logo

MERS-CoV ve DSÖ’nün Tavsiyesi


Emin Çalkılıç
emincalkilic@hotmail.com

MERS-CoV yani Orta Doğu Solunum Sendromu, genel gribin nedeni olan virüs ailesinden olan Koronavirüs ailelerinden biridir. İnsandan insana da bulaşabilmektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın haberine göre 1-31 Ağustos 2019 tarihleri arasında 1 ölüm dahil 6 MERS-CoV enfeksiyonu vakıası bildirmiştir.

MERS-CoV’la enfekte olmak, insanlarda yüksek ölüm oranları ile sonuçlanan ciddi hastalıklara sebep olmaktadır. 

Özel aşı de tedavi yöntemi de olmadığı için komplikasyon riskini azaltmak için aşağıdakilerin özellikle dikkatli olması gerekmektedir.

*Yaşlı veya çok genç insanlar

*Kanser tedavisi devam eden hasta gibi bağışıklık sistemi zayıf olanlar

*Otoimmün bozukluğunu tedavi etmek için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlar

*Şeker hastası, kronik akciğer rahatsızlığı ve kalp hastası gibi kronik hastalığı olanlar

*Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanarak iç organı reddetmeyi engelleyen alıcılar.

Mecburen orta doğu ülkelerine gitmek zorunda olanlar, önlem almak için orada en az 20 saniye sabun ve su ile özenle elleri yıkamalıdır. Yemeden önce meyve ve sebzenin düzgün bir şekilde yıkanmış olduğundan emin olmalıdır. Düzgün pişmemiş et veya hijyensiz bir ortamda pişirilmiş gıda tüketmemelidir.  

DSÖ’nün tavsiyelerinden dikkatimi çeken (Çiğ deve sütü veya deve idrarı içmekten kaçınmalıdır) ifadesi. Hayatımda hiçbir canlının idrarını içmedim. Ya siz?

Orta doğuda özel bir alışkanlık olabilir, ama hastalanmamak adına meraktan da olsa deve idrarı ve çiğ deve sütünden uzak durmak zor olmasa gerek.

Tüm önlemlere rağmen, Türkiye’ye döndükten sonra 14 gün içinde ateşle beraber akut solunum yetmezliğinden şüphe duyduğunuz zaman, hiç vakit kaybetmeden hastaneye gitmeniz gerekmektedir.  

İyi uçuşlar 

Av. Keiko Torigoe 

www.torigoelaw.com 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DHL Express, e-ticarette tarihi zirve bekliyor

  25 Kasım 2020 Dünyadan, Köse Yazarları

  DHL Express, e-ticarette tarihi zirve bekliyor Covid-19, e-ticaretteki yükselişi daha da hızlandırırken Küreselleşme ve Dijitalleşme, çevrimiçi alışverişi ve dünyanın dört bir yanına gönderilen kargo miktarını yeni zirvelere taşıyor DHL Express’in global ağında bu sene yüksek sezonda, 2019’un aynı dönemine kıyasla %50’den fazla hacim artışı olması bekleniyor 10 binin üzerinde ek istihdam, yeni uçaklar ve yıllık ortalama 1 milyar euro’luk yatırım ile ciddi oranda büyütülen operasyon kapasitesi sayesinde DHL Express, artan talebi karşıla...
 • Hava Sahası Tasarımcısı

  23 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Genel, Havacılık Haberleri

  Bu mesleğin varlığını yeni fark ettim. Hava sahası tasarımcı olmayı hedefleyen çocuklar da olsun ve mümkün olduğu kadar genç yaşında bu konuda uzman olabilsin diye kısaca anlatmak istedim. Hava sahası tasarımcısı olabilmek için hava seyrüsefer hizmetlerini sağlamaktan sorumlu kamu kuruluşu olan Devlet Hava Meydanı İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından istihdam edilmiş olması gerekiyor. Hava sahası tasarımcısı, ATS koridor ve aletli alçalma yöntemleri konusunda uluslararası sertifikaya sahip, gerekli eğitimi başarı ile tamamlayarak serti...
 • İHA ve Serbest Alanı

  16 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  İHA0 ve İHA1 sınıfı için 400 feet (yaklaşık 122m) altında yapılacak her türlü uçuş için 5 iş günü öncesinden SHGM tarafıdan oluşturulan resmi internet sayfası üzerinden, özel izine tabi bölgesinde yapılacak her türlü uçuş için 10 iş günü öncesinden gerekçesi ile birlikte “İHA-Uçuş İzni Talep Formu” doldurarak başvuru yapılması gerekiyor. İHA0 ve İHA1, artık ticaret alanlarında sadece fotoğraf çekmek için değil, tarım alanında, güvenlik alanında ve daha çok alanlarda lüks değil ihtiyaç hale gelmiştir. Sadece ehliyet almak yetmiyor. Daha iy...
 • Japon Havayolları ve Biyoyakıt

  09 Kasım 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Hafta sonu her yerde Kyodo Tsuuşin’in sunduğu bu konu hakkındaki haberi okumuşsunuz sanırım. Söz konusu Japon Havayolları olunca ben de bu konu hakkında yazmak istedim. Japon Havayolları tarafından 2018 yılında ABD’deki biyoyakıt üreticisine yapılan yatırım yaklaşık 9 milyon JPY’idi. Bu girişimci şirketinin tesisat inşaatına katkıda bulunmuş. Ham maddenin ev çöpleri olmasının çevreci yaklaşımı ve net sıfır karbondioksit salınımını hedefleyerek yola çıkmışlardı. O günlerde Covid-19 sebebiyle tüm uçakların yerde park edilip, büyük havayo...