logo

ABD, Yunanistan’da tatbikat yaptı

ABD, Yunanistan’da tatbikat yaptı

Yunanistan’ın en yüksek noktası olan Olimpos Dağı eteklerinde Yunan ve ABD’li askerler gerçek mermi ve saldırı helikopterlerinin kullanıldığı geniş çaplı ortak bir tatbikat yaptı.

Yunanistan şubat ayı başında Amerikan ve Fransız askerlerinin katılımıyla İskiri Adası’nda (Skiros) Büyük İskender adlı bir askeri tatbikat daha yapmıştı.

Euronews’te yer alan habere göre, Selanik’in 120 kilometre güneybatısında bulunan bölgedeki tatbikatı Yunan Genelkurmay Başkanı Charalambos Laloussis ile ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt’in de izledi.

Operasyon sonrası Olimpos Dağı yakınındaki Litohoro şehrinde basın açıklaması yapan Geoffrey Pyatt, “Bugün yapılan askeri tatbikat, Avrupa’nın doğusunun savunulması bakımından Defender 2021 programı açısından mükemmel bir hazırlık devresi oldu. Bu sayede, Birleşik Devletler ile Yunan Silahlı Kuvvetleri arasındaki uyum da giderek kuvvetleniyor. İki ordunun da NATO envanterinde bulunan aynı uçak ve silahları kullanıyor olması da bizim açımızdan ilginç ve önemli bir deneyim oldu.” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ