RNP AR operasyonları ile daha güvenli ve tasarruflu

0

RNP AR, Required Navigation Performance Authorization Required, yani Yetkilendirme Gerektiren Gerekli Seyrüsefer Performansının kısaltmasıdır.

RNP ARoperasyonlarını uygulaması için ilgili Hava Seyrüsefer Hizmet Sağlayıcısı sorumluluklarına göre belirtilen konularda gerekli önlemleri almalıdır.

RNP AR operasyonları gerçekleştirmek isteyen Ticari Hava İşletmeleri planlanan tarihten en az 90 gün önce gerekli belgelerle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne başvurmalıdır.

SHGM tarafından sunulan başvurunuz değerlendirilerek onaylandıktan sonra RNP AR yeterliği İşleticinin İşletme Şartlarına eklenecektir.

Buraya kadar okudunuz, ama ‘RNP AR ne acaba?’ diyenlere şöyle anlatabilirim. RNP AR, inişte kullanılan bir kontrol sistemi olup, en önemli özelliği son yaklaşma rotasını eğrilebilmesidir.

Belirtilen rotadan 0,3 Mil’den daha fazla uzaklaştığında bilgisayar tarafından uyarılıracak yüksek hassasiyete sahip navigasyon sayesinde, havaalanına yaklaşırken hava trafik kontrolörünün talimatına ihtiyaç yoktur. Ayrıca son yaklaşma rotası da uzun düz hataya gerek kalmadan eğrilerek piste girebilmeyi sağlayacaktır.

Böylece inişteki uçuş rotası kıyasen daha kısa olup, zaman ve yakıtta tasarruflu olabilecektir. Havalimanının olduğu yere göre gürültüye maruz bırakmadan inebilme fırsatı da olacaktır.

Yeni Havalimanımız da deniz kanalında. RNP AR ile çevreye zarar vermeden inmesini bekleyebiliriz.

Keyfli uçuşlar size.
Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here