MERS-CoV ve DSÖ’nün Tavsiyesi

0

MERS-CoV yani Orta Doğu Solunum Sendromu, genel gribin nedeni olan virüs ailesinden olan Koronavirüs ailelerinden biridir. İnsandan insana da bulaşabilmektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın haberine göre 1-31 Ağustos 2019 tarihleri arasında 1 ölüm dahil 6 MERS-CoV enfeksiyonu vakıası bildirmiştir.

MERS-CoV’la enfekte olmak, insanlarda yüksek ölüm oranları ile sonuçlanan ciddi hastalıklara sebep olmaktadır. 

Özel aşı de tedavi yöntemi de olmadığı için komplikasyon riskini azaltmak için aşağıdakilerin özellikle dikkatli olması gerekmektedir.

*Yaşlı veya çok genç insanlar

*Kanser tedavisi devam eden hasta gibi bağışıklık sistemi zayıf olanlar

*Otoimmün bozukluğunu tedavi etmek için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlar

*Şeker hastası, kronik akciğer rahatsızlığı ve kalp hastası gibi kronik hastalığı olanlar

*Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanarak iç organı reddetmeyi engelleyen alıcılar.

Mecburen orta doğu ülkelerine gitmek zorunda olanlar, önlem almak için orada en az 20 saniye sabun ve su ile özenle elleri yıkamalıdır. Yemeden önce meyve ve sebzenin düzgün bir şekilde yıkanmış olduğundan emin olmalıdır. Düzgün pişmemiş et veya hijyensiz bir ortamda pişirilmiş gıda tüketmemelidir.  

DSÖ’nün tavsiyelerinden dikkatimi çeken (Çiğ deve sütü veya deve idrarı içmekten kaçınmalıdır) ifadesi. Hayatımda hiçbir canlının idrarını içmedim. Ya siz?

Orta doğuda özel bir alışkanlık olabilir, ama hastalanmamak adına meraktan da olsa deve idrarı ve çiğ deve sütünden uzak durmak zor olmasa gerek.

Tüm önlemlere rağmen, Türkiye’ye döndükten sonra 14 gün içinde ateşle beraber akut solunum yetmezliğinden şüphe duyduğunuz zaman, hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmeniz gerekmektedir.  

İyi uçuşlar 

Av. Keiko Torigoe 

www.torigoelaw.com 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here