logo

ASELSAN’dan İHA’lara yeni haberleşme yazılımı

ASELSAN’dan İHA’lara yeni haberleşme yazılımı

ASELSAN, yerli olarak geliştirdiği hava uydu haberleşme sistemi ile Akıncı ve Aksungur gibi Türk Savunma Sanayisi’nin yeni insansız hava araçlarının (İHA) haberleşme ihtiyacını karşılamaya hazırlanıyor.

Mevcutta kara ve deniz platformları için geliştirilen uydu haberleşme sistemleri bulunuyor.

Bunun yanı sıra hava platformları için tamamen milli olarak oluşturulan uydu haberleşme sistemi, askeri çevresel şartlara ve elektromanyetik girişim ve uyumluluk koşullarına uygun şekilde üretildi.

Sistem, insanlı ve insansız hava araçlarına entegre edilebilir yapıda bulunuyor. Üzerinde yer alan kripto donanımı ile güvenli bir haberleşme imkanı sunan sistem milli olarak geliştirildiği için, dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Yerli imkanlarla tasarlanarak geliştirilen AselSan hava uydu haberleşme sistemi, Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar Akıncı Taarruz İHA (TİHA) sistemi için göreve hazır hale getirildi.

Ayrıca Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Aksungur IHA platformu ile deneme uçuşları sırasında 45 santimetre antenli konfigürasyonla başarılı bir uçuş testi icra edildi.

Bu arada düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının belirlenmesi, bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekatta dost unsurlara karşı kullanılamaması için yürütülen projenin tasarım faaliyetlerine de devam ediliyor. (CNN Türk)

Share
#

SENDE YORUM YAZ