Pilot adayları ne kadar İngilizce bilmeli?

0
Uçakta pilot anonsunu duyuyoruz. Herkes anlasın diye başka dillerin yanısıra mutlaka İngilizce anons yapılıyor. Halen hangi ülkenin üstünde olduğunu, manzarayı kaçırmasın diye özel bilgileri paylaştığını ve hangi yükseklikte olduğunu söylerken, ne yapıyorsam bırakıp dinliyorum.
Pilotlar sadece bunca bilgileri paylaşabilecek kadar İngilizce mi biliyor? Yoksa anadili kadar bilmezse pilot olamaz mı? diye hiç düşündünüz mü?
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün talimatına göre pilotun İngilizce anlama ve konuşma yeteneği şöyle olmalıdır.
  • Telsiz haberleşmesinde ICAO standart havacılık terminolojisinin niyet edilen mesaj iletimine yeterli olmadığı anormal durumlarda, standart freyzyoloji dışına çıkarak sade, doğru ve etkin iletişimi sürdürebilir yeterlilikte olmalıdır.
  • Genel, belirli bir konu veya mesleki konular üzerinde doğru ve net bir şekilde iletişimi sağlayabilir yeterlilikte olmalıdır.
  • Genel, belirli bir konu veya mesleki konularda uygun haberleşme stratejilerini kullanabilir, yanlış anlamaları fark ederek çözümleyebilir ve mesajların doğru iletilmesini sağlayabilir olmalıdır.
  • Havacılık sektöründe anlaşılabilecek bir lehçe veya aksanda olmalıdır.
Yani telaffuz, yapı, kelime bilgisi, akıcılık, anlama ve iletişim konu başlığında en az operasyonel seviye (Seviye-4) İngilizce dil yeterliliğine sahip olmalıdır.
Seviye-4 dil yeterliği, test tarihinden itibaren sadece 4 yıl geçerlidir.
Dil yeterliliği sınavına katılmış ve seviye-4 altında not alarak başarısız olmuş adaylardan;
1) Seviye-1 notu alanlar, sınav tarihi itibarı ile 45 gün içinde;
2) Seviye-2 notu alanlar, sınav tarihi itibarı ile 30 gün içinde;
3) Seviye-3 notu alanlar, sınav tarihi itibarı ile 15 gün içinde;
aynı sınav sistemini kullanan test merkezinde tekrar sınava alınmazlar.
Bu arada lisanslarında İngilizce dil yeterliliği bulunmayan pilotlar seviye-6 (uzman seviye) Türkçe dil yeterliliğine sahip olmalıdır.
Türkçe ya da İngilizce dillerinden birinde geçerli bir dil yeterlilik seviyesi bulunmayan pilotların lisansları bu gerekliliği sağlayana kadar Sivil Havacılık Genel Müdürlükçe askıya alınır. Bu şartı sağlamadan ilk defalisans başvurusunda bulunan adaylar için lisans düzenlenmez.
Türkiye’de erkeklerin %60’dan fazlası hayatta en az bir defa pilot olmayı hayal ediyormuş.
Umarım hayalleriniz gerçek olacak.
Size başarılar dilerim.

Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here