logo

Seyahat İzin Belgesi


keikotorigoe
keikotorigoe@hotmail.com

Uçağa binerken İçişleri bakanlığı’ndan izin alma fikri, sadece 6 ay önce ben dahil herkese saçma gelebilirdi. Uçağın maket gibi günlerce yerden kıpırdamaması da.

‘Evden çıkmayın‘ denildiğinde kimse gerçekten evden çıkmamış olsaydı, böyle bir tedbir ortaya çıkmayacaktı. Ama anlaşılan buna mecbur kalınmış olması.

Gerçekten dışarı çıkmak zorunda olanların işini zorlaştığını düşünen yok maalesef.

Seyahat İzin Belgesi alabilenler :

29.03.2020 saat 06:00’dan itibaren ;

 1. Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen,
 2. Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar,
 3. Özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayanlar.

*Hava yolu ulaşımı ile sınırlı olmak üzere temel insani ihtiyaçların üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını ilgili meslek odalarından belgelendirenler, seyahat izin kurullarına başvurmaları ve bu talebin ilgili kurulca uygun görülmesi halinde şehirlerarası seyahat edebileceklerdir.

*Hizmetinin/görevinin devamına ihtiyaç duyulan üst düzey kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin görevleri çerçevesinde seyahat etmelerinde kısıtlama bulunmamaktadır.

Nereden talep edilir?

 1. Otogar ve havaalanlarında bu amaçla oluşturulan Başvuru Masaları,
 2. Bakanlığımız tarafından bu işlemler için tahsis edilecek olan Alo 199 Çağrı Merkezi,
 3. İçişleri Bakanlığı E-Başvuru” sistemi, üzerinden alınacaktır.

Sonucu nasıl öğrenebiliriz?

Bireysel başvurularda elden verilecek, telefon ve elektronik başvuruların sonuçları vatandaşlara mail, mesaj veya telefonla bildirilecektir.

Ateş olmadığından dolayı kendini sağlıklı hissetse de aslında bulaşmış ve herkese bulaştıran olabilirsiniz.

Yalnız yaşamayanlar, her dışarı çıktığında sizinle beraber yaşayanların hayatını tehlikeye attığını unutmamalıdır.

O yüzden kendini iyi hissetse de sadece mecbur olduğu zaman maske ve eldiven takarak dışarı çıkalım. Sırada mesafe bırakmayı unutmayalım.

Sağlıklı Günler Size.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçak İçi İkram

  14 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Amerika yada Japonya gibi uzun süreli uçuşta business veya first sınıfında uçmanın sebebi koltuğun çok rahat olması da olabilir. Ama Paris’e veya Milano’ya uçarken koltuğun çok geniş ve rahat olsun diye ek olarak o kadar ödemek mantıklı gelmeyebilir. En azından bana mantıklı gelmiyor. Uçakta daha kapı kapanmadan derin bir uykuya dalanlardan olduğum için 2 veya 3 saat su bile verilmese de koltuk dar olsa da pek sorun olarak nitelendiremiyorum. O zaman Paris’e veya Milano’ya giderken neden business sınıfında oturuyorum? Şampanya ve se...
 • FAA, İngiltere’de B737 MAX’ler için inceleme başlatıyor

  12 Eylül 2020 Dünyadan, Köse Yazarları

  ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), bir yıldan fazla süredir yerde bekleyen B737 MAX uçakları için 14 Eylül’de Londra’da önemli bir inceleme başlatılacağını duyurdu. FAA açıklamasında, Boeing 737 MAX için bir eğitim incelemesinin Pazartesi günü Londra’da başlayacağını ve uçağın nihai hizmete dönmesi için önemli bir kilometre taşı olacağı belirtildi. Boeing 737 MAX için Ortak Operasyon Değerlendirme Kurulu’nun (JOEB) Londra Gatwick Havalimanı’nda toplanacağı ve incelemelerin 9 gün sürmesinin planlandığı belirtildi. İncelemeler sırasınd...
 • Amazon FAA’dan İzin Aldı

  07 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Türkiye gibi lojistiğe önem veren bir ülke dünya’da ilk olarak İHAyı sadece savunma için değil de lojistik için geliştirip kanun değişikliğe özen göstermesi gerekiyordu. Ama maalesef bu sefer de ABD öncü oldu. Amazon.com’un haberine göre, İHA ile evlere teslim edecek ‘PrimeAir’ FAA (Federal Havacılık İdaresi’den izin aldı bile. FAA 2020 yılın sonuna kadar şehir içinde teslim edecek İHA için ilgili mevzuattaki düzenlemeyi tamamlayacakmış. Amazon bu teknolojiye zaten sahipti, ama FAA’dan izin almak zordu. Yine de her ne kadar, ABD’de ...
 • Havacılık Güvenliği

  31 Ağustos 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Korona tedbirleri yoğunlaştıktan sonra havaalanına girmek için bile erkenden evden çıkıyoruz. Havalimanında bu yoğun güvenlik önlemleri için çalışan insanların görevinin ağırlığını tahmin etmek zor değil. 26 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe giren 'Havacılık Güvenliği Sınav Talimatı' sanki bunun kanıtı. Havacılık sektöründe sivil havacılık güvenliği mevzuatları gereğince tarayıcı ve havacılık güvenliği personeli ile güvenlik eğitmeni istihdam eden işletmeler, kurum/kuruluşlar ile bireysel güvenlik eğitmeni olmak isteyenler sertifikasyon...