Sivil Hava Aracına Önleme Gerektirebilecek Durumlar

0

Gökyüzünde çizgi de trafik ışığı da yok, ama sivil hava yolu pilotları yanlıklıkla da olsa aşağıdaki durumlarda devlet uçakları tarafından önleme yapılabiliyor. En azından hangi durumlarda önleme yapılabileceğini bilmiş olalım.

  1. Türk Hava Sahası içinde veya Türk Hava Sahası’na girmek üzere olan tanımlanamayan hava aracının olması durumunda.

2. Yasak ya da tahditli bir sahaya girmiş ya da girmek üzere olan sivil hava aracının tespit edilmesi durumlarında.

3. Türk Hava Sahası içinde hava trafik ünitelerince tesis edilmiş hava trafik hizmetleri yollarından ya da hava trafik hizmetleri yol ağı içinde belirlenmiş uçuş plan rotasından müsaadesiz olarak önemli ölçüde sapmış hava aracının tespit edilmesi durumlarında.

4. Türk Hava Sahası içindeki bir hava aracının belirlenmiş bir hava trafik hizmetleri rotasından veya hava trafik hizmetleri rota ağı dışındaki bir uçuş planı rotasından geçerli veya bilinen bir nedeni olmadan saptığının gözlemlendiği durumlarda.

5. Hava aracının Şikago Sözleşmesi’nin amaçlarına ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı olarak, yasadışı uçuş ve/veya yasadışı mal veya kişilerin taşınması ile ilgili olduğundan şüphelenilmesi durumunda.

6. Türk Hava Sahası’na izinsiz giriş yapan ve Türk Hava Sahası’nı terk etmesi ya da uygun bir havalimanına inmesi için verilen talimatı yerine getirmeyen bir hava aracının tespit edilmesi durumunda.

7. Koordinesiz olarak hava sahasına uçuş izni müsaadesinde belirtilenden farklı pozisyonlar veyayollar ile girdiği ve/veya, diğer sivil hava araçlarına tehlike teşkil edecek bir hava aracının tespit edildiği durumlarda.

İlk uyarı 121.500MHz acil durum frekansından temas kurumaya çalışacaktır.

Uyarıları ciddiye alalım, yoksa 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 143 üncü maddesi uyarınca idari işlem uygulanacaktır.

Keyifli uçuşlar size.

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here