Çin, kuantum radarı ile F-35 ve F-22’leri 100 km’den tespit ediyor

0

Çin, F-35 ve F-22’leri 100km öteden tespit ve takip edebilen kuantum radarı üretmeyi başardığını açıkladı.

NTV’de yer alan habere göre, dünyanın yeni süper gücü olma yolunda adım adım ilerleyen Çin, başlangıcını 2016 yılında yaptığı kuantum radarı projesi için bir prototip üretmeyi başardıklarını açıkladı.

Söz konusu kuantum radarı, günümüzde kullanılan radarlara göre oldukça gelişmiş özelliklere sahip. Bu nedenle henüz prototip aşamasında olmasına rağmen büyük önem taşıyor.

Birleşik Devletler medyasında yer alan habere göre geliştirilen kuantum radarı, ABD Hava Kuvvetleri’nin en önemli saldırı güçlerinden F-35 ve F-22 uçaklarına karşı kullanılabilecek. Geliştirilen kuantum radarı, bu uçakları 100 kilometre mesafeden tespit edebilecek, gerekli görüldüğü takdirde ise takip edebilecek.

Küresel üretimdeki payı nedeni ile ekonomik anlamda günden güne güçlenen Çin, bu gücünü askeri gelişimi ile de sürdürmek istiyor.

Gizli bir proje olan DARK SWORD drone, PTERODACTYL I insansız hava aracı, J-20 hayalet uçağı, DF-21D balistik füze ve SHENLONG uzay uçağı, Çin’in askeri gücünü artırma çalışmalarındaki en önemli projeleri olarak dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here