Pilot Lisansı ve Renk Körlüğü

0

Aslında sağlıklı denildiği kişinin gördüğü yeşil rengi gerçekten o nesnenin rengi midir bilinmez.

Bir gün monoton dünyasında yaşayan biri ile tanıştım. ‘Başkasına göre mavi diye ifade edilen gökyüzün rengi neymiş bilmiyorum. Hiç renkli dünyayı göremediğim için bilemiyorum. Ama renklerin farkını görüyorum. Kendimce fark var. Ama ifade etmek zor.’ dediğinde çok şaşırmıştım.

Okulda insanda nasıl renk körlüğü gerçekleşeceğini öğrendik. Hatalı gen mutasyonunu taşıyan anne ve babadan geçecektir. Bilgisine sahip olmasına rağmen hafife alıp evlenirken dikkat etmeyenler çok olduğu için, bazı çocuklar her ne kadar çalışkan ve zeki olsa da istediği mesleğe sahip olamamaktadır. Türkiye’de kırmızı yeşil renk körlüğü oranı erkeklerde %8 – %10, kadınlarda %0,6 – 0,8’dir. Avrupa genelinde %8(erkek), Asya’da %5(erkek) ve Afrika’da %4,5 olduğunu görünce Türkiye’de önleyebilecek bu duruma ne kadar dikkatsizce yaklaştığını görebiliyoruz.

Yukarıda söz ettiğim kişi aslında tıp doktoru olmak istemiş. Ama imkansız olduğu için avukat olmuş.

Pilot olmak için de renk körlüğü bir engeldir.

Bir pilot havalimanındaki ışık rengini görebilmek zorundadır. Pilot için rengi doğru görebilmek hayati önem taşıyor diyebiliriz.

O yüzden pilot kursuna kayıt olmadan önce, şüpheniz varsa mutlaka testten geçmeniz gerekecektir. Belki sandığınızdan çok rengi göremiyor olabilirsiniz ve tüm sınavdan geçseniz de asla pilot olamayabilirsiniz. Renk körlüğünü düzelten gözlükle pilot olma şansınız da yoktur. Bugünkü teknoloji ile bu geni bu saniyeden sonra düzeltemiyoruz.

Eğer siz çocuğa sahip olmak istiyorsanız, çocuğunuzun ve torununuzun sizin kadar renkli dünyaya ve sizin kadar özgürce meslek seçebilme hakkına sahip olsun diye partnerinizin sağlık durumunu ciddi olarak araştırmanızı öneririm.

Belki sizin çocuğunuz pilot veya doktor olmak isteyecektir. Kolayca sınavdan geçebilecek kadar çalışkan ve zekidir. Ama önlenebilecek dikkatsizliğiniz yüzünden çocuğunuz asla pilot veya doktor olamayabilecektir.

Herkes umarım istediği mesleğe sahip olacak…

Av. Keiko Torigoe

www.torigoelaw.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here