logo

Alkol ve Psikoaktif Madde Kontrolleri


airwaypostozkan
ozkdmr3@gmail.com

‘Kontrole Tabi Havacilik Personelinin Alkol Ve Psikoaktif Madde Kontrollerine Ilişkin Talimat’ yayınlandı.

İlgili sivil havacılık işletmesi/kuruluşu Talimatın 16 Nisan 2019’dan itibaren en geç 6 ay içerisinde kontrole tabi havacılık personelinin, ayrıca gerek gördüğü hallerde diğer personelin görevi esnasında psikoaktif madde veya limit dışı alkol kullanımını tespit etmeye ve önlemeye yönelik gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlüdür.

Kontrole tabi havacılık personeli kimlerdir ?

Sivil havacılık alanında görev yapan uçuş ekibi, kabin ekibi, hava trafik kontrolörü, hava aracı teknisyeni, uçuş harekât uzmanı ve bunların adayları.

Psikoaktif madde ne demek ?

Tütün ve kahve hariç olmak üzere bağımlılık veya sorunlu kullanıma yol açabilen, bilinçte, algılarda, duygu durumda, bilişsel işlevlerde değişikliklere yol açabilen, alkol ayrı olarak değerlendirileceğinden, opioidler, kannabinoidler, hipnotik ve sedatifler, kokain, amfetamin ve diğer uyarıcılar, halüsinojenler, uçucu solventler, sentetikler ve benzeri kimyasal maddelerdir.

Limit dışı alkol kullanımı ne demek ?

Uçuş görev süresi öncesi, uçuş görev süresi boyunca ve uçuş görev süresi sonu itibarı ile en geç 1 saat içerisinde ölçülen alkol düzeyi 0,2 promilin üstünde olması durumunda test sonucu pozitif olarak ve limit dışı alkol kullanımı olarak değerlendirilir.

Alkol veya madde kullanımından kaynaklanan zihinsel ya da davranış bozuklukları nedeni ile suça karışılması durumunda ne olacak ?

Bağımlılık olsun ya da olmasın, bu durumda kontrole tabi havacılık personeli havacılık tıp merkezinde havacılık muayenesine girmeden ve elverişlilik almadan lisanslarına ait imtiyazlarını ve ilgili yetkilerini kullanamaz.

Haftaya bu konu ile ilgili idari yaptırımlar hakkında söz edeceğim.

İyi uçuşlar size !

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • C’den Önce C’den Sonra

  01 Haziran 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Yurt dışına uçmak için uçuş saatinden kaç saat önce havalimanına giriyorsunuz? Ben her ne kadar 24 saat önceden check-in yapmış olsam da, en geç 3 saat önce havalimanına giriyordum. Alış veriş için değil, çalışırken yaşadığım olayların aklıma geldiği için sanırım. Ama Havalimanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyonu Genelgesi(Genelge)’ne bakınca Covid-19 sonrası daha da erken gideceğim gibi görünüyor. Artık istisnalar haricinde kabine bagaj alınmayacağı için ona göre bavul hazırlamalıyız. Maskesiz havalimanına giremeyeceğimize göre m...
 • HES Kodu Olmayan?

  25 Mayıs 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Covid-19 bize yeni normalı sunmaya devem ediyor. HES kodu, artık yurt içinde şehirlerarası toplu ulaşım araçlarına binmenin olmazsa olmazıdır. HES kodu, Covid-19 pandemi sürecinde zorunlu olduğu için ne zamana kadar uygulanacağı konusunda da henüz belli değilmiş. (ALO 184’e göre) HES kodu, TC kimlik numarası olmadan elde edilemeyecek bir koddur. Hemen aklıma gelen şey, o zaman TC kimlik numarası olmayan yabancıların durumu ne olacak oldu. Türk Havayolları’nı ayarıp sordum. Bilgisi olmadığını ve Sağlık Bakanlığı’nı doğrudan arayıp...
 • Kuş Bakışı Pamukkale

  18 Mayıs 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Masmavi gökyüzü gerçekten Pamukkale’ye çok yakışıyor. Onu havadan görenlerin gerçekten unutulmaz bir anı yaşayabileceğini düşünüyorum. Slot, yani Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası’nın belirli bir gün ve saatte , "Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası Slot Uygulaması Ve Hava Sahası Kullanımı Talimatı"na uygun olarak sıcak hava balonları tarafından kullanırken, SHM (Denizli ili Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası için kalkış uygunluğu ve hava sahası kullanım taleplerini değerlendiren merkezi)’den hizmet almak zorundadır. Biz yolcu olarak pek bunlardan anl...
 • Hava Yolculuğunda Olmazsa Olmazı

  11 Mayıs 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Açıkçası son 2 yıldır THY’nin iç hat seferlerinde dağıttığı tost kokusu ve kahve tadından hiç hoşlanmadığım için, şahsen binmeden önce filtre kahve ve kruvasanı alıp canım istediği an yiyiyordum. Duruma göre o kokudan kaçmak, başka şirketi kullanmaya karar vermek için önemli unsurdu. Yani yeni düzen o kokuyu almak zorunda kalmayacağım için beni mutlu etti. Ama yakın mesafe dış hatlarında da ikramın kalkması gerçekten çok üzücü. Yakın mesafe derken Londra dahil mi acaba? Daha pahalı olacağını söylediği bileti alıp, 4 saat sadece oturmaya ne d...