logo

Gezgin Türkler


keikotorigoe
keikotorigoe@hotmail.com

Covid-19 yüzünden zor durumda olan çok sektör var. Ama havayolu şirketlerin durumu gerçekten çok üzücü.

21.04.2020 tarihinde Virgin Australia iflas etti.

Dünyadaki havayolu şirketlerinde 2. değerli sayılan Delta’nın hissesinin yatırıma uygunluğu seviyesini S&P, 25.03.2020 tarihinde BB’ye kadar düşürdü.

Son yıllarda dünyadaki yolcu sayısı hep çoğalıyordu.

Ancak masrafların çok olmasına rağmen bilet fiyatının gittikçe düşmesinden dolayı kar oranının az olduğu bir sektör olduğunu anlamak zor değil. O yüzden Covid-19 gibi pandemik söz konusu olunca dayanıklığı da ona göre olacağı gibi görünüyor. Umarım daha fazla iflas haberini duymadan önce normale döner.

İATA’nın düzenlediği en gezginlerin yaşadığı 10 ülke listesinde (2016 – 2036 arası) sıralaması söyledir.

 1. Çin, 2. ABD, 3.Hindistan, 4. İndonezya, 5. İngiltere, 6. Japonya, 7. İspanya, 8.Almanya, 9.Türkiye, 10. Tayland

2016 yılında 12. sırada yer alan Türkiye, İtalya, Fransa ve Tayland’ı geride bıracacağını öngörüyor. (Elbette Covid-19’dan önce düzenlenmiş bu liste.)

Bunun sebebi Türkiye’den aktarmasız gidebileceği şehir sayısının çok olması ve artık gezebilenlerin sadece zenginler olmayan bir ülke olması sanırım.

Eskiden kamera ile dolaşanı görünce o Japon olmalı deniliyordu. Ama görüyoruz ki Türklerin fotoğraf çekmeyi çok sevdiği açık, değil mi?

Türkiye’nin Covid-19 salgınından sonra, kaldığı yerden başlayarak İATA’nın öngörüdüğü listeden daha iyi sonuç bırakacağını unuyorum.

Bu güzel ülkeye yurt dışından da daha çok gezmeye geleceği günleri iple çekerek şimdilik sağlıklı kalmaya hep beraber özen gösterelim.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İptal Edilmiş Sınavlar

  30 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Bazı havayolu şirketleri aşı olmadan uçağa bindirmeyeceğini ilan etmiş. Bunu her havayolu şirketleri benimser mi bilinmez. Ama o kadar uzak olmayan gelecekte tekrar istediğimiz gibi uçakla seyahat edebilecek gibi görünüyor. Buna rağmen SHGM’nin 25 Aralık 2020 tarihindeki duyuruya göre Covid-19 salgını sebebiyle aşağıdaki sınavlar iptal edilmiştir. 1-2 Aralık 2020           PPL sınavı (İstanbul Türk Sivil Havacılık Akademisi) 3-4 Aralık 2020           Dispecer Lisans Sınavı (İstanbul Türk Sivil Havacılık Akademisi) 4 Aralık 2020 B...
 • DHL Express, e-ticarette tarihi zirve bekliyor

  25 Kasım 2020 Dünyadan, Köse Yazarları

  DHL Express, e-ticarette tarihi zirve bekliyor Covid-19, e-ticaretteki yükselişi daha da hızlandırırken Küreselleşme ve Dijitalleşme, çevrimiçi alışverişi ve dünyanın dört bir yanına gönderilen kargo miktarını yeni zirvelere taşıyor DHL Express’in global ağında bu sene yüksek sezonda, 2019’un aynı dönemine kıyasla %50’den fazla hacim artışı olması bekleniyor 10 binin üzerinde ek istihdam, yeni uçaklar ve yıllık ortalama 1 milyar euro’luk yatırım ile ciddi oranda büyütülen operasyon kapasitesi sayesinde DHL Express, artan talebi karşıla...
 • Hava Sahası Tasarımcısı

  23 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Genel, Havacılık Haberleri

  Bu mesleğin varlığını yeni fark ettim. Hava sahası tasarımcı olmayı hedefleyen çocuklar da olsun ve mümkün olduğu kadar genç yaşında bu konuda uzman olabilsin diye kısaca anlatmak istedim. Hava sahası tasarımcısı olabilmek için hava seyrüsefer hizmetlerini sağlamaktan sorumlu kamu kuruluşu olan Devlet Hava Meydanı İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından istihdam edilmiş olması gerekiyor. Hava sahası tasarımcısı, ATS koridor ve aletli alçalma yöntemleri konusunda uluslararası sertifikaya sahip, gerekli eğitimi başarı ile tamamlayarak serti...
 • İHA ve Serbest Alanı

  16 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İHA0 ve İHA1 sınıfı için 400 feet (yaklaşık 122m) altında yapılacak her türlü uçuş için 5 iş günü öncesinden SHGM tarafıdan oluşturulan resmi internet sayfası üzerinden, özel izine tabi bölgesinde yapılacak her türlü uçuş için 10 iş günü öncesinden gerekçesi ile birlikte “İHA-Uçuş İzni Talep Formu” doldurarak başvuru yapılması gerekiyor. İHA0 ve İHA1, artık ticaret alanlarında sadece fotoğraf çekmek için değil, tarım alanında, güvenlik alanında ve daha çok alanlarda lüks değil ihtiyaç hale gelmiştir. Sadece ehliyet almak yetmiyor. Daha iy...