Türkiye’de faaliyet gösteren hava araçları ve sigorta 2-1

0

Av. Keiko Torigoe

Ramazan Bayramınız nasıl geçti acaba?

Umarım zamanında evinize dönebildiniz ve bagajınızı hasarsız bir şekilde teslim aldınız.

Hiç merak ettiniz mi? Uçakta bir şey olduğunda biz sigortalı mıyız diye.

Evet, taşıyıcı, yani yolcu, yük ve posta taşımaları yapmak için ruhsata sahip gerçek veya tüzel kişileri, yolcunun ölümü veya herhangi bir bedensel zarara uğramasına neden olan ve hava aracında veya biniş yahut iniş esnasında meydana gelen kaza ile bagaj, yük veya postanın taşıma esnasında, hava aracında, havaalanında veya havaalanı dışına inilmesi halinde, muhafaza ve nezareti altında bulunduğu süre içinde kaybı veya zarara uğramasından ve yolcu, bagaj, yük ve posta taşımasında yaşanan gecikme dolayısıyla uğranılan zarardan sorumludur.

Taşıyıcılar bu sorumluluğa karşı; savaş, terör, uçak kaçırma, sabotaj, kanun dışı müsadere ve halk hareketleri risklerini de teminat altına alacak şekilde sigorta yaptırmak zorundadır.

Taşıyıcı, gerçekleştirdiği her bir uçuşta geçerli bir sigorta poliçesi bulundurmak ve bunun sürekliliğini sağlamakla yükümlüdür.

Sigorta yükümlülüğü yerine getirilmeyen hava araçları ile uçuş yapılması yasaktır.

Taşıyıcı, sigorta poliçesi hava aracında bulundurulmadan uçuş icra edilemeyecekler.

Sigorta yükümlülüğünü yerine getirmediği tespit edilen hava aracının Türk hava sahasını kullanmasına, havaalanlarına inişine ve uçuş halinde bulunmayan hava aracının kalkışına izin verilmiyor ve mevzuatın öngördüğü diğer yaptırımlar uygulanılıyor.

Haftaya bu konu ile ilgili asgari sigorta yükümlülüğü hakkında söz edeceğim.

Size keyfli uçuşlar !

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here