logo

Pilot Lisansı ve Renk Körlüğü


airwaypostozkan
ozkdmr3@gmail.com

Aslında sağlıklı denildiği kişinin gördüğü yeşil rengi gerçekten o nesnenin rengi midir bilinmez.

Bir gün monoton dünyasında yaşayan biri ile tanıştım. ‘Başkasına göre mavi diye ifade edilen gökyüzün rengi neymiş bilmiyorum. Hiç renkli dünyayı göremediğim için bilemiyorum. Ama renklerin farkını görüyorum. Kendimce fark var. Ama ifade etmek zor.’ dediğinde çok şaşırmıştım.

Okulda insanda nasıl renk körlüğü gerçekleşeceğini öğrendik. Hatalı gen mutasyonunu taşıyan anne ve babadan geçecektir. Bilgisine sahip olmasına rağmen hafife alıp evlenirken dikkat etmeyenler çok olduğu için, bazı çocuklar her ne kadar çalışkan ve zeki olsa da istediği mesleğe sahip olamamaktadır. Türkiye’de kırmızı yeşil renk körlüğü oranı erkeklerde %8 – %10, kadınlarda %0,6 – 0,8’dir. Avrupa genelinde %8(erkek), Asya’da %5(erkek) ve Afrika’da %4,5 olduğunu görünce Türkiye’de önleyebilecek bu duruma ne kadar dikkatsizce yaklaştığını görebiliyoruz.

Yukarıda söz ettiğim kişi aslında tıp doktoru olmak istemiş. Ama imkansız olduğu için avukat olmuş.

Pilot olmak için de renk körlüğü bir engeldir.

Bir pilot havalimanındaki ışık rengini görebilmek zorundadır. Pilot için rengi doğru görebilmek hayati önem taşıyor diyebiliriz.

O yüzden pilot kursuna kayıt olmadan önce, şüpheniz varsa mutlaka testten geçmeniz gerekecektir. Belki sandığınızdan çok rengi göremiyor olabilirsiniz ve tüm sınavdan geçseniz de asla pilot olamayabilirsiniz. Renk körlüğünü düzelten gözlükle pilot olma şansınız da yoktur. Bugünkü teknoloji ile bu geni bu saniyeden sonra düzeltemiyoruz.

Eğer siz çocuğa sahip olmak istiyorsanız, çocuğunuzun ve torununuzun sizin kadar renkli dünyaya ve sizin kadar özgürce meslek seçebilme hakkına sahip olsun diye partnerinizin sağlık durumunu ciddi olarak araştırmanızı öneririm.

Belki sizin çocuğunuz pilot veya doktor olmak isteyecektir. Kolayca sınavdan geçebilecek kadar çalışkan ve zekidir. Ama önlenebilecek dikkatsizliğiniz yüzünden çocuğunuz asla pilot veya doktor olamayabilecektir.

Herkes umarım istediği mesleğe sahip olacak…

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avukatlara Hususi Damgalı Pasaport

  20 Ocak 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  17 Ocak 2020 tarihinde ‘Avukatlara Hususi Damgalı Pasaport Düzenlenmesine Dair Yönetmelik’ yürürlüğe girmiştir. Meslektaşlarımın şartları tamamladığında daha özgürce yabancı ülkelere gidebileceği için çok mutlu oldum. Şartlar : Başvuru sahibi hakkında 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar ile 12/04/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlardan dolayı soruşturma veya kovuşturma bulunmaması. 2...
 • Öğrenmemek ayıp derler

  13 Ocak 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Bulunduğumuz kıta da cahil insanları toplasak inanıyorum ki sayı fazlalığı bizim ülkemizde çıkar. Dediğim cahillik diploma filan değil, arastırmamanın getirmiş olduğu cahillik. Bu cahillik ki en tehlikelisidir. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük değerleri arasına giren İstanbul Havalimanı’na karşı olanlar nasıl, nereden birşey yakalasakta aleyhte bir iki cümle söylesek diye bekliyorlar. Malesef tüm mesailerini böyle ipe sapa gelmez mevzu için harcayanlar var. Bunlar için zamanın önemi yok çünkü zaman ile yarışıp taş üzerine taş koyma dertleri y...
 • Üç Havalimanının Entegre Olarak Çalıştırılması

  13 Ocak 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İstanbul Sürdürülebilir Ulaşım Kongresi Ulaşım Çalıştayı’ndaki Sayın Prof. Dr. Haluk Gerçek’in konuşması çok etkileyiciydi. ‘Biz neden çalışan Atatürk Havalimanı‘nı kapattık? 2017 yılı’nda dünyadaki  yolcu sayısı sıralaması 17. olan, 64 milyon yolcuya hizmet veren havalimanıydı. Demir yolu ile bağlı olan İstanbul’daki tek havalimanıydı. Dünya’daki mesela Londra gibi başka metropolitanda olduğu gibi neden üç havalimanını aynı anda çalıştırma yolunu seçmedik? Hem de Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı’nın mes...
 • 2020 Yılı’na Girdiğimizde

  06 Ocak 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Mutlu Yıllar. 21.yüzyıl ışık hızı ile geçiyor sanki. Bu mevsimde bu yıl nereye gidelim diye haritaya bakanlardan biri olarak sık sık seyahat hayalleri içindeyim. Atatürk Havalimanı’nı her seferde özlesem de İstanbul Havalimanı’na alıştım. Ama son zamanlarda duyduğum Kanal İstanbul ile ilgili haberler beni huzursuz ediyor. Özellikle İstanbul Havalimanı’nın faaliyeti ile ilgili konu. Acaba gerçekten İstanbul Havalimanı’nı havalimanı olarak faaliyete devam ettirmeyecek bir proje midir? İstanbul’da 7-8 Ocak’ta İstanbul’un suyunu, 9-1...
Mokokoyapicamseni