logo

ABD Adalet Bakanlığı’ndan Çin’e siber saldırı suçlaması

ABD Adalet Bakanlığı’ndan Çin’e siber saldırı suçlaması

ABD Adalet Bakanlığı, Çin istihbaratının özel şirketlerin sistemlerini turbo fan motoru hakkında bilgi çalmak için kullandığını iddia ediyor.

ABD’li savcılar, iki Çinli istihbarat memurunun ve altı hacker’ın ticari jet motorları hakkında bilgi çalmaya çalışan ticari casuslukla suçlandıklarını açıkladı.

Los Angeles’ta ortaya çıkan iddianameler, Çin’ in devlet güvenlik bakanlığının Nanjing merkezli yabancı istihbarat kolu için çalışan iki görevli ile, 2010 ile 2015 yılları arasında ticari havacılıkta kullanılan hassas turbofan motor teknolojisini çaldıkları iddia edilen diğer altı sanığın isimlerini verdi.

Çinli istihbarat memurları özel şirketlerin bilgisayar sistemlerine girmek ve ticari jetlerde kullanılan turbo fan motoru hakkında bilgi çalmak üzere komplo kurdu. Bilgisayar korsanları, kötü amaçlı yazılımlar kullanarak bir Amerikan şirketi için motor üreten Fransız havacılık şirketine girme yollarını denediler. Şüpheliler, motor parçaları üreten Massachusetts, Oregon ve Arizona’daki havacılık şirketlerine de saldırdılar. Çin devletine ait bir havacılık şirketi o zamanlar ticari uçaklarda kullanılmak üzere benzer türde bir motor geliştirmek için çalışıyordu.

ABD’li avukat Adam Braverman yaptığı açıklamada “bu eylem, Çin’in ticari kazancı için özel verilerin çalınmasını kolaylaştırmak adına bir cezai çaba örneğidir. Özet olarak, satın almak yerine, çalmak için harcanan çaba, yatırım yapan her şirketin ürün geliştirmesine zarar vermemelidir.”dedi. Savcılar, bilgisayar korsanlarının Birleşik Krallık’taki iki havacılık da dahil olmak üzere 13 şirkete sızmaya çalıştığını söyledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ