logo

Covid-19 vakalarının yarısı Pakistan’dan bulaşıyor

Covid-19 vakalarının yarısı Pakistan’dan bulaşıyor

Son dönemde günde yaklaşık 4 bin yeni vaka açıklayarak 200 bin teyitli vaka sınırına ulaşan Pakistan, diğer ülkeleri de kötü etkiliyor.

The Telegraph’ın haberine göre, İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu (Public Health England/PHE) verilerine göre, 4 Haziran’dan bu yana Birleşik Krallık’a dışarıdan gelen 30 kişide koronavirüs saptandı ve bu vakaların yarısı Pakistan’dan.

Gazete, 1 Mart’tan bu yana 190 uçağın Pakistan’tan ülkeye geldiğini de bildirdi. Geneldeyse çoğu Birleşik Krallık vatandaşı 65 binden fazla kişi ülkeye uçtu.

Pakistan’ın milli havayolu şirketi PIA, Nisan ayının başından bu yana Birleşik Krallık’a seferler düzenliyor.

22 Haziran’da Hong Kong’a giden bir uçaktaki 30 yolcuda koronavirüse rastlanması üzerine, Dubai merkezli havayolu şirketi Emirates, Pakistan’dan diğer ülkelere düzenlediği seferleri askıya almıştı.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre, yaklaşık 200 bin vakanın görüldüğü Pakistan’da koronavirüs 4 bine yakın kişinin ölüm sebebi olarak kaydedildi.

210 milyon aşkın kişinin yaşadığı ülkedeki yetkililer Temmuz sonunda vaka sayısının bir milyonu görebileceğini ifade etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ