logo

Turizm İyileşiyor mu?


Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com

Sibel Mutlu GÜR

Hergün yeni bir haber … kimilerine göre durum vahim gelmeyen uçaklar, Türkiye’den çekilen acentalar, iflas eden oteller beraberinde gelen işsizlik, kimilerine göre ise turizm yara aldı ama toparlandı. Oteller doluyor, uçaklar ek sefer düzenliyor, oteller istihdam edecek personel bulamıyor yani ülkemize ilgi büyük .

Gerçek şu ki …

2015 ve 2016 bize turizm tarihimizin en kötü faturasını çıkardı. Ancak bu yıl gösterdi ki bu durum kalıcı değil. Değişen misafir profili ile Avrupalı’nın yerini ortadoğulu misafirler aldı, bu duruma karalar bağlamakta, cankurtaran olarak görmekte bir bakış açısı.

“Turist Kaybının Faturasını Yerli Turist Ödedi ”

Turizm ciddi yaralar almışken, turist kaybının faturasını yerli turistler olarakta biz ödedik ne yazık ki. Ülkeye Döviz girişi ve turistik işletmelere nakit akışı sağlamak adına. Yabancı ülkelerden gelen misafirler neredeyse bedava sayılabilecek paketlerle ülkemize gelmeye teşvik edilirken, yerli turist fahiş fiyatlarla otellerde konakladı, yüksek rakamlara uçak biletleri satın aldı. Yapılan bu ikili satışın tuzağına düşen yerli turist Avrupalı turistin neredeyse 4 katı bedelle aynı yemeği yedi, aynı hizmeti aldı. Dünyanın hiç bir ülkesinde olmadığına inandığımız bu uygulama yüzünden turistin azaldığı tatil rotalarına artık Türkler de rağbet etmez hale geldi. Bu yıl yalnızca Yunanistan’a giden Türk sayısı neredeyse 1 milyona ulaşmışken otellerin 2018 yılında yerli turiste yüksek fiyat dayatmasından vazgeçmesi gerek.

” 2017 toparlanma yılı ”

TÜİK verilerine göre Ocak – Ağustos döneminde gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26.4 artışla 21.983.873 kişi oldu. 2016 yılına göre yüzde 22’lik bir artış demektir. Ancak 2017 yılını felaketlerle dolu 2016 yılına kıyaslamak gerçekçi olmayacaktır. Bir diğer dikkat çekilmesi gereken nokta ise turist sayısında ki artış ile turizm gelirleri arasında ki artışın aynı olmaması. Konaklama fiyatları yabancı turistlere düştükçe düşerken, oda doluluğuna oynayan işletmelerden geriye kalan ise yıpranan personel ve tesisler oluyor.

” Seyahat edenlerde Terör Kaygısı ”

Zaman ilerledikçe, yeni jenerasyon ile zevkler beklentiler de değişiyor ve tabi seyahat noktaları da değişiyor. Yalnız ülkemizde değil dünyanın her noktasına ilgi, değişken bir süreçte. Bir ülkeyi seyahat rotası yapan başlıca iki etken doğal güzellikler ve tarihi güzelliklerken sizce önümüzde ki yıllarda seyahat sebepleri bunlar olacak mı?
Son yıllarda giderek artan terör olayları ile birlikte, insanların seyahat ederken belkide hiç aklına gelmeyen türde güvenlik kaygıları oluştu. Cazibe merkezi olan yerlere terör eylemleri gerçekleştirilme ihtimali, seyahatler hangi rotaya olursa olsun dünya turizminde bir tedirginliğin hakim olduğunu gösteriyor .

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçakta Çalışmak

  28 Eylül 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Son zamanlarda havayolu şirketleri az olmayan personelin işine son verebileceğini açıklıyor. Bu pandeminden dolayı maalesef seyahatimizi kısıtlıyoruz, ister istemez. Thai Havayoluları, kimse uçmayacaksa personelleri de yerde çalışmalı diye bir restoran açmış. Kapının önünde sanki uçağa binerken kullandığımız merdiven var. Girişte sanki ucağın kapısındaymış gibi uniformalı uçuş hostesleri misafirleri karşılıyor. Masada sandalye yerine uçak koltuğu var. First sınıfı müşterileri için çalışan aşcılar da görev başında. Genelde o kadar öd...
 • Havacılıkta Sağlık

  21 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Havacılık Sağlık Talimatı 11.09.2020 tarihinde revize edildi, daha doğrusu radikal bir şekilde değiştirilmiş. Dolayısıyla ilgili kişilerin dikkatli bir şekilde okumasını tavsiye ederim. Artık istisna hariç AME (Aeromedical Examiner) ve yetkili tabiplerin sorumluluğunda tam teşekküllü hastanelerden alınan sağlık raporunu, havacılık personeli her 5 yılda bir yenileyecektir. Sağlık sertifikası başvuruları SHGM tarafından bildirilen şekilde yapılmalıdır ve sağlık sertifikalarının geçerlilik süresi ve kısıtlamalar bu talimatta detaylı olara...
 • Uçak İçi İkram

  14 Eylül 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Amerika yada Japonya gibi uzun süreli uçuşta business veya first sınıfında uçmanın sebebi koltuğun çok rahat olması da olabilir. Ama Paris’e veya Milano’ya uçarken koltuğun çok geniş ve rahat olsun diye ek olarak o kadar ödemek mantıklı gelmeyebilir. En azından bana mantıklı gelmiyor. Uçakta daha kapı kapanmadan derin bir uykuya dalanlardan olduğum için 2 veya 3 saat su bile verilmese de koltuk dar olsa da pek sorun olarak nitelendiremiyorum. O zaman Paris’e veya Milano’ya giderken neden business sınıfında oturuyorum? Şampanya ve se...
 • FAA, İngiltere’de B737 MAX’ler için inceleme başlatıyor

  12 Eylül 2020 Dünyadan, Köse Yazarları

  ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), bir yıldan fazla süredir yerde bekleyen B737 MAX uçakları için 14 Eylül’de Londra’da önemli bir inceleme başlatılacağını duyurdu. FAA açıklamasında, Boeing 737 MAX için bir eğitim incelemesinin Pazartesi günü Londra’da başlayacağını ve uçağın nihai hizmete dönmesi için önemli bir kilometre taşı olacağı belirtildi. Boeing 737 MAX için Ortak Operasyon Değerlendirme Kurulu’nun (JOEB) Londra Gatwick Havalimanı’nda toplanacağı ve incelemelerin 9 gün sürmesinin planlandığı belirtildi. İncelemeler sırasınd...