logo

NASA, Artemis programının maliyetini açıkladı


airwaypostozkan
ozkdmr3@gmail.com

NASA, 2024 yılında Aya tekrar astronot göndermek için başlatılan Artemis Programı’nın maliyetini açıkladı.

Ajans yörüngeden Ay yüzeyine insanlı araçlarla inmek için gerekli sistemleri geliştirmek için önümüzdeki dört yılda halihazırdaki bütçesine ek olarak 35 milyar dolara ihtiyaç olduğunu duyurdu.

2021 yılı federal bütçede NASA’ya ayrılan kaynağın yüzde 12 artırılmasından sonra açıklamada bulunan NASA’nın insanlı uçuş program direktörü Doug Loverro en büyük artışın 3,37 milyar dolarla insanlı iniş sistemlerine yapılacağını vurguladı.

Loverro, bunun Kongre’nin onaylaması halinde 1960’lardaki Apollo programından beri NASA’nın Ay’a inecek bir araç için doğrudan yapacağı ilk yatırım olacağını vurguladı.

İnsanlı uçuş bütçesinin küçük bir kısmı iniş aracının yanısıra Ay yörüngesinde uçacak Lunar Gateway ismi verilen uzay istasyonu için de kullanılacak.

Ay görevi için ayrılan bütçe ayrıca Ay üzerinde kutup bölgelerinden buz çıkarılması gibi çalışmaları da kapsıyor.

1960’larda, 70’lerde ve 80’lerde uzaya yatırım yapmak isteyen yeterli girişimci olmadığını bu nedenle Apollo programlarının tamamen kamu kaynaklarıyla yürütüldüğünü hatırlatan Loverro, şu anda ortamın değiştiğini ve şu anda kendi paralarını da koyarak risk almak isteyen yatırımcılar olduğunu belirtti.

Loverro yatırımcıların gelecekte bu alandan kar elde edebileceklerini düşünmesi ile kamu ve özel sektör arasında sağlıklı bir ilişki kurulabileceğini ifade etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Seyahat İzin Belgesi

  30 Mart 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Uçağa binerken İçişleri bakanlığı’ndan izin alma fikri, sadece 6 ay önce ben dahil herkese saçma gelebilirdi. Uçağın maket gibi günlerce yerden kıpırdamaması da. ‘Evden çıkmayın‘ denildiğinde kimse gerçekten evden çıkmamış olsaydı, böyle bir tedbir ortaya çıkmayacaktı. Ama anlaşılan buna mecbur kalınmış olması. Gerçekten dışarı çıkmak zorunda olanların işini zorlaştığını düşünen yok maalesef. Seyahat İzin Belgesi alabilenler : 29.03.2020 saat 06:00’dan itibaren ; Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, Bir...
 • İHA Pilotu Görev Başında Olmasın Mı?

  23 Mart 2020 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İstediği gibi sokağa çıkamadığımız için, internetten sipariş verip kargocunun ürünü eve getirme hizmetini her zamankinden çok daha fazla kullanıyoruz. Ama insanlarla temas kurmaması gerekirken kapıda kargocu ile temas kurmak zorunda kalması pek de uygun bir durum değil. Böyle bir özel durumda en azından ufak paketleri İHA ile teslim alabilsek harika olmaz mı? Durum bu kadar ciddi olmadan hukuki alt yapısını değerlendirip her an uygulamaya geçebilmek üzere özel kurum ve eğitimli ekibi hazır bulundurmak zorundaydık. Böylece dışarı çık...
 • Herkes Evdeyken

  16 Mart 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Her ne kadar uçak ve havalimanı dezenfekte ediliyor olsa da Avrupa’nın çoğu hatları bir ay boyunca kapalı ise, memurlarada izinsiz seyahat etme yasağı varsa, ticaret hayatı sanki durmuş gibidir. Gıdaları ve kağıtları yeterince evde stok etmiş, çocuklar evde, AVM’de açılış ve kapanış saatinde esnek sistem uygulamış, şirketler de evde çalışma sistemini uygulamış, evden çıkmama talimatları varsa…. Yapabileceğimiz tek şey evde vakit geçirmek. Yapma denilen ne ise yapmak isteriz, değil mi? Ama Covid-19 yüzünden can güvenliğimiz için dışarı çık...
 • Uçaktaki Dezenfekte

  09 Mart 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Türkiye’de her ne kadar Covid-19’a bulaşmış kişinin sıfır olduğu söylense de, gerçekte kontrol edilmediği için bu sayının ne kadar güvenilir olduğu tartışmalıdır. Bazı ülkelerden gelen yolcuları en az 14 gün karantina altında tutan ülkeler de çoğalmasına rağmen Türkiye’de hala böyle bir önlem alınmamaktadır. Haberlerde uçağın nasıl dezenfekte edildiğini gösteriyor. Bu güzel bir haber, ama o zaman hastalanmış transit yolcularının geçmiş olabileceği tüm koridor,  körük, yürüyen meldiven, WC, restoran, tax free mağazası ve CIP salonu her gün...