logo

Richard Brason, Suudi Arabistan’la olan projelerini durdurdu

Richard Brason, Suudi Arabistan’la olan projelerini durdurdu

Çılgın patron olarak bilinen Virgin şirketlerinin sahibi Sir Richard Brason, Suudi Arabistan’la olan projelerini durdurma kararı aldı.

Richard Branson, Suudi Arabistan’daki iki turizm projesinin yöneticiliğinden çekildiğini, Virgin’in Suudi Arabistanlı yetkililerle uzay projelerine yönelik görüşmeleri de durdurduğunu söyledi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Branson’ın kararının nedeninin, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdiği, 2 Ekim’den bu yana haber alınamayan ve bu konuda Suudi hükümetinin etkisi olduğu iddiası gündemde olan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olduğu öğrenildi.

Virgin Galactic ve Virgin Orbit şirketleri, Suudi Arabistan Kamu Yatırımı Fonu ile 1 milyar dolarlık bir yatırım projesi için müzakereler yürütüyordu.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın yatırıma onay vermesiyle müzakereler Ekim 2017’de başlamıştı.

“Şimdiki Suudi hükümetinden çok umutluydum” diyen ve Suudi hükümetinden açıklama beklediklerini söyleyen Branson şöyle konuştu:

“Ama Suudi Arabistan devletinin, bir vatandaşının ortadan kaybolmasında dahli olduğu yolundaki haberler kaygı verici. Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili çıkan haberlerin doğru olduğunun kanıtlanması, kuşkusuz biz Batı’dakilerin Suudi hükümetiyle iş yapma yeteneğini değiştirecektir” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ