logo

Bilgi kirliliği


Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com

Emin’in Yeri

Geçtiğimiz 21 Eylül tarihinde bir uçak, AHL’ye inişi sırasında düşmüştü hatırlarsınız. Uçakta bulunan iki kokpit görevlisi bir hostes ve bir yolcu yaralı olarak kurtulmuştu.
TC KON tescilli özel jetten geriye kalanlar sadece bir enkazdı. Şimdi olayın olduğu güne geri dönelim isterseniz.
Ülkemizin önemli gazeteleri bu haberi uçağın kaptan pilotu öldü diye geçmişti ama sonra gerçek anlaşılmış yapılan resmi açıklamada pilotun yaşadığı ifade edilmişti.
Ben bilgi kirliliğine değinmek istiyorum. Aslında bu bilgi kirliliği ülkemizde ilk değil sonda olmayacak. Gönlümüzden geçen son olmasıdır.
Bu olay bana yıllar evvel mezarlıkta işlenen bir cinayeti hatırlattı. İşadamı Üzeyir Garih İstanbul’da bir mezarlıkta öldürüldüğünde o zamanın bakanı, mezarlıkta bulunan ufak bir çocuğu katil ilan etmişti. Çocuğun düştüğü durumu ailesinin durumunu kimse gözönüne almamıştı.
Şimdi de yaşayan bir kişiyi medya öldü ilan etti. İki konu arasında ki ortak özellik nedir dersiniz. İkiside araştırılmadan ilan edilmiş konudur.
Peki, o katil ilan edilen çocuğun ailesini ve yaşarken öldü denilen pilotun ailesini, onların evlerinde ki duygu düşünceleri düşünen oluyor mu sizce.
Yaşarken öldü denilen pilotun eşini, anne-baba, kardeş, çocuklarının acısını düşünen varmı. Düşünülüyorsa ne gibi yaptırım var. Koskoca hiç, pilot yaşarken öldü bilgisini birinci ağızdan veya kalemden yapanlar mesleklerini devam ettiriyorlar mı? Bu konuda medyada hiçbir habere yoruma rastlamadım. Demek ki halen işlerini yapıyorlar.
O halde sorarım, biz bu şekilde “bilgi kirliliğinin önüne nasıl geçeceğiz?”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Havacılıkta Sağlık

  21 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Havacılık Sağlık Talimatı 11.09.2020 tarihinde revize edildi, daha doğrusu radikal bir şekilde değiştirilmiş. Dolayısıyla ilgili kişilerin dikkatli bir şekilde okumasını tavsiye ederim. Artık istisna hariç AME (Aeromedical Examiner) ve yetkili tabiplerin sorumluluğunda tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık raporunu, havacılık personeli her 5 yılda bir yenileyecektir. Sağlık sertifikası başvuruları SHGM tarafından bildirilen şekilde yapılmalıdır ve sağlık sertifikalarının geçerlilik süresi ve kısıtlamalar bu talimatta detaylı olara...
 • Uçak İçi İkram

  14 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Amerika yada Japonya gibi uzun süreli uçuşta business veya first sınıfında uçmanın sebebi koltuğun çok rahat olması da olabilir. Ama Paris’e veya Milano’ya uçarken koltuğun çok geniş ve rahat olsun diye ek olarak o kadar ödemek mantıklı gelmeyebilir. En azından bana mantıklı gelmiyor. Uçakta daha kapı kapanmadan derin bir uykuya dalanlardan olduğum için 2 veya 3 saat su bile verilmese de koltuk dar olsa da pek sorun olarak nitelendiremiyorum. O zaman Paris’e veya Milano’ya giderken neden business sınıfında oturuyorum? Şampanya ve se...
 • FAA, İngiltere’de B737 MAX’ler için inceleme başlatıyor

  12 Eylül 2020 Dünyadan, Köse Yazarları

  ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), bir yıldan fazla süredir yerde bekleyen B737 MAX uçakları için 14 Eylül’de Londra’da önemli bir inceleme başlatılacağını duyurdu. FAA açıklamasında, Boeing 737 MAX için bir eğitim incelemesinin Pazartesi günü Londra’da başlayacağını ve uçağın nihai hizmete dönmesi için önemli bir kilometre taşı olacağı belirtildi. Boeing 737 MAX için Ortak Operasyon Değerlendirme Kurulu’nun (JOEB) Londra Gatwick Havalimanı’nda toplanacağı ve incelemelerin 9 gün sürmesinin planlandığı belirtildi. İncelemeler sırasınd...
 • Amazon FAA’dan İzin Aldı

  07 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Türkiye gibi lojistiğe önem veren bir ülke dünya’da ilk olarak İHAyı sadece savunma için değil de lojistik için geliştirip kanun değişikliğe özen göstermesi gerekiyordu. Ama maalesef bu sefer de ABD öncü oldu. Amazon.com’un haberine göre, İHA ile evlere teslim edecek ‘PrimeAir’ FAA (Federal Havacılık İdaresi’den izin aldı bile. FAA 2020 yılın sonuna kadar şehir içinde teslim edecek İHA için ilgili mevzuattaki düzenlemeyi tamamlayacakmış. Amazon bu teknolojiye zaten sahipti, ama FAA’dan izin almak zordu. Yine de her ne kadar, ABD’de ...
Access denied.