logo

MERS-CoV ve DSÖ’nün Tavsiyesi


Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com

MERS-CoV yani Orta Doğu Solunum Sendromu, genel gribin nedeni olan virüs ailesinden olan Koronavirüs ailelerinden biridir. İnsandan insana da bulaşabilmektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın haberine göre 1-31 Ağustos 2019 tarihleri arasında 1 ölüm dahil 6 MERS-CoV enfeksiyonu vakıası bildirmiştir.

MERS-CoV’la enfekte olmak, insanlarda yüksek ölüm oranları ile sonuçlanan ciddi hastalıklara sebep olmaktadır. 

Özel aşı de tedavi yöntemi de olmadığı için komplikasyon riskini azaltmak için aşağıdakilerin özellikle dikkatli olması gerekmektedir.

*Yaşlı veya çok genç insanlar

*Kanser tedavisi devam eden hasta gibi bağışıklık sistemi zayıf olanlar

*Otoimmün bozukluğunu tedavi etmek için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlar

*Şeker hastası, kronik akciğer rahatsızlığı ve kalp hastası gibi kronik hastalığı olanlar

*Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanarak iç organı reddetmeyi engelleyen alıcılar.

Mecburen orta doğu ülkelerine gitmek zorunda olanlar, önlem almak için orada en az 20 saniye sabun ve su ile özenle elleri yıkamalıdır. Yemeden önce meyve ve sebzenin düzgün bir şekilde yıkanmış olduğundan emin olmalıdır. Düzgün pişmemiş et veya hijyensiz bir ortamda pişirilmiş gıda tüketmemelidir.  

DSÖ’nün tavsiyelerinden dikkatimi çeken (Çiğ deve sütü veya deve idrarı içmekten kaçınmalıdır) ifadesi. Hayatımda hiçbir canlının idrarını içmedim. Ya siz?

Orta doğuda özel bir alışkanlık olabilir, ama hastalanmamak adına meraktan da olsa deve idrarı ve çiğ deve sütünden uzak durmak zor olmasa gerek.

Tüm önlemlere rağmen, Türkiye’ye döndükten sonra 14 gün içinde ateşle beraber akut solunum yetmezliğinden şüphe duyduğunuz zaman, hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmeniz gerekmektedir.  

İyi uçuşlar 

Av. Keiko Torigoe 

www.torigoelaw.com 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üçüncü Pist

  29 Haziran 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  15 Haziran 2020 tarihinde İstanbul Havalimanı’nın üçüncü pisti açılışını seyrettik. Plana göre 6 tane olduğu na göre %50 tamamlanmış sayılır. İstanbul’un konumunun lojistik sektör için ne kadra önemli olduğunu bilmeyen yok sanırım. İstanbul, transit geçislerde merkez üssü sıfatına yakışan kapasitesindeki havalimanına sahip olmalıdır. O yüzden Atatürk Havalimanı’nda üç tane pist bulunuyordu. O günlerde bile Heathrow Havalimanı’ndan pist sayısı çoktu. O yüzden İstanbul Havalimanı’nın açılışından itibaren 15 Haziran 2020 tarihine kadar her s...
 • Riske Açık İşyerinde

  22 Haziran 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Her ne kadar evden çıkmak istemese de, hayatımız devam ediyor ve bunun için çalışmak zorunda olduğumuz açık. Bazılar evden hiç çıkmadan çalışabilir, ama çalışmak eşittir kapalı mekanda çoklu insanlarlaın ortasında insanlardan çok yakın mesafede durmak anlama gelenler de var. O yüzden maske takmayan birinin uçaktan indirilmiş olması bana çok mantıklı geldi. Maske takarak belki kendimizi %100 koruyamayız, ama en azından başkasının canına saygılı davranmış oluruz diye düşünüyorum. Japonya’da geliştirilmiş 220nm’lik morötesi ışığı ile insa...
 • Gerekli Olunca

  15 Haziran 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Bir kaç yıl önce biri ‘Uzun süre park etmek üzere havayolu şirketleri başka ülkede bile park yeri arayacaklar.’ demişse, kimse inanmazdı sanırım. Yıl 2020, asla olamayacağını düşündüğümüz şey gerçekleşti. Sanki maketler gibi uçaklar havalimanının park yerlerini doludurarak haftalarca sessizce duruyordu. Tıbbi malzemeler taşımak için SHGM’den onay almak şartıyla ticari yolcu uçağı olarak kayıtlı uçak da kargo uçağı niteliğinde faaliyet gösterebilmeye başladı. İnsanlar evde, ama ihtiyaçları karşılanmalıydı. Havayolu şirketler için de bu fen...
 • Uçma Cesareti

  08 Haziran 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Çocukkenden beri uçağa binme fikri beni hep çok mutlu ederdi. O yüzden planları oldukça erkenden yapardım. Böylece günler heyecenlı geçerdi Ama bu Covid-19’dan sonra uçmamak için bahane ararken kendimi buldum. Onun yerine YouTube’de güzel sahiller, harika saraylar ve güzel otellerde gezmeye başladım. Dünyada mutlaka görmek istediğim ne kadar çok yer var. Seyrederken unutmamak için not ediyorum bile. Bilet çoook pahalı olacağını söyleniyordu, ama bakınca korktuğum kadar z mlanmış gibi görünmüyordu. Hijyen için havayolu şirketle...
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.