logo

Lufthansa’nın filosundan çıkardığı 6 adet B747’si Hollanda’da bekliyor

Lufthansa’nın filosundan çıkardığı 6 adet B747’si Hollanda’da bekliyor

Alman Lufthansa’nın filosundan emekli olan 6 adet B747 tipi uçağının Hollanda’nın Twente Havalimanı’nda mahsur kaldığı öğrenildi.

Lufthansa filosundan koronavirüs kriz etkisi nedeniyle erken emekli olan uçaklar, 24 Temmuz’da Twente Havalimanı’na gönderildi.

Twente Havalimanı’nın büyük uçakların park etmesi için uygun olan meydanlardan biri olduğu için seçildiği ancak kalkış konusunda sıkıntı meydana geldiği bilgisi verildi.

Hollanda Sivil Havacılık Otoritesi’nin kurallarına göre B747 tipi gibi büyük uçakların sadece söküm işlemleri için meydana inmesine izin verdiği ve bu nedenle uçakların havalimanından kalkamadığı öğrenildi.

Uçakların havalimanından kalkamayacak kadar büyük ve ağır olması nedeniyle Alman havayolu çıkmaza girmiş durumda.

Konuya ilişkin Alman havayolu, Twente Havalimanı ve Hollandalı sivil havacılık yetkilileri arasında görüşmelerin devam ettiği öğrenilirken, altyapı ve kalkış prosedürleri geniş gövdeli operasyonlara onay çıkmaması halinde B747’lerin Twente Havalimanı’nda kalmaya devam edeceği açıklandı.

Twente Havalimanı’nın konuya ilişkin olarak bir güvenlik sertifikası için girişimlere başladığı ancak sürecin ne kadar uzun süreceği şuan için belirsizliğini koruyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ