Uluslararası aşı sertifikası

0
922

Av. Keiko Torigoe

Merhaba!

Karaköy’de gezerken tabelada ‘İstanbul Seyahat Sağlığı Merkezi’ yazan o küçük tarihi binayı görmeyen yok sanırım. Acaba kimler buraya geliyor diye hiç merak ettiniz mi?

Burası ‘Uluslararası ı Sertifikası’ olmadan giriş yapamayan ülkelere gitmek isteyenler için çok önemlidir.

‘Uluslararası Aşı Sertifikası’ bazı ülkelere giriş için zorunlu olarak gösterilmesi istenen ve İngilizce, Fransızca, Türkçe olarak düzenlenen bir belgedir.

İşte bu ‘Uluslararası Aşı Sertifikası düzenleme yetkisi yalnızca Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü seyahat sağlığı merkezlerindedir. Ayrıca sarıhumma’ aşısı Türkiye’de sadece seyahat sağlığı merkezlerinde yapılıyor.

Seyahat sağlığı merkezlerinde, bulaşık bölgelere giden kişiler için zorunlu olan “sarıhumma aşısı” yapma ve “uluslararası aşı sertifikası” düzenleme hizmetleri dışında vatandaşlara, seyahat öncesi muayene, seyahat süresince karşılaşılabilecek sağlık sorunları ve korunma, aşılama, seyahat süresince ihtiyaç duyulabilecek ilaçlar konuların da hizmet veriliyor.

Mesela Angola, Ghana, Fildişi Sahili(Cote D’ivoire), Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyeti, Togo’ya giden 9 ay ve üstü tüm yolcular, Gabon, Guinea-Bissau, Surinam, Nijer, Fransız Guyanası, Burundi, Mali, Liberya’ya giden 1 yaş ve üstü tüm yolcular, Sierra Leone’ye giden tüm yolcular uluslararası aşı sertifikası olmadan girişe izin verilmemektedir.

Seyahat Sağliği Hizmeti Veren Merkezler

http://www.seyahatsagligi.gov.tr/Site/YetkiliMerkezListesi

Size iyi uçuşlar !

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here