Çok Hafif Hava Aracı (ÇHHA) ve Pilotluk

0

600kg’dan hafif olan hava aracı ‘çok hafif uçak’ kategorisine giriyor.

Bunlarından maksimum kalkış ağırlığı 475 kg. ve 600 kg. arasındaki sabit kanatlı CS-LSA veya CS-VLA sertifikalı hava araçlarında uçmak için SHT-FCL’e göre düzenlenmiş uygun bir lisans ve yetkiye sahip olanlar ‘Çok Hafif Hava Araci Pilotu Lisanslandirma Talimati’hükümlerinden muaftır.

Maksimum kalkış ağırlığı 600 kg./suya iniş takımlarıyla 650 kg. olan çok hafif hava aracını kullanmak isteyenler söz konusu talimata uymak zorundadır.

Daha liseli öğrenciyken yani ilk yalnız uçuş öncesinde 16 yaşını tamamlayanlar öğrenci pilot olabilmektedir.

Lisans alabilmek için ise 17 yaşını tamamlamış olmalıdır.

En az geçerli bir LAPL sağlık sertifikası sahibi olmak kaydıyla, ÇHHA pilotu üst yaş sınırı olmaksızın uçuş yapabilir. Sadece 70 yaşını doldurmuş olan ÇHHA pilotu ticari yolcu taşımacılığı yapamayacağını söylemiş olayım.

Lisans eğitimine başvuruda bulunmak için lisans ya da başvuru sahibinin SHGM veya SHGM tarafından yetkilendirilmiş bir havacılık tıp merkezi tarafından verilmiş geçerli bir 1’inci, 2’nci sınıf veya ticari faaliyette bulunmamak koşuluyla LAPL sağlık sertifikasına sahip olmalıdır.

Teorik bilgi sınavlarından 75 puan aldıktan sonra, yetenek testlerinden geçip, uçuş eğitimini tamamlayanlar 5 yıllık lisansa sahip olabilmektedir. Elbette uzatmak mümkün.

Sadece bir pilot, son 90 gün içerisinde ilgili ÇHHA tipinde sorumlu pilot olarak en az 3 kalkış, yaklaşma ve iniş icra etmemiş ise, o tipte yolcu veya ilave kişi taşıyamaz ve öğretmenlik yapamayacaktır.

Üniversite yıllarını ÇHHA pilotu olarak geçirmeye ne dersiniz?

Emeklilik hayatınızı partnerinizle havada geçirmeye ne dersiniz ?

Bence kesinlikle çok havalı ve eğlenceli

Keyifli uşuşlar size !

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here