logo

MERS-CoV ve DSÖ’nün Tavsiyesi


Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com

MERS-CoV yani Orta Doğu Solunum Sendromu, genel gribin nedeni olan virüs ailesinden olan Koronavirüs ailelerinden biridir. İnsandan insana da bulaşabilmektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın haberine göre 1-31 Ağustos 2019 tarihleri arasında 1 ölüm dahil 6 MERS-CoV enfeksiyonu vakıası bildirmiştir.

MERS-CoV’la enfekte olmak, insanlarda yüksek ölüm oranları ile sonuçlanan ciddi hastalıklara sebep olmaktadır. 

Özel aşı de tedavi yöntemi de olmadığı için komplikasyon riskini azaltmak için aşağıdakilerin özellikle dikkatli olması gerekmektedir.

*Yaşlı veya çok genç insanlar

*Kanser tedavisi devam eden hasta gibi bağışıklık sistemi zayıf olanlar

*Otoimmün bozukluğunu tedavi etmek için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlar

*Şeker hastası, kronik akciğer rahatsızlığı ve kalp hastası gibi kronik hastalığı olanlar

*Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanarak iç organı reddetmeyi engelleyen alıcılar.

Mecburen orta doğu ülkelerine gitmek zorunda olanlar, önlem almak için orada en az 20 saniye sabun ve su ile özenle elleri yıkamalıdır. Yemeden önce meyve ve sebzenin düzgün bir şekilde yıkanmış olduğundan emin olmalıdır. Düzgün pişmemiş et veya hijyensiz bir ortamda pişirilmiş gıda tüketmemelidir.  

DSÖ’nün tavsiyelerinden dikkatimi çeken (Çiğ deve sütü veya deve idrarı içmekten kaçınmalıdır) ifadesi. Hayatımda hiçbir canlının idrarını içmedim. Ya siz?

Orta doğuda özel bir alışkanlık olabilir, ama hastalanmamak adına meraktan da olsa deve idrarı ve çiğ deve sütünden uzak durmak zor olmasa gerek.

Tüm önlemlere rağmen, Türkiye’ye döndükten sonra 14 gün içinde ateşle beraber akut solunum yetmezliğinden şüphe duyduğunuz zaman, hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmeniz gerekmektedir.  

İyi uçuşlar 

Av. Keiko Torigoe 

www.torigoelaw.com 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Uçuş Ekibi Bulunmayan Filo Hava Aracının İntikali

  02 Aralık 2019 Köse Yazarları

  Araba olsaydı bir otoparktan başka otoparka göndermek pek zor olmazdı. Ama söz konusu uçak olunca, geçerli lisansa sahip yeterli sayıda uçuş ekibi bulunmaması durumunda,başka uçuş ekibi üyelerinin görevlendirilmesi için SHGM’ye başvuruda bulunup, izin alınması gerekmektedir. Eğer izinsiz uçuş gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi halinde idari yaptırımlar uygulanacaktır. Amaç : Bir havaalanından diğer bir havaalanına intikal ettirilmesi veya satış öncesi demo amacıyla yapılacak uçuş olmalıdır. Şart :   1. Söz konusu hava aracının, geçerli bir...
 • Airwaypost’tan yenilik

  02 Aralık 2019 Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Airwaypost dördüncü yılına girerken görselimizi değiştirip okuyucularımızla bu şekilde devam edelim dedik. Peki niye değiştirdik? Yeni görselimizde 20 manşet bölümü okuyucularımızın dikkatine sunuluyor. Haber sitesi ile beraber “Hakkımızda” ve “Künye” gibi yayın ile ilgili kişilerin bulunduğu bölümlere ulaşmak kolay olacak. En önemlilerinden birisi ise mobil ortamdan da bakıldığı zaman masaüstü seçeneği bulunuyor. Bu seçenekle beraber haber sitesi üzerindeki reklam bannerları cep telefonlarından bile görülebiliyor. İlkeli ve kişi haklarına ...
 • Türk Sivil Havacılık Akademisi

  25 Kasım 2019 Köse Yazarları

  TSHA, Türk Sivil Havacılık Akademisi, ulusal ve uluslararası alanda sivil havacılığın eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde bölgesel bir eğitim merkezi olup, Türkiye'de ve bölgede geleceğin yetkin havacılık profesyonellerinin yetiştirilmesine katkıda bulunarak, sivil havacılığın emniyet, güvenlik ve sürdürülebilirlik temelinde büyümesine destek olma hedefiyle 2018 yılında SHGM tarafından hizmete açılmıştır. Tekno Fest için Atatürk Havalimanı’na gittiğimde A kapısının yanında bu binayı gördüm. Fazla merak etmediğim için yanından geçmeme...
 • Tarım Sektöründe İHA ile Biyoteknik Mücadele

  18 Kasım 2019 Köse Yazarları

  Japonya’daki Optim A.Ş. (https://www.optim.co.jp/agriculture/) tarım sektöründe İHA kullanarak biyoteknik mücadelenin nasıl yapıldığını gösteriyor. Böcekler, kuşlardan kaçmak için genelde gündüz yaprakların arkasına saklanıp gece vaktinde ortaya çıkıp hareket etme özelliğine sahip olduğu için, gece vaktinde mavi ışık yerleştirilmiş İHA’ları tarım bahçesinde uçurunca hiç ilaç kullanmadan etkili bir şekilde zararlı böcekleri yok edebileceğini kanıtlamışlar. Aynı İHA kullanılarak gündüz kameranın gönderdiği görüntüyü bilgisayara bağlanarak t...