Turizm İyileşiyor mu?

0

Sibel Mutlu GÜR

Hergün yeni bir haber … kimilerine göre durum vahim gelmeyen uçaklar, Türkiye’den çekilen acentalar, iflas eden oteller beraberinde gelen işsizlik, kimilerine göre ise turizm yara aldı ama toparlandı. Oteller doluyor, uçaklar ek sefer düzenliyor, oteller istihdam edecek personel bulamıyor yani ülkemize ilgi büyük .

Gerçek şu ki …

2015 ve 2016 bize turizm tarihimizin en kötü faturasını çıkardı. Ancak bu yıl gösterdi ki bu durum kalıcı değil. Değişen misafir profili ile Avrupalı’nın yerini ortadoğulu misafirler aldı, bu duruma karalar bağlamakta, cankurtaran olarak görmekte bir bakış açısı.

“Turist Kaybının Faturasını Yerli Turist Ödedi ”

Turizm ciddi yaralar almışken, turist kaybının faturasını yerli turistler olarakta biz ödedik ne yazık ki. Ülkeye Döviz girişi ve turistik işletmelere nakit akışı sağlamak adına. Yabancı ülkelerden gelen misafirler neredeyse bedava sayılabilecek paketlerle ülkemize gelmeye teşvik edilirken, yerli turist fahiş fiyatlarla otellerde konakladı, yüksek rakamlara uçak biletleri satın aldı. Yapılan bu ikili satışın tuzağına düşen yerli turist Avrupalı turistin neredeyse 4 katı bedelle aynı yemeği yedi, aynı hizmeti aldı. Dünyanın hiç bir ülkesinde olmadığına inandığımız bu uygulama yüzünden turistin azaldığı tatil rotalarına artık Türkler de rağbet etmez hale geldi. Bu yıl yalnızca Yunanistan’a giden Türk sayısı neredeyse 1 milyona ulaşmışken otellerin 2018 yılında yerli turiste yüksek fiyat dayatmasından vazgeçmesi gerek.

” 2017 toparlanma yılı ”

TÜİK verilerine göre Ocak – Ağustos döneminde gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26.4 artışla 21.983.873 kişi oldu. 2016 yılına göre yüzde 22’lik bir artış demektir. Ancak 2017 yılını felaketlerle dolu 2016 yılına kıyaslamak gerçekçi olmayacaktır. Bir diğer dikkat çekilmesi gereken nokta ise turist sayısında ki artış ile turizm gelirleri arasında ki artışın aynı olmaması. Konaklama fiyatları yabancı turistlere düştükçe düşerken, oda doluluğuna oynayan işletmelerden geriye kalan ise yıpranan personel ve tesisler oluyor.

” Seyahat edenlerde Terör Kaygısı ”

Zaman ilerledikçe, yeni jenerasyon ile zevkler beklentiler de değişiyor ve tabi seyahat noktaları da değişiyor. Yalnız ülkemizde değil dünyanın her noktasına ilgi, değişken bir süreçte. Bir ülkeyi seyahat rotası yapan başlıca iki etken doğal güzellikler ve tarihi güzelliklerken sizce önümüzde ki yıllarda seyahat sebepleri bunlar olacak mı?
Son yıllarda giderek artan terör olayları ile birlikte, insanların seyahat ederken belkide hiç aklına gelmeyen türde güvenlik kaygıları oluştu. Cazibe merkezi olan yerlere terör eylemleri gerçekleştirilme ihtimali, seyahatler hangi rotaya olursa olsun dünya turizminde bir tedirginliğin hakim olduğunu gösteriyor .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here