Singapur Havayolları ilk doğa dostu yeşil paket uçuşlarını gerçekleştirecek

0

Sürdürülebilir biyoyakıt, optimize uçuş faaliyetleri ve SIA’nın en son nesil yakıt tasarruflu Airbus A350-900 model uçaklarıyla…

Uluslararası havacılık emisyonlarını azaltma ile ilgili küresel çabalara kendini adamış olan Singapur Havayolları (SIA), Singapur Sivil Havacılık Kurumu (CAAS) ortaklığında aktarmasız San Francisco-Singapur rotası üzerinde üç aylık bir süre boyunca devam edecek 12 kez ‘yeşil paket’ seferini gerçekleştirmeye başlamıştır.

SIA’nın en son jenerasyon ve en yakıt tasarruflu Airbus A350-900 model uçaklarıyla gerçekleştirilen ‘yeşil paket’ seferleri, dünya üzerinde biyoyakıt, yakıt tasarruflu uçak ve optimize uçuş faaliyetlerini birleştiren ilk örnektir.CAAS, uçuş sırasındaki yakıt tüketimini ve karbon salınımını azaltan optimize uçuş faaliyetleri ile Hava Trafik Yönetimi (ATM) en iyi uygulamalarının kullanımına olanak sağlamaktadır.

Söz konusu 12 SQ31 seferinin ilki, 1 Mayıs 2017 saat 11:21 ‘de (San Francisco yerel saatine göre) San Francisco’dan havalanmış olup 206 yolcusuyla birlikte 2 Mayıs saat 19:10’da (Singapur yerel saatine göre) Singapur’a iniş yapmıştır.

İnisiyatif; Singapur’un Öncü bir Yeşil Ekonomi olarak geliştirilmesine yönelik olarak, kaynak kullanımını ve çevresel etkileri azaltmak ve Sürdürülebilir Singapur hedefine katkıda bulunmak üzere işletmelerin daha verimli ve sürdürülebilir süreçler ile tedbirleri benimsediği Sürdürülebilir Singapur Projesi (SSB) 2015 kapsamındaki çabaları desteklemektedir.

Bu uçuşlar, aynı zamanda havacılık sektöründe sürdürülebilir biyoyakıtların kullanımı konusunda farkındalığı arttıracak olup; biyoyakıt ekonomisi, lojistik gereksinimleri ve performansı ile ilgili çok değerli fikirlerin sektöre aktarılmasını sağlayacaktır.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİYOYAKITLARIN KULLANIMI

Üç aylık bir süre boyunca SQ31 sayılı seferler; kullanılmış yemek yağlarından üretilen sürdürülebilir bir biyoyakıt olan HEFA (Hidro işlenmiş Ester ve Yağ Asitleri) ve konvansiyonel jet yakıtlarının birleşimi ile gerçekleştirilecektir. AltAir Fuels tarafından üretilen biyoyakıt; SkyNRG ile China Aviation Oil (Singapur) şirketinin yüzde yüz iştiraki olan North American Fuel Corporation (NAFCO) işbirliği ve EPIC Fuels tarafından tedarik ve teslim edilecektir.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliğine (IATA) göre; sürdürülebilir biyoyakıt, havayolları endüstrisinin karbon salınımını düşürecek umut verici bir teknolojik çözümdür. 2011 yılından beri ticari havacılık faaliyetlerinde kullanımının güvenli olduğu onaylanmış olup, dünya genelindeki diğer havayolu şirketleri tarafından kullanılmaktadır.

ATM EN İYİ UYGULAMALAR

Bu uçuş rotaları, CAAS ve uçuş rotasındaki diğer navigasyon hizmet sağlayıcıları ile işbirliği yaparak, yakıt tüketimini ve karbon salınımını azaltacak optimize uçuş faaliyetlerini kullanacaktır. Söz konusu optimize uçuş faaliyetleri; Kullanıcı Tercihli Rotalar (UPRs), Dinamik Uçak Rota Planlama Prosedürü (DARP), 30/30 İndirgenmiş Okyanus Ayırma ve Zaman Bazlı Geliş Yönetimini kapsamaktadır.[1]

SÜREGELEN İŞBİRLİĞİ

Süregelen ‘yeşil paket’ uçuşlarının yanı sıra SIA ve CAAS, uluslararası havacılık kapsamında karbon salınımını azaltmayı hedefleyen başka birçok inisiyatif kapsamında birlikte çalışmışlardır. Bu iki organizasyon, Los Angeles ile Singapur arasında Tokyo aktarmalı olarak 2010 yılının Ocak ayında gerçekleştirilen ve %6 oranında yakıt tasarrufu sağlayan bir gösteri uçuşu ile Salınımların Azaltılmasına yönelik Asya ve Pasifik İnisiyatifi (ASPIRE[2]) programına katılmışlardır.

2011 yılının Mayıs ayında CAAS ve SIA, Los Angeles-Singapur arasındaki rotada düzenli ASPIRE uçuşlarına başladı. Yıllar içinde; Auckland, Christchurch, Melbourne ve Sydney gibi Kuzeybatı Pasifik varış noktalarına giden çeşitli rotalar da aşamalı olarak ASPIRE programına eklenmiş olup programa en son olarak Singapur, Canberra ve Wellington arasında gerçekleştirilen SIA’nın ‘Başkent Ekspres’ hizmeti 2016 yılının Eylül ayında eklenmiştir. Gerçekleştirilen 12 adet ‘yeşil paket’ uçuşu da ASPIRE programındaki ATM en iyi uygulamalarını benimseyecektir.

Singapur Havayolları, çevresel ve sosyal olarak sürdürülebilir kaynaklardan türetilen sürdürülebilir uçak biyoyakıtlarının gelişiminin ve ticarileşmesinin hızlandırılması amacıyla 2008 yılında kurulan Sürdürülebilir Uçak Yakıtı Kullanıcı Grubunun (SAFUG) üyesidir.

Singapur Havayolları CEO’su Sayın Goh Choon Phong; “Singapur Havayolları’, dünya genelindeki en modern ve en yakıt tasarruflu uçak filolarından bir tanesine sahiptir. Şimdi daha ileriye gitmek istiyor ve sürdürülebilir biyoyakıtın işletimsel ve ticari olarak uygulanabilir kullanımının teşvik edilmesine yardımcı olmak için bu inisiyatifin bir parçası oluyoruz. Bu, uzun vadeli karbon salınımı azaltırken faaliyetlerimizin verimliliğini geliştirme taahhüdümüzle de bağdaşmaktadır. Bu inisiyatif, ilk biyoyakıt seferimizin Singapur Havayolları’nın 70. kuruluş yıldönümünü kutladığı 1 Mayıs tarihinde San Francisco’dan havalanması nedeniyle gerçekten unutulmaz olmuştur” demiştir.

CAAS Genel Müdürü Kevin Shum; “CAAS, bu inisiyatifi desteklediği ve bunun bir parçası olduğu için çok mutludur.  Bu, havacılığın sürdürülebilir gelişimine ulaşmak amacıyla yeni inisiyatifler geliştirmek konusunda CAAS’nın göstermekte olduğu çabaların bir parçasıdır. Bu çabaların en kilit unsuru ise işbirliğidir. Bu nedenle CAAS, bu amaç doğrultusunda ilerlemek ve daha büyük yenilikleri yönlendirmek amacıyla sektör ortakları ile çalışmaya devam edecektir”.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here