Yurtdışı sır operatörü

0
1254

Savaş Demirel

SCHENGEN BÖLGESİ ÜLKELERİNDE VERİMLİ VE EKONOMİK GEZİLERİN İPUÇLARI 1. BÖLÜM
“ETKİLİ ULAŞIM PLANLAMASI”
Kültürel, turistik veya size cazip gelen herhangi bir nedenle planlanmış bir yurtdışı seyahatinde, gideceğiniz şehirleri ve gidiş-dönüş tarihlerinizi herhangi bir etkene bağlı olmadan özgürce belirleyebiliyorsanız, konaklama ve seyahat planınızı tamamen profesyonel ellere bırakacak kadar da maddi rahatlığınız varsa, bu yazı pek ilginizi çekmeyebilir.
Ancak; tatil rotanız ve gidiş-dönüş tarihleriniz, havayolu şirketlerinin düzenlemiş olduğu ekonomik uçuş hizmeti sunan kampanyalara ve diğer maddi kolaylıklara bağlı ise ve en kısa zamanda, en az maliyetle dopdolu bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız bu yazı dizisi, kesinlikle ilginizi çekecektir. Şimdi sizden; havayolu şirketlerinin, otel rezervasyon sitelerinin ve gezi bloggerlarının sayfalarıyla dolup taşmış dizüstü bilgisayarınızdan uzaklaşmanızı, arkanıza yaslanıp yorulmuş zihninizi dinlendirmenizi rica edeceğim.
Evet dinlendiğinizi varsayarak direk konuya giriş yapıyorum:
Havayolu şirketleri kampanya dönemlerinde sıklıkla görüldüğü üzere; “……………’ya herşey dahil gidiş dönüş 99/199 – €/$/£ ” vb gibi sloganlar kullanarak, Schengen bölgesinde ekonomik tatil planlayan hedef kitleyi kendine çekmekte ve çoğunluklada başarılı olmaktadır. Ancak ekonomik tatil kavramını sadece rakamsal olarak değerlendirmek çok büyük bir yanılgıdır. Ziyaret edilen ülke ve şehir sayısı, buralarda edinilen görsel, işitsel ve tatsal hazların tatilinizi daha dolu ve ekonomik kılacağından emin olabilirsiniz.
Siyasi tarihinin yanında, sanat tarihi, mimarisi ve bunun gibi bir çok alanda kültürel zenginliği bulunan Schengen bölgesi ülkelerinde hızlı tren ağının oldukça yaygın olması şehirler arasında hatta bölge ülkeleri arasında hareket kabiliyetini oldukça arttırmaktadır. Yapılan araştırmalar Türk vatandaşlarının Schengen bölgesi ülkelerine planladıkları seyahat ortalamasının 4-5 gün civarında seyrettiğini göstermektedir. Eğer bir Avrupa şehrine her bir kaldırım taşını öpecek kadar aşık değilseniz; 4-5 günün tamamını tek bir şehirde geçirmenin çok fazla bir anlamı olmadığını gezi tecrübelerime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim. Bu sebepten dönüş yapacağınız havaalanınızın seçiminde, seyahat planı yapılan ülkede görülmeye değer başka şehirlerin olup olmadığı, eğer var ise bu şehirlere ilişkin hızlı tren ya da alternatif ulaşım ağlarının gözden geçirilmesinin gerekliliği kaçınılmazdır.
Konuyu anlaşılır kılmak amacıyla, basit bir örnekten faydalanarak yazı dizisinin 1. bölümüne burada son vermek istiyorum:
4 gece konaklamalı 5 günlük bir İspanya / Barcelona seyahati planladığınızı varsayalım. Bu seyahate gidiş-dönüş ucuz bir uçak bileti alarak başlamak en başta ekonomik olarak uygun gözükse de, seyahat öncesi katlanılan pasaport harçları, vize bedelleri vb gibi yan harcamalar, tek bir şehirle kısıtlı kalınan gezinizi ekonomik olmaktan uzaklaştıracaktır. Oldukça gelişmiş demiryolu ağına sahip ülkede tek merkezden hızlı trenle bir çok şehire ulaşılabilmektedir. Hatta uzun tren yolculuğundan hoşlanan gezginler, Madrid’e giden gece trenini tercih ederlerse oldukça güzel bir şehri görmenin yanı sıra, bir gecelik konaklamalarını bedavaya getirme şansına da sahip olabilirler.
Değerli okurlarımız;
Bir sonraki yazımda, bölge ülkelerinin büyük havaalanlarından şehir merkezlerine ulaşım konusunu irdeleyerek, zaman ve ekonomik kazanç elde etmenin yollarından bahsedeceğim.
Görüşmek dileğiyle esenlikler dilerim
Savaş DEMİREL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here