Milli Sivil Havacılık Güvenlik Programı

0

Av. Keiko Torigoe
Sivil Havacilik Güvenliği Eğitim Ve Sertifikasyon Talimati 19.09.2018 tarihinde yayınlandı.  
İlgimi çeken güvenlik personel olmasını çok daha zorlaştıracak şartlar ve sınavlara yer vermesi. Dünyada en büyük havalimanına ev sahipliği yapacak Türkiye için güvenlik gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum ama bugünlerde artık ilgililere sertifikaları verilmiş olması gerekmez mi acaba…
Sertifika alıp işbaşı yapabilmek için önce teorik eğitim ve sınavı başarıyla tamamlamış olması gerekiyor. Sonra Kurs 2 eğitiminin teorik eğitim ve sınavı başarıyla tamamlamış olacak. Sonra personel işbaşı eğitimi ve pratik sınavını başarıyla tamamlamış olmalıdır. Ve nihayet tarayıcı veya havacılık güvenliği personeli olarak çalışabilmesi için Genel Müdürlük tarafından sertifikasyon veya onay sürecine tabi tutulacaktır. 
Ne yazık ki daha bitmedi. İlk defa tarayıcı personel ve havacılık güvenliği personeli sertifikası alacak veya mevcut belgesini yenileme talebinde bulunacak güvenlik personeli SHT-17.5 sayılı Talimat hükümlerine göre yapılan sınavda başarılı olması halinde sertifikalandırılır.
Ve aşağıdaki sertifika verilecektir.
TPSS-A : Yolcu, personel ve kabin ile kişilerin beraberinde taşıdıkları eşyaların
taramasını yapan tarayıcı personel
 TPSS-B : Uçak altı bagaj taraması yapan personel
 TPSS-C : Kargo taraması yapan personele
 TPSS-D : Uçuş/havalimanı tedariklerinin taramasını yapan personel
 HGPS : Tarayıcı personel haricinde kalan tüm diğer güvenlik personeli, ancak Havacılık Güvenliği Personeli Sınavında başarılı olmaları şartıyla…
 
Herkese Başarılar !
 
Sivil havacılığının uluslararası standartlara ve tavsiye edilen uygulamalara uygun ve etkin bir şekilde yürütülmesi dileğiyle.
 
Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here