logo

Hava-Sen, yüzde 3’lük kesintiye tepki gösterdi

Hava-Sen, yüzde 3’lük kesintiye tepki gösterdi

Hava-Sen, Hava İş’in üyesi olmayanlara 25. dönem TİS’te belirlenen ücretlerin yüzde 3 oranında eksik ödenmesine ilişkin protokolle ilgili tepki dolu bir açıklama yaptı.

Konuyu yargıya taşıyacaklarına dikkat çeken Hava Sen Yönetimi, alınan karara “Hukuk herkese gerekli. Bu konuyu hukuk önüne taşımak için halen haberi olmayan arkadaşlarımızın desteği ile gerekli girişimi yapacağımızı kamu oyuna duyururuz” sözleriyle tepki gösterdi.

Hava-Sen’in açıklaması şöyle:

Üyelerimize ve Basınımıza Duyuru,

Sendika & İşveren Ortaklığı…. 2016 yılında renkli bir sendika ve işveren oturup bir protokol hazırlamışlar ve sendika üyesi olmayanlardan yüzde 3 kesinti yapacaklarını imza altına almışlar.

1. Sendika ve işveren birleşip üyelerine yüzde 3 fazla verebilirler. Ancak üye olmayanlardan kesinti yapacaklarını, yani üçüncü kişilerden para alacaklarını kararlaştıramazlar

2. Protokol hiç sendikalı olmayanlar dahil kimseye uygulanmamış. Ancak HAVA – SEN kurulduktan sonra akıllarına gelmiş.

3. Protokol sadece sendikalı olmayanları kapsamış. Hava-İş veya HAVA – SEN ayrımı yapmamış. HAVA – SEN Devletin onayladığı ve e-devlette yer verdiği binlerce üyesi olan resmi sendikadır. Üyelerimize bu protokolu uygulayamazlar.

4. Dayanışma aidatlarını kesmemek, farkları vermiyeceğini duyurmak, % 3 kesinti yapmak, işten atmakla tehdit etmek, buradan istifa ettirip sevgili sendikalarına geçmeye zorlamak ve daha niceleri…..

5. Dayanışma aidatı kesmeyen İşveren bu gizli protokole dayanarak arkadaşlarımızın maaşlarından % 3 kesinti yaptı ve bunu bordronun hiç bir yerinde göstermediği gibi kendilerini de bilgilendirmedi.

6. Hukuk herkese gerekli. Bu konuyu hukuk önüne taşımak için halen haberi olmayan arkadaşlarımızın desteği ile gerekli girişimi yapacağımızı kamu oyuna duyururuz.

HAVA-SEN YÖNETİM KURULU

Share
#

SENDE YORUM YAZ