logo

Çok Hafif Hava Aracı (ÇHHA) ve Pilotluk


airwaypostozkan
ozkdmr3@gmail.com

600kg’dan hafif olan hava aracı ‘çok hafif uçak’ kategorisine giriyor.

Bunlarından maksimum kalkış ağırlığı 475 kg. ve 600 kg. arasındaki sabit kanatlı CS-LSA veya CS-VLA sertifikalı hava araçlarında uçmak için SHT-FCL’e göre düzenlenmiş uygun bir lisans ve yetkiye sahip olanlar ‘Çok Hafif Hava Araci Pilotu Lisanslandirma Talimati’hükümlerinden muaftır.

Maksimum kalkış ağırlığı 600 kg./suya iniş takımlarıyla 650 kg. olan çok hafif hava aracını kullanmak isteyenler söz konusu talimata uymak zorundadır.

Daha liseli öğrenciyken yani ilk yalnız uçuş öncesinde 16 yaşını tamamlayanlar öğrenci pilot olabilmektedir.

Lisans alabilmek için ise 17 yaşını tamamlamış olmalıdır.

En az geçerli bir LAPL sağlık sertifikası sahibi olmak kaydıyla, ÇHHA pilotu üst yaş sınırı olmaksızın uçuş yapabilir. Sadece 70 yaşını doldurmuş olan ÇHHA pilotu ticari yolcu taşımacılığı yapamayacağını söylemiş olayım.

Lisans eğitimine başvuruda bulunmak için lisans ya da başvuru sahibinin SHGM veya SHGM tarafından yetkilendirilmiş bir havacılık tıp merkezi tarafından verilmiş geçerli bir 1’inci, 2’nci sınıf veya ticari faaliyette bulunmamak koşuluyla LAPL sağlık sertifikasına sahip olmalıdır.

Teorik bilgi sınavlarından 75 puan aldıktan sonra, yetenek testlerinden geçip, uçuş eğitimini tamamlayanlar 5 yıllık lisansa sahip olabilmektedir. Elbette uzatmak mümkün.

Sadece bir pilot, son 90 gün içerisinde ilgili ÇHHA tipinde sorumlu pilot olarak en az 3 kalkış, yaklaşma ve iniş icra etmemiş ise, o tipte yolcu veya ilave kişi taşıyamaz ve öğretmenlik yapamayacaktır.

Üniversite yıllarını ÇHHA pilotu olarak geçirmeye ne dersiniz?

Emeklilik hayatınızı partnerinizle havada geçirmeye ne dersiniz ?

Bence kesinlikle çok havalı ve eğlenceli

Keyifli uşuşlar size !

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • C’den Önce C’den Sonra

  01 Haziran 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Yurt dışına uçmak için uçuş saatinden kaç saat önce havalimanına giriyorsunuz? Ben her ne kadar 24 saat önceden check-in yapmış olsam da, en geç 3 saat önce havalimanına giriyordum. Alış veriş için değil, çalışırken yaşadığım olayların aklıma geldiği için sanırım. Ama Havalimanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi(Genelge)’ne bakınca Covid-19 sonrası daha da erken gideceğim gibi görünüyor. Artık istisnalar haricinde kabine bagaj alınmayacağı için ona göre bavul hazırlamalıyız. Maskesiz havalimanına giremeyeceğimize göre m...
 • HES Kodu Olmayan?

  25 Mayıs 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Covid-19 bize yeni normalı sunmaya devem ediyor. HES kodu, artık yurt içinde şehirlerarası toplu ulaşım araçlarına binmenin olmazsa olmazıdır. HES kodu, Covid-19 pandemi sürecinde zorunlu olduğu için ne zamana kadar uygulanacağı konusunda da henüz belli değilmiş. (ALO 184’e göre) HES kodu, TC kimlik numarası olmadan elde edilemeyecek bir koddur. Hemen aklıma gelen şey, o zaman TC kimlik numarası olmayan yabancıların durumu ne olacak oldu. Türk Havayolları’nı ayarıp sordum. Bilgisi olmadığını ve Sağlık Bakanlığı’nı doğrudan arayıp...
 • Kuş Bakışı Pamukkale

  18 Mayıs 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Masmavi gökyüzü gerçekten Pamukkale’ye çok yakışıyor. Onu havadan görenlerin gerçekten unutulmaz bir anı yaşayabileceğini düşünüyorum. Slot, yani Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası’nın belirli bir gün ve saatte , "Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası Slot Uygulaması Ve Hava Sahası Kullanımı Talimatı"na uygun olarak sıcak hava balonları tarafından kullanırken, SHM (Denizli ili Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası için kalkış uygunluğu ve hava sahası kullanım taleplerini değerlendiren merkezi)’den hizmet almak zorundadır. Biz yolcu olarak pek bunlardan anl...
 • Hava Yolculuğunda Olmazsa Olmazı

  11 Mayıs 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Açıkçası son 2 yıldır THY’nin iç hat seferlerinde dağıttığı tost kokusu ve kahve tadından hiç hoşlanmadığım için, şahsen binmeden önce filtre kahve ve kruvasanı alıp canım istediği an yiyiyordum. Duruma göre o kokudan kaçmak, başka şirketi kullanmaya karar vermek için önemli unsurdu. Yani yeni düzen o kokuyu almak zorunda kalmayacağım için beni mutlu etti. Ama yakın mesafe dış hatlarında da ikramın kalkması gerçekten çok üzücü. Yakın mesafe derken Londra dahil mi acaba? Daha pahalı olacağını söylediği bileti alıp, 4 saat sadece oturmaya ne d...