Merhaba İstanbul Havalimanı

0
Mehmet Emin ÇALKILIÇ
Ha ihaleye çıktı, ha temel atıldı, ha açılışı gerçekleşti derken, fiili açılısı için gün sayan İstanbul Havalimanı, tam zamanlı çalışmasına başlayalı günler oldu.
Zaman çabuk geçiyor aslında, zamanı iyi kullanmak önemli bir meseledir. Atatürk Havalimanı Muhabiri olduğum yıllarda “havalimanı ihtiyaca cevap vermiyor” gibilerden haber yapardık. O zamanın devlet idarecileri bir havalimanı terminal binası yapmaya karar verdiler, ihale açıldı ve yeni bir tesis yapıldı. O tesis ilk olarak 5 sene işletecekti, sonra yeni bir ihale ve eşki işletmeci yine ihaleyi kazanarak günümüze kadar işletti.
Sonra ne mi oldu, pistler yetersiz kaldı ardından rötarlar oluştu. Yeni gelecek havayollarını karşılayamaz hale geldi emektar havalimanımız, Atatürk Havalimanı…
Yine devlet idarecilerimiz bunu gördü ve mevcut yerin artık ihtiyaca cevap veremeyeceği kararına vardı. İstanbul’un kuzeyinde daha büyük daha göşterisli bir havalimanı inşaa etmeye karar verdiler. Yine ihale ve işletme.
İşte o gün geldi, bir tarih kapanıp yep yeni bir tarih başladı. Büyük göç denildi ve Atatürk Havalimanı’nda bulunan araçlar rekor bir zamanda taşındı.
Pürüzsüz taşınma olayı hakikaten taktire şayan bir durumdur. Havacılık swktörünün deneyimli isimleri taşınmayı yani büyük göçü sahadan idare ettiler adeta. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yapan THY’nin şu andaki deneyimli Genel Müdürü Bilal Ekşi, taşınmada en ufak bir akşaklık yaşanmasın diye iki havalimanında her yerine koşturarak büyük bir çaba sarf etti. Dev milli havayolumuzun patronu İlker Aycı ise koordinasyonda bir aksaklık olmaması için her birimi her anı yerinde denetleyerek olağan üstü bir yönetici tarzına adını altın harflerle yazdırmış oldu.
AHL’nin işletmeci CEO’su Sani Şener’de 20 senesini verdiği canı gibi sevdiği terminaline veda ederken, personellerine en büyük vefayı göştererek, çoğunun yeni havalimanında iş sahibi olmasını temin etti.
Gelelim İstanbul Havalimanı’na… sıfır km bir havalimanı, yepyeni yöneticiler çoğu havacılık sektöründen gelen deneyimli kişiler. Şu ana kadar gerek açılış gerek taşınma olsun kusursuz şekilde işi götürdüler. En zevkli ve en zorlu kısmı işletmeye geldi sıra. İstanbul Havalimanı’nın profesyonelleri işletmeyide en iyi şekilde yapacaklarına adımın Emin olduğu kadar eminim. Biz havalimanı muhabirlerine yaptıkları açıklamalarda öyle ince detay projeler anlatıyorlardı ki, biz tecrübeli olan sektör muhabirleri inanın “böyle güzel tespitlere ve çözümleri” yolculara yönelik reformlar olarak görerek yayın organlarımızda büyük ölçüde yer vererek herkesin okumasını, öğrenmesini sağladık.
Herkes biliyor ki, bir projeyi ortaya koymak, uygulamak ne kadar çok önemliyse, işte o projeyi alıp daha iyisini yapmakta o kadar önemlidir. İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA onu yaptı. Mevcut başarılı bayrağı alıp daha başarılı yere taşıdı. Türkiye için çok önemli bir adım olmuştur.
Yolun açık olsun İstanbul Havalimanı….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here