Elektronik Ortamda İHA Kayıt Sistemi 2

0
– Sigorta ve Kayıt  –

İHA çok daha popüler olunca yasal düzenlemeler de araba gibi daha detaylı olacağına inanıyorum. Ama ilk aklıma gelen sigorta olunca bu konu hakkında detayları bilmenizi istedim.

Sigorta hakkında

25 kg üstü İHA ile ağırlığına bakılmaksızın ticari faaliyet gerçekleştiren İHA için, 15/11/2005 tarihli ve 25994 sayılı Türk Hava Sahasında Uçuş Yapan Türk ve Yabancı Sivil Hava Araçlarının Yaptırması Gereken Üçüncü Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası Yönetmeliği’ne göre sigorta yaptırılır ve sigortasız uçuş yapılması yasaktır.

Sigorta belgeleri, tescil ve uçuşa elverişlilik müracatları esnasında SHGM’ye  sunulması gerekmektedir.

Kayıt hakkında

Öncelikle İHA0 ve IHA1 kategorisindeki hava araçlarının kayıtları SHGM tarafından elektronik ortamda oluşturulan “Kayıt Sistemi” üzerinden yapılacaktır. (https://iha.shgm.gov.tr/public/index?ReturnUrl=%2f)

İHA0/İHA1 ve sistemlerinin sahibi/işleticisi/pilotu “Kayıt Sistemi” tarafından oluşturulacak etiketi İHA ve sistemlerinin üzerine ayrı ayrı yapıştırmaktan veya verilen kodu silinmeyecek şekilde yazmaktan sorumludur.

*Ülkemizde üretimi yapılan her bir İHA:

Üreticisi tarafından aynı gün içerisinde “Kayıt Sistemi”ne kayıt edilmelidir.

*İthalatçı firma tarafından satılan her bir İHA :

Satan firmanın sorumlu yöneticileri tarafından İHA’nın bilgilerini satın alan kişi bilgileriyle birlikte, aynı gün içerisinde “Kayıt sistemi”ne kayıt edimelidir.

*Yurtdışından bireysel olarak getirilen veya yurt içinde devir alınan İHA:

En geç 3 gün içerisinde “Kayıt Sistemi”ne kayıt edilmelidir.

Bu arada SHGM’den izin almayı gerektiren operasyonlar için izin alınmadan İHA uçuşu yapılması ve verilen yetkiler ile belirlenen hava sahaları dışında operasyon gerçekleştirilmesi hallerinde ilgili şahıs ve işletmeye 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Knunu’nun 5 inci kısmında (m. 141 – m.144) yer alan ceza hükümleri uygulanacaktır.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here