Uçakta alkollü çalışan mı var?

0
Alkollü araç kullanmanın çok ağır cezaya tabi olduğunu hepimiz biliyoruz.
Bugüne kadar pilotun alkollü uçak kullanmaları ve kabin ekiplerinin alkollü işe gelmesi aklımın ucundan bile geçmedi..
Ama yanılmıştım. Başkası da benim gibi düşünmüş olması gerekiyor ki, 02 Ocak 2019 tarihine kadar alkol tarama testi zorunlu değildi. Ama alkol tarama testi uygulamaya karar verildiğine göre, alkollü haliyle uçakta çalışanların olduğu anlaşılıyor, değil mi? Çok korkunç!
Ama artık güvendeyiz. Bu testin sonucu alkollü araç kullanmaktan daha ağır.
Kimlere alkol tarama testi uygulanacak?
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ticari hava taşımacılığı yapmak üzere ruhsatlandırılmış işletmelerin filosunda yer alan hava araçlarında görev yapan ve bu işletmeler tarafından wet lease olarak kiralanmış hava araçlarında görev yapan uçuş ve kabin ekiplerine uygulanacaktır.
Ne zaman uygulanacak?
Ekiplerin hava aracına gelmesine müteakip yapılacaktır.
Teste katılmak istemezse ne olacak?
Bu iradesinin sonucu aksi ispatlanıncaya kadar pozitif sayılarak, pozitif çıkması durumunda uygulanacak olan lisans imtiyazlarının kullanılması kısıtlanacak ve uçuş görevine devam edemeyecektir.
Ölçüm kriterleri nedir?
Kandaki alkol düzeyi 0,20 promilin üzerinde oluşan her sonuç pozitif olarak değerlendirilecektir. (Bu prosedür, 1 mili litre kanda mevcut alkol düzeyini promil cinsinden kontrol etmek üzere tasarlanmıştır.)
‘Pozitif’ test sonucu tespit edilirse ne olacak?
Pozitif test sonucu tespit edilen uçucu personelin görevine devam etmesi ve lisansının imtiyazını kullanması denetim heyeti tarafından durdurularak bu imtiyazları askıya alınacaktır.
Güvenli ve keyfli uçuşlar !
Av. Keiko Torigoe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here