logo

ATOM 40mm İHA imha sistemi başarıyla test edildi

ATOM 40mm İHA imha sistemi başarıyla test edildi

ASELSAN üretimi ATOM 40mm İHA imha sistemi geçtiğimiz haftalarda Konya’da yapılan denemelerde testleri başarıyla geçti.

Konya Karapınar’da Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda gerçekleştirilen atışlı yetenek gösterimi testlerinde çok rotorlu mini İnsansız Hava Aracı (İHA) hedefleri havada başarıyla vurularak imha edildi.

Testlerde İHTAR anti-İHA sistemine entegre edilen ve ASELSAN tarafından geliştirilen 40mm İHA İmha Sistemi kullanıldı.

Yetenek gösterimine başta Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker olmak üzere çok sayıda kullanıcı ve tedarik makamı yetkilisi katıldı.

Büyük beğeni toplayan sistemin kısa süre içerisinde kullanıma alınması için çalışmaların hızlandırılmasına karar verildi.

Keşif, gözetleme ve taarruz gibi birçok farklı amaçla kullanılabilen küçük ve mini İHA’lar ucuz ve kolay erişilebilir olmaları nedeniyle terörist unsurlarca da sıkça kullanılan tehditler haline geldi.

ASELSAN tarafından geliştirilen 40mm İHA İmha Sistemi yine ASELSAN ve Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) iş birliği ile geliştirilen 40mm Yüksek Hızlı Akıllı Mühimmat kullanımı ile küçük hava hedeflerine karşı yüksek etkinlik sağlıyor.

40mm İHA İmha Sistemi, İHTAR anti-İHA sistemi ve 40mm ATOM Yüksek Hızlı Akıllı Mühimmat atma yeteneğine sahip SARP uzaktan komutalı silah sisteminden oluşuyor.

Silahlar İHTAR’dan gelen hedef bilgisi ve sistem üzerinde bulunan atış kontrol alt birimleri ile hedefe otomatik yönleniyor ve akıllı mühimmat kullanımı ile hedefi imha ediyor.

Akıllı Mühimmat, namludan çıkarken havada patlaması gereken zamana programlanıyor.

Programlanan zamanda paralanan mühimmat, şarapnel etkili gövdesi sayesinde hedef önünde parçacık bulutu oluşturuyor ve hedefi imha ediyor.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ