plaket ve hediyeler takdim edildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

522 Origin Connection Time-out

522 Origin Connection Time-out


cloudflare-nginx