Alkol ve Psikoaktif Madde Kontrolleri

0

‘Kontrole Tabi Havacilik Personelinin Alkol Ve Psikoaktif Madde Kontrollerine Ilişkin Talimat’ yayınlandı.

İlgili sivil havacılık işletmesi/kuruluşu Talimatın 16 Nisan 2019’dan itibaren en geç 6 ay içerisinde kontrole tabi havacılık personelinin, ayrıca gerek gördüğü hallerde diğer personelin görevi esnasında psikoaktif madde veya limit dışı alkol kullanımını tespit etmeye ve önlemeye yönelik gerekli düzenlemeleri yapmakla yükümlüdür.

Kontrole tabi havacılık personeli kimlerdir ?

Sivil havacılık alanında görev yapan uçuş ekibi, kabin ekibi, hava trafik kontrolörü, hava aracı teknisyeni, uçuş harekât uzmanı ve bunların adayları.

Psikoaktif madde ne demek ?

Tütün ve kahve hariç olmak üzere bağımlılık veya sorunlu kullanıma yol açabilen, bilinçte, algılarda, duygu durumda, bilişsel işlevlerde değişikliklere yol açabilen, alkol ayrı olarak değerlendirileceğinden, opioidler, kannabinoidler, hipnotik ve sedatifler, kokain, amfetamin ve diğer uyarıcılar, halüsinojenler, uçucu solventler, sentetikler ve benzeri kimyasal maddelerdir.

Limit dışı alkol kullanımı ne demek ?

Uçuş görev süresi öncesi, uçuş görev süresi boyunca ve uçuş görev süresi sonu itibarı ile en geç 1 saat içerisinde ölçülen alkol düzeyi 0,2 promilin üstünde olması durumunda test sonucu pozitif olarak ve limit dışı alkol kullanımı olarak değerlendirilir.

Alkol veya madde kullanımından kaynaklanan zihinsel ya da davranış bozuklukları nedeni ile suça karışılması durumunda ne olacak ?

Bağımlılık olsun ya da olmasın, bu durumda kontrole tabi havacılık personeli havacılık tıp merkezinde havacılık muayenesine girmeden ve elverişlilik almadan lisanslarına ait imtiyazlarını ve ilgili yetkilerini kullanamaz.

Haftaya bu konu ile ilgili idari yaptırımlar hakkında söz edeceğim.

İyi uçuşlar size !

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here