Dikey Kalkış Hava Aracı Kategorisine Mahsus Gereklilikler

0

Artık uçan arabaya binmek rüya değil de yakın gelecekteki gerçeğimiz.

Uçan araba olduğuna göre B sınıf araba ehliyeti ve pilot lisansa ihtitacımız olacağını tahmin edebiliyoruz. Günlük hayatımızda gelecekte olmazsa olmazı olacağına göre bu araç dikel kalkacak bir hava aracı olması gerekiyor bence.

Youtube’de gördüğümiz model de piste ihtiyaç olmayan sanki helikopter gibi olduğu yerden kalkacaklarındandır.

Uçuş Ekibi Lisanslandırma talimatı’na göre, SHT-21 uyarınca oluşturulan operasyonel uygunluk verilerinde aksi yönde bir hüküm bulunmadığı müddetçe, ilk kez dikey kalkışlı hava aracı tip yetkisi tanzimi için müracaatta bulunan adayların aşağıda yer verilen tecrübe gerekliliklerini ve ön koşulları karşılamaları gerekmektedir.

*Uçak pilotlar için;

1) ATPL(Havayolu nakliye pilotu lisansı) teorik bilgisi ile birlikte CPL(Ticari pilot lisansı)/IR(Aletli uçuş kuralları)【A】sahibi olmak ya da ATPL【A】sahibi olmak,

2) MCC(Uçuş ekibi işbirliği)kursunu başarıyla tamamladığını gösteren bir sertifikaya sahip olmak,

3) Çok pilotlu uçaklarda pilot olarak 100 saatin üzerinde uçmuş olmak,

4) Helikopterlerde en az 40 saatlik uçuş eğitimini tamamlamış olmak.

Ayrıca dikey kalkışlı hava aracı tip yetkisi eğitim kursunun uçuş eğitimi kısmı hem ilgili hava aracında hem de bu hava aracını temsil eden ve bu amaca uygun olan bir FSTD(Sentetik uçuş eğitim cihazı) üzerinde tamamlanması gerekiyor.

Dikey kalkışlı hava aracı tip yetkilerinin temdidi için adayın;

  • Yetkinin son geçerlilik tarihi öncesindeki üç ay içerisinde ilgili dikey kalkışlı hava aracı tipinde söz konusu talimatın Ek 1.9 eki gereğince bir yeterlilik kontrolünden geçmesi,

2)  Tip yetkisinin geçerlilik süresi içerisinde en az;

(a) İlgili dikey kalkışlı hava aracı tipinde pilot olarak 10 hat sektörünü, ya da

(b) İlgili dikey kalkışlı hava aracı tipinde ya da FFS(Uçağın tümzuçuş karekteristiklerini simüle edebilen tam donanımlı hareketli uçuş simülatörü )’de bir kontrol pilotu ile birlikte pilot olarak en az 1 hat sektörünü tamamlaması gerekir. Bu hat sektörünün yeterlilik kontrolü sırasında uçulması mümkün olabilir.

3) İlgili hava operasyonları gereklilikleri doğrultusunda onaylanmış bir ticari hava taşımacılığı işleticisi için çalışan ve ilgili işleticinin, tip yetkisinin temdidi için gerçekleştirilen yeterlilik kontrolü ile birleştirilmiş yeterlilik testinden geçen bir pilot (2)nci fıkrada öngörülen gereklilikten muaf tutulacaktır.

Ayrıca bir tip yetkisinin son geçerlilik tarihi öncesinde yeterlilik kontrolünün tüm bölümlerinden başarıyla geçemeyen aday, yeterlilik kontrolü başarılı bir şekilde tamamlanıncaya kadar o yetkinin imtiyazlarını kullanamayacaktır.

Başarılar.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here