logo

Seyahat İzin Belgesi


keikotorigoe
keikotorigoe@hotmail.com

Uçağa binerken İçişleri bakanlığı’ndan izin alma fikri, sadece 6 ay önce ben dahil herkese saçma gelebilirdi. Uçağın maket gibi günlerce yerden kıpırdamaması da.

‘Evden çıkmayın‘ denildiğinde kimse gerçekten evden çıkmamış olsaydı, böyle bir tedbir ortaya çıkmayacaktı. Ama anlaşılan buna mecbur kalınmış olması.

Gerçekten dışarı çıkmak zorunda olanların işini zorlaştığını düşünen yok maalesef.

Seyahat İzin Belgesi alabilenler :

29.03.2020 saat 06:00’dan itibaren ;

 1. Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen,
 2. Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar,
 3. Özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayanlar.

*Hava yolu ulaşımı ile sınırlı olmak üzere temel insani ihtiyaçların üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını ilgili meslek odalarından belgelendirenler, seyahat izin kurullarına başvurmaları ve bu talebin ilgili kurulca uygun görülmesi halinde şehirlerarası seyahat edebileceklerdir.

*Hizmetinin/görevinin devamına ihtiyaç duyulan üst düzey kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin görevleri çerçevesinde seyahat etmelerinde kısıtlama bulunmamaktadır.

Nereden talep edilir?

 1. Otogar ve havaalanlarında bu amaçla oluşturulan Başvuru Masaları,
 2. Bakanlığımız tarafından bu işlemler için tahsis edilecek olan Alo 199 Çağrı Merkezi,
 3. İçişleri Bakanlığı E-Başvuru” sistemi, üzerinden alınacaktır.

Sonucu nasıl öğrenebiliriz?

Bireysel başvurularda elden verilecek, telefon ve elektronik başvuruların sonuçları vatandaşlara mail, mesaj veya telefonla bildirilecektir.

Ateş olmadığından dolayı kendini sağlıklı hissetse de aslında bulaşmış ve herkese bulaştıran olabilirsiniz.

Yalnız yaşamayanlar, her dışarı çıktığında sizinle beraber yaşayanların hayatını tehlikeye attığını unutmamalıdır.

O yüzden kendini iyi hissetse de sadece mecbur olduğu zaman maske ve eldiven takarak dışarı çıkalım. Sırada mesafe bırakmayı unutmayalım.

Sağlıklı Günler Size.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İptal Edilmiş Sınavlar

  30 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Bazı havayolu şirketleri aşı olmadan uçağa bindirmeyeceğini ilan etmiş. Bunu her havayolu şirketleri benimser mi bilinmez. Ama o kadar uzak olmayan gelecekte tekrar istediğimiz gibi uçakla seyahat edebilecek gibi görünüyor. Buna rağmen SHGM’nin 25 Aralık 2020 tarihindeki duyuruya göre Covid-19 salgını sebebiyle aşağıdaki sınavlar iptal edilmiştir. 1-2 Aralık 2020           PPL sınavı (İstanbul Türk Sivil Havacılık Akademisi) 3-4 Aralık 2020           Dispecer Lisans Sınavı (İstanbul Türk Sivil Havacılık Akademisi) 4 Aralık 2020 B...
 • DHL Express, e-ticarette tarihi zirve bekliyor

  25 Kasım 2020 Dünyadan, Köse Yazarları

  DHL Express, e-ticarette tarihi zirve bekliyor Covid-19, e-ticaretteki yükselişi daha da hızlandırırken Küreselleşme ve Dijitalleşme, çevrimiçi alışverişi ve dünyanın dört bir yanına gönderilen kargo miktarını yeni zirvelere taşıyor DHL Express’in global ağında bu sene yüksek sezonda, 2019’un aynı dönemine kıyasla %50’den fazla hacim artışı olması bekleniyor 10 binin üzerinde ek istihdam, yeni uçaklar ve yıllık ortalama 1 milyar euro’luk yatırım ile ciddi oranda büyütülen operasyon kapasitesi sayesinde DHL Express, artan talebi karşıla...
 • Hava Sahası Tasarımcısı

  23 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Genel, Havacılık Haberleri

  Bu mesleğin varlığını yeni fark ettim. Hava sahası tasarımcı olmayı hedefleyen çocuklar da olsun ve mümkün olduğu kadar genç yaşında bu konuda uzman olabilsin diye kısaca anlatmak istedim. Hava sahası tasarımcısı olabilmek için hava seyrüsefer hizmetlerini sağlamaktan sorumlu kamu kuruluşu olan Devlet Hava Meydanı İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından istihdam edilmiş olması gerekiyor. Hava sahası tasarımcısı, ATS koridor ve aletli alçalma yöntemleri konusunda uluslararası sertifikaya sahip, gerekli eğitimi başarı ile tamamlayarak serti...
 • İHA ve Serbest Alanı

  16 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İHA0 ve İHA1 sınıfı için 400 feet (yaklaşık 122m) altında yapılacak her türlü uçuş için 5 iş günü öncesinden SHGM tarafıdan oluşturulan resmi internet sayfası üzerinden, özel izine tabi bölgesinde yapılacak her türlü uçuş için 10 iş günü öncesinden gerekçesi ile birlikte “İHA-Uçuş İzni Talep Formu” doldurarak başvuru yapılması gerekiyor. İHA0 ve İHA1, artık ticaret alanlarında sadece fotoğraf çekmek için değil, tarım alanında, güvenlik alanında ve daha çok alanlarda lüks değil ihtiyaç hale gelmiştir. Sadece ehliyet almak yetmiyor. Daha iy...