logo

BAE, 25 Eylülde uzayda olacağını açıkladı

BAE, 25 Eylülde uzayda olacağını açıkladı

Uzun süredir uzay çalışmalarına yatırım yapan Birleşik Arap Emirlikleri, ilk astronotunun 25 Eylül’de uzay yolculuğuna çıkacağını duyurdu.

Sputnik’te yer alan habere göre Emirlikten yapılan resmi açıklamada, ülkenin ilk astronotları olan Hazza el Mansouri ve Sultan Neyadi’den birinin 25 Eylül’de Rus Soyuz roketiyle uzaya gönderileceğini duyurdu.

Rusya’daki eğitimlerini tamamlayan dönen astronotlar geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi ve ülkenin uzay merkezinin başkanı Hamdan Bin Mohammed Bin Rashid El Maktum ile bir araya gelmişti.

Bugün yapılan açıklamada aslında uzaya gidecek astronotun isminin de duyurulması bekleniyordu. Ancak yetkililer sadece fırlatma tarihini vermekle yetindi.

Ülkedeki kitaplara geçecek ismin mayıs ayında açıklanması bekleniyor. Bu görev için seçilmeyen ismin gelecekte başka bir projeye katılacağı belirtiliyor.

Bir süredir kaynaklarını uzay çalışmalarına aktaran bu zengin Körfez ülkesi, ilk yerli yapımı uydusu olan HalifeSat’ı geçtiğimiz ekim ayında Japonya’da bulunan Tanegashima Uzay Merkezi’nden fırlatmıştı.

Birleşik Arap Emirlikleri ayrıca 2117 yılında Mars’ta ilk insan yerleşimini kurmayı amaçlıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ