logo

Hava Aracı Milliyeti ve Tescil İşaretleri


keikotorigoe
keikotorigoe@hotmail.com

Her geminin uyruğu olduğu gibi her uçakta da uyruk var. Ama halen azami kalkış ağırlığı 25 kg’a kadar olan İHA, meteorolojik amaçla kullanılan meteoroloji balonları ve yüksüz insansız serbest balonlar için uyruğa gerek görünmüyor.

Uçaklarda bayrağı görüyoruz. O bayrak kafasına göre oraya o büyüklüğünde konulmuyor. Her zaman temiz ve görülebilir nitelikte olma zorunluluğundan dolayı biz kolayca tespit edebiliyoruz.

Tescil işareti İHA hariç üç harflidir. İHA’nın tescil işaretlerinde harf ile birlikte rakam kombinasyonu kullanılıyor. Mesela bir Türk zirai amaçlı hava araçları ise【TC-Z..】gibi TC’den (millet işareti) sonra kısa çizgi işareti, sonra Z’den başlayan üç harf (Türkçeye özgü harf hariç) ile oluşuyor.

Harflerin Roma harfi tipinde, süslemesiz ve büyük harf olması ve numaraların süslemesiz normal rakamlar olması gerekiyor.

I harfi ve 1 sayısı hariç olmak üzere; her bir harfin genişliğinin ve kısa çizgi (-) işaretinin uzunluğunun, harflerin boyunun üçte ikisi kadar olması gerekiyor.

Harfler ve çizgiler düz çizgilerden oluşur ve arka fonla kontrast oluşturacak bir renkte olur. Çizginin kalınlığının harfin yüksekliğinin altıda biri olması gerekiyor.

Gövde üzerinde hava aracı standartlarına uygun olarak hazırlanmış Türk Bayrağı resmi bulunmalıdır.

SHGM’den tescil işareti rezervi onayı alıp bir yıl süre ile muhafaza edilecektir. Tescil sertifikasını mutlaka hava aracında bunundurmayı unutmayalım.

Konulacak yer de detaylı olarak belirlendiği için başka yere yerleştirmek söz konusu değil.

Mesela küresel balonlarda, tescil işareti her bir balon üzerine ikisi yanlarda en az bir panel büyüklüğünde; biri de üstte en az üç panel büyüklüğünde olacak şekilde, kolaylıkla okunacak renkte yazılır.

Ölçüleri de mesela havadan hafif hava araçlarında işaretler en az 50cm yüksekliğinde olmalıdır.

Mevcut hava araçları ise, Hava Aracı Milleti ve Tescil İşaretleri Yönetmeliği’nin yayımı tarihinden (14.07.2020) itibaren en geç altı ay içerisinde gerekli tüm şartları karşılar duruma getirilmesi zorunluluğu olduğu için, Ocak 2021’de hava araçlarına daha dikkatli bakmaya ne dersiniz?

İyi haftalar size.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Havacılıkta Sağlık

  21 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Havacılık Sağlık Talimatı 11.09.2020 tarihinde revize edildi, daha doğrusu radikal bir şekilde değiştirilmiş. Dolayısıyla ilgili kişilerin dikkatli bir şekilde okumasını tavsiye ederim. Artık istisna hariç AME (Aeromedical Examiner) ve yetkili tabiplerin sorumluluğunda tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık raporunu, havacılık personeli her 5 yılda bir yenileyecektir. Sağlık sertifikası başvuruları SHGM tarafından bildirilen şekilde yapılmalıdır ve sağlık sertifikalarının geçerlilik süresi ve kısıtlamalar bu talimatta detaylı olara...
 • Uçak İçi İkram

  14 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Amerika yada Japonya gibi uzun süreli uçuşta business veya first sınıfında uçmanın sebebi koltuğun çok rahat olması da olabilir. Ama Paris’e veya Milano’ya uçarken koltuğun çok geniş ve rahat olsun diye ek olarak o kadar ödemek mantıklı gelmeyebilir. En azından bana mantıklı gelmiyor. Uçakta daha kapı kapanmadan derin bir uykuya dalanlardan olduğum için 2 veya 3 saat su bile verilmese de koltuk dar olsa da pek sorun olarak nitelendiremiyorum. O zaman Paris’e veya Milano’ya giderken neden business sınıfında oturuyorum? Şampanya ve se...
 • FAA, İngiltere’de B737 MAX’ler için inceleme başlatıyor

  12 Eylül 2020 Dünyadan, Köse Yazarları

  ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), bir yıldan fazla süredir yerde bekleyen B737 MAX uçakları için 14 Eylül’de Londra’da önemli bir inceleme başlatılacağını duyurdu. FAA açıklamasında, Boeing 737 MAX için bir eğitim incelemesinin Pazartesi günü Londra’da başlayacağını ve uçağın nihai hizmete dönmesi için önemli bir kilometre taşı olacağı belirtildi. Boeing 737 MAX için Ortak Operasyon Değerlendirme Kurulu’nun (JOEB) Londra Gatwick Havalimanı’nda toplanacağı ve incelemelerin 9 gün sürmesinin planlandığı belirtildi. İncelemeler sırasınd...
 • Amazon FAA’dan İzin Aldı

  07 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Türkiye gibi lojistiğe önem veren bir ülke dünya’da ilk olarak İHAyı sadece savunma için değil de lojistik için geliştirip kanun değişikliğe özen göstermesi gerekiyordu. Ama maalesef bu sefer de ABD öncü oldu. Amazon.com’un haberine göre, İHA ile evlere teslim edecek ‘PrimeAir’ FAA (Federal Havacılık İdaresi’den izin aldı bile. FAA 2020 yılın sonuna kadar şehir içinde teslim edecek İHA için ilgili mevzuattaki düzenlemeyi tamamlayacakmış. Amazon bu teknolojiye zaten sahipti, ama FAA’dan izin almak zordu. Yine de her ne kadar, ABD’de ...