logo

THY, vergi muafiyeti üzerinde yoğun çalışıyor

THY, vergi muafiyeti üzerinde yoğun çalışıyor

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasını öngören ve uçuş personelinin gelirlerindeki vergi muafiyet oranını % 70’e düşüren kanun teklifi ile ilgili  belirsizlik sürerken bu değişiklikten en fazla etkilenecek olan THY’nin,  farklı alternatifler üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Çalışmalar içinde en ağırlıklı olanın ise, personelin gelirini artırarak vergi kaybından etkilenmesinin önüne geçilmesi formülü olduğu iddia ediliyor. Bu formüle göre pilotlarda dondurulmuş uçuş saati 70’den 50 saate düşürülecek. Böylece 50 saatten sonra uçulan her saat için daha yüksek ücret alacak.

Oluşacak fark pilotun vergi kaybını karşılayacak. Bu yöntemle, pilotların eline geçecek ücretin değişmeyeceği hesaplanıyor. Özellikle düşük sezonda, pilotları 70 saatin altında uçurmaya çalışarak kredili uçuş parası almasını engelleyen THY, bu formülü uygulamaya koyarsa hemen hemen tüm pilotlara kredili uçuş parası ödemeye başlayacak

Bilindiği gibi, THY pilotları 1 saat dahi uçsalar 70 saatlik dondurulmuş uçuş parası alıyorlar.70 saati aşan her saat için ise daha yüksek olarak belirlenmiş kredili uçuş parasına hak kazanıyorlar. Uygulama hayata geçirilirse, ayda bir git-gel seferi yaparak veya simülatöre girerek 70 saatlik dondurulmuş uçuş tazminatı alan yönetici pilotlar bu formülle zarara uğrayacak ve sadece 50 saatlik para alabilecekler.

Kabin memurları için ise herhangi bir çalışmanın yapıldığına ilişkin ise bir işaretin olmadığını belirten THY’ye yakın kaynaklar “Aynı formüle göre kabinin dondurulmuş tazminat karşılığının 80 saatten 60 saate düşürülmesi gerekir.” şeklinde konuştular.

Share
#

SENDE YORUM YAZ