logo

Üsküp ve Ohri’de 6 ayda yolcu rekoru

Üsküp ve Ohri’de 6 ayda yolcu rekoru

TAV Havalimanları işletmesindeki Makedonya’nın Üsküp ve Ohrid havalimanları 2018’in ilk yarısında 1 milyon yolcu barajını aşarak büyük başarı elde etti.

Üsküp ve Ohrid St. Paul the Apostle Havalimanı 2018’in ilk yarısında toplamda 1 milyon 41 bin 583 yolcuya hizmet verirken, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %21 puanlık artış gösterdi.

Ocak-Haziran döneminde 9 bin 33 uçuş sayısıyla da %16 oranında artış yakalandığı açıklandı.

TAV Makedonya Genel Müdürü Alper Ersoy açıklamasında, Avrupa havalimanlarının 2018 yılında ortalama %6,1 yolcu artışı oranında sahip olduğu dönemde, Makedonya havalimanlarının çift haneli artış gösterdiğine vurgu yaptı.

Hava trafiği artışındaki bu olumlu eğilim, Makedon havacılık pazarının sahip olduğu büyük potansiyeli doğruladığını ifade eden Ersoy, “Üsküp ve Ohrid havalimanlarını geliştirmeye devam edeceğiz, önümüzdeki süreçte tüm yetkili devlet makamlarıyla iş birliği içinde yeni havayolları çekerek, yeni destinasyonlar açarak yolcu trafiğini daha da yukarıya taşıyacağız” dedi.

Üsküp Havalimanı’ndan 6 aylık dönemde en sık uçulan havalimanı ise İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları oldu.

Üsküp’ten en çok yolcu taşıyan havayolu ise %63,3 oranıya Wizz Air olurken, Türk Hava Yolları (8,1) ikinci, Austrian Airlines (5,1) üçüncü sırada yer aldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ