Türkiye’ye giremeyen yolcu gelirse

0

Av. Keiko Torigoe
Bazen pasaport kontrolündeki uzun sırada beklerken, Türkiye’ye giriş izni verilmeyenleri görüyoruz.
 
Polisler tarafından başka yere götürüldüğünü görünce neden girememiş acaba diyorum.
 
Bugün, Türk havalimanlarını transit olarak kullanmak suretiyle üçüncü ülkelere giden, ancak bu ülkelerce kabul edilmeyerek ülkemiz havalimanlarına geri getirilen yolcular ile ülkemiz havalimanlarına kabul edilmeyen yolcuyu doğrudan getiren taşıyıcıların sorumlulukları hakkında söz edeceğim.
 
1) Yolcunun geldiği ülkeye veya yolcunun rızası doğrultusunda kabul edilebileceği üçüncü bir ülkeye gönderilmesiyle ilgili işlemleri derhal başlatır ve en geç üç gün içinde sonuçlandırması gerekiyor.
 
2) Kabul edilmeyen yolcuların geri götürülmesinden, gönderilene kadar beslenme, konaklama ve sağlık giderlerinin karşılanmasından sorumludur.
 
3) Yolcunun götürüleceği yere kendisinin veya başka bir taşıyıcının seferinin bulunmadığını veya hava muhalefeti, rötar, iptal ya da herhangi bir nedenle o ülkenin hava sahasının uçuşlara kapalı olduğunu belgelemesi halinde, havalimanı mülki idare amiri, yolcunun transferine ilişkin gerekli kolaylığı sağlaması gerekiyor.
 
4) Türk havalimanlarını transit olarak kullanmak suretiyle üçüncü ülkeye giden, ancak bu ülke tarafından kabul edilmeyerek ülkemiz havalimanlarına geri getirilen ve ilk çıkış noktasına devamı sağlanamayan yolcuların Türkiye tarafından sınır dışı edilmesi durumunda oluşacak giderler taşıyıcıya aittir.
 
5) Yolcuya ait bagaj, varış noktasına geri gönderilmek üzere taşıyıcı tarafından muhafaza altına alınır ve yolcunun ihtiyaçları gözetilerek eşyalarına erişimi sağlanır.
 
Bu arada kabul edilmeyen yolcuyu ülkeye getiren taşıyıcıya yolcu başına idari para cezası kesildiğini biliyor muydunuz?
 
Uçağa binerken, sıkı kontrolü hoşgörüyle karşılayalım.
 
İyi uçuşlar size !
 
Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here