logo

Sivil Hava Aracına Önleme Gerektirebilecek Durumlar


airwaypostozkan
ozkdmr3@gmail.com

Gökyüzünde çizgi de trafik ışığı da yok, ama sivil hava yolu pilotları yanlıklıkla da olsa aşağıdaki durumlarda devlet uçakları tarafından önleme yapılabiliyor. En azından hangi durumlarda önleme yapılabileceğini bilmiş olalım.

 1. Türk Hava Sahası içinde veya Türk Hava Sahası’na girmek üzere olan tanımlanamayan hava aracının olması durumunda.

2. Yasak ya da tahditli bir sahaya girmiş ya da girmek üzere olan sivil hava aracının tespit edilmesi durumlarında.

3. Türk Hava Sahası içinde hava trafik ünitelerince tesis edilmiş hava trafik hizmetleri yollarından ya da hava trafik hizmetleri yol ağı içinde belirlenmiş uçuş plan rotasından müsaadesiz olarak önemli ölçüde sapmış hava aracının tespit edilmesi durumlarında.

4. Türk Hava Sahası içindeki bir hava aracının belirlenmiş bir hava trafik hizmetleri rotasından veya hava trafik hizmetleri rota ağı dışındaki bir uçuş planı rotasından geçerli veya bilinen bir nedeni olmadan saptığının gözlemlendiği durumlarda.

5. Hava aracının Şikago Sözleşmesi’nin amaçlarına ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı olarak, yasadışı uçuş ve/veya yasadışı mal veya kişilerin taşınması ile ilgili olduğundan şüphelenilmesi durumunda.

6. Türk Hava Sahası’na izinsiz giriş yapan ve Türk Hava Sahası’nı terk etmesi ya da uygun bir havalimanına inmesi için verilen talimatı yerine getirmeyen bir hava aracının tespit edilmesi durumunda.

7. Koordinesiz olarak hava sahasına uçuş izni müsaadesinde belirtilenden farklı pozisyonlar veyayollar ile girdiği ve/veya, diğer sivil hava araçlarına tehlike teşkil edecek bir hava aracının tespit edildiği durumlarda.

İlk uyarı 121.500MHz acil durum frekansından temas kurumaya çalışacaktır.

Uyarıları ciddiye alalım, yoksa 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 143 üncü maddesi uyarınca idari işlem uygulanacaktır.

Keyifli uçuşlar size.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçuş Ekibi Bulunmayan Filo Hava Aracının İntikali

  02 Aralık 2019 Köse Yazarları

  Araba olsaydı bir otoparktan başka otoparka göndermek pek zor olmazdı. Ama söz konusu uçak olunca, geçerli lisansa sahip yeterli sayıda uçuş ekibi bulunmaması durumunda,başka uçuş ekibi üyelerinin görevlendirilmesi için SHGM’ye başvuruda bulunup, izin alınması gerekmektedir. Eğer izinsiz uçuş gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi halinde idari yaptırımlar uygulanacaktır. Amaç : Bir havaalanından diğer bir havaalanına intikal ettirilmesi veya satış öncesi demo amacıyla yapılacak uçuş olmalıdır. Şart :   1. Söz konusu hava aracının, geçerli bir...
 • Airwaypost’tan yenilik

  02 Aralık 2019 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Airwaypost dördüncü yılına girerken görselimizi değiştirip okuyucularımızla bu şekilde devam edelim dedik. Peki niye değiştirdik? Yeni görselimizde 20 manşet bölümü okuyucularımızın dikkatine sunuluyor. Haber sitesi ile beraber “Hakkımızda” ve “Künye” gibi yayın ile ilgili kişilerin bulunduğu bölümlere ulaşmak kolay olacak. En önemlilerinden birisi ise mobil ortamdan da bakıldığı zaman masaüstü seçeneği bulunuyor. Bu seçenekle beraber haber sitesi üzerindeki reklam bannerları cep telefonlarından bile görülebiliyor. İlkeli ve kişi haklarına ...
 • Türk Sivil Havacılık Akademisi

  25 Kasım 2019 Köse Yazarları

  TSHA, Türk Sivil Havacılık Akademisi, ulusal ve uluslararası alanda sivil havacılığın eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde bölgesel bir eğitim merkezi olup, Türkiye'de ve bölgede geleceğin yetkin havacılık profesyonellerinin yetiştirilmesine katkıda bulunarak, sivil havacılığın emniyet, güvenlik ve sürdürülebilirlik temelinde büyümesine destek olma hedefiyle 2018 yılında SHGM tarafından hizmete açılmıştır. Tekno Fest için Atatürk Havalimanı’na gittiğimde A kapısının yanında bu binayı gördüm. Fazla merak etmediğim için yanından geçmeme...
 • Tarım Sektöründe İHA ile Biyoteknik Mücadele

  18 Kasım 2019 Köse Yazarları

  Japonya’daki Optim A.Ş. (https://www.optim.co.jp/agriculture/) tarım sektöründe İHA kullanarak biyoteknik mücadelenin nasıl yapıldığını gösteriyor. Böcekler, kuşlardan kaçmak için genelde gündüz yaprakların arkasına saklanıp gece vaktinde ortaya çıkıp hareket etme özelliğine sahip olduğu için, gece vaktinde mavi ışık yerleştirilmiş İHA’ları tarım bahçesinde uçurunca hiç ilaç kullanmadan etkili bir şekilde zararlı böcekleri yok edebileceğini kanıtlamışlar. Aynı İHA kullanılarak gündüz kameranın gönderdiği görüntüyü bilgisayara bağlanarak t...