logo

Pilot Lisansı ve Renk Körlüğü


airwaypostozkan
ozkdmr3@gmail.com

Aslında sağlıklı denildiği kişinin gördüğü yeşil rengi gerçekten o nesnenin rengi midir bilinmez.

Bir gün monoton dünyasında yaşayan biri ile tanıştım. ‘Başkasına göre mavi diye ifade edilen gökyüzün rengi neymiş bilmiyorum. Hiç renkli dünyayı göremediğim için bilemiyorum. Ama renklerin farkını görüyorum. Kendimce fark var. Ama ifade etmek zor.’ dediğinde çok şaşırmıştım.

Okulda insanda nasıl renk körlüğü gerçekleşeceğini öğrendik. Hatalı gen mutasyonunu taşıyan anne ve babadan geçecektir. Bilgisine sahip olmasına rağmen hafife alıp evlenirken dikkat etmeyenler çok olduğu için, bazı çocuklar her ne kadar çalışkan ve zeki olsa da istediği mesleğe sahip olamamaktadır. Türkiye’de kırmızı yeşil renk körlüğü oranı erkeklerde %8 – %10, kadınlarda %0,6 – 0,8’dir. Avrupa genelinde %8(erkek), Asya’da %5(erkek) ve Afrika’da %4,5 olduğunu görünce Türkiye’de önleyebilecek bu duruma ne kadar dikkatsizce yaklaştığını görebiliyoruz.

Yukarıda söz ettiğim kişi aslında tıp doktoru olmak istemiş. Ama imkansız olduğu için avukat olmuş.

Pilot olmak için de renk körlüğü bir engeldir.

Bir pilot havalimanındaki ışık rengini görebilmek zorundadır. Pilot için rengi doğru görebilmek hayati önem taşıyor diyebiliriz.

O yüzden pilot kursuna kayıt olmadan önce, şüpheniz varsa mutlaka testten geçmeniz gerekecektir. Belki sandığınızdan çok rengi göremiyor olabilirsiniz ve tüm sınavdan geçseniz de asla pilot olamayabilirsiniz. Renk körlüğünü düzelten gözlükle pilot olma şansınız da yoktur. Bugünkü teknoloji ile bu geni bu saniyeden sonra düzeltemiyoruz.

Eğer siz çocuğa sahip olmak istiyorsanız, çocuğunuzun ve torununuzun sizin kadar renkli dünyaya ve sizin kadar özgürce meslek seçebilme hakkına sahip olsun diye partnerinizin sağlık durumunu ciddi olarak araştırmanızı öneririm.

Belki sizin çocuğunuz pilot veya doktor olmak isteyecektir. Kolayca sınavdan geçebilecek kadar çalışkan ve zekidir. Ama önlenebilecek dikkatsizliğiniz yüzünden çocuğunuz asla pilot veya doktor olamayabilecektir.

Herkes umarım istediği mesleğe sahip olacak…

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üçüncü Pist

  29 Haziran 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  15 Haziran 2020 tarihinde İstanbul Havalimanı’nın üçüncü pisti açılışını seyrettik. Plana göre 6 tane olduğu na göre %50 tamamlanmış sayılır. İstanbul’un konumunun lojistik sektör için ne kadra önemli olduğunu bilmeyen yok sanırım. İstanbul, transit geçislerde merkez üssü sıfatına yakışan kapasitesindeki havalimanına sahip olmalıdır. O yüzden Atatürk Havalimanı’nda üç tane pist bulunuyordu. O günlerde bile Heathrow Havalimanı’ndan pist sayısı çoktu. O yüzden İstanbul Havalimanı’nın açılışından itibaren 15 Haziran 2020 tarihine kadar her s...
 • Riske Açık İşyerinde

  22 Haziran 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Her ne kadar evden çıkmak istemese de, hayatımız devam ediyor ve bunun için çalışmak zorunda olduğumuz açık. Bazılar evden hiç çıkmadan çalışabilir, ama çalışmak eşittir kapalı mekanda çoklu insanlarlaın ortasında insanlardan çok yakın mesafede durmak anlama gelenler de var. O yüzden maske takmayan birinin uçaktan indirilmiş olması bana çok mantıklı geldi. Maske takarak belki kendimizi %100 koruyamayız, ama en azından başkasının canına saygılı davranmış oluruz diye düşünüyorum. Japonya’da geliştirilmiş 220nm’lik morötesi ışığı ile insa...
 • Gerekli Olunca

  15 Haziran 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Bir kaç yıl önce biri ‘Uzun süre park etmek üzere havayolu şirketleri başka ülkede bile park yeri arayacaklar.’ demişse, kimse inanmazdı sanırım. Yıl 2020, asla olamayacağını düşündüğümüz şey gerçekleşti. Sanki maketler gibi uçaklar havalimanının park yerlerini doludurarak haftalarca sessizce duruyordu. Tıbbi malzemeler taşımak için SHGM’den onay almak şartıyla ticari yolcu uçağı olarak kayıtlı uçak da kargo uçağı niteliğinde faaliyet gösterebilmeye başladı. İnsanlar evde, ama ihtiyaçları karşılanmalıydı. Havayolu şirketler için de bu fen...
 • Uçma Cesareti

  08 Haziran 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Çocukkenden beri uçağa binme fikri beni hep çok mutlu ederdi. O yüzden planları oldukça erkenden yapardım. Böylece günler heyecenlı geçerdi Ama bu Covid-19’dan sonra uçmamak için bahane ararken kendimi buldum. Onun yerine YouTube’de güzel sahiller, harika saraylar ve güzel otellerde gezmeye başladım. Dünyada mutlaka görmek istediğim ne kadar çok yer var. Seyrederken unutmamak için not ediyorum bile. Bilet çoook pahalı olacağını söyleniyordu, ama bakınca korktuğum kadar z mlanmış gibi görünmüyordu. Hijyen için havayolu şirketle...