logo

Kokpitteki ‘Elektronik Uçuş Çantası’ (EFB)


airwaypostozkan
ozkdmr3@gmail.com

Av. Keiko Torigoe;

21.y.y.’dayız ve hepimiz teknolojiye ayak uydurarak hayatımızı daha kolaylaştırıyoruz, değil mi?

Eskiden her kaptanlar ellerinde kocaman bir siyah çanta ile uçuyorlardı. O çantanın adı ‘uçuş çantası’ idi.

O çanta aslında kaptanları çok havalı yapıyordu. Fakat çok ağırdı, çünkü içinde havacılık haritası, uçuş güzergahı, o uçuşun saati, not edilecek seyir bilgileri, çeşitli sertifikalar, artı bir de kılavuz bulunuyordu. Kaptanlar gerekli evrakları bu çanta içersinde bulmakta çok zorlanıyorlardı.

Günlük bilgilerin bulunması gerektiği için, sayfaları devamlı kontrol etmek kaptanlar için  hayati önemi taşıyordu. Hazır bulundurulması gereken belgeler öylesine fazlaydı ki, bazı belgeleri daima yanlarında taşımak zorunda kalıyorlardı.

Kaptanlar, artık günümüzde bütün bu işlemleri elektronik cihazları kullanarak dijital ortamda görebiliyorlar. Uçağın bütün uçuş bilgilerini kontrol edebiliyor ve hesaplamalarını ona göre yapabiliyorlar. Uçağın kullanma kılavuzudan havalimanı içindeki haritalara kadar gerekli her belgeyi dijital ortamda görerek ‘Elektronik Uçuş Çantası’ndan takip ediyorlar.

EFB sistemi, günümüzde taşınabilir kokpitte kullanılan ve onaylı hava araçlarında konfigürasyondan ayrı taşınabilir bir barındırma (host) platformudur.

Taşınabilir bir EFB sistemi, onaylı bir sabitleme noktasına yerleştirildiğinde veya güvenli bir şekilde GSM iletişim özelliği olan cihaza takıldığı takdirde, uçuşun tüm aşamalarında kullanılabilir.

Taşınabilir bir EFB sistemi, uçuş ekibi tarafından da herhangi bir ekipman kullanılmaksızın monte edildiği cihazdan kolaylıkla çıkarılabilir veya bu cihaza kolaylıkla takılabilir.

Yani EFB, mürettebata yardımcı olsun diye kullanılan bilgi yönetim cihazıdır. EFB sayesinde kağıt bazındaki çizelge ve diğer önemli belgelerin kullanımını önemli oranda azalmıştır. EFB sayesinde uçuşlar daha güvenli, dayanıklı, tasarruflu olacaktır ve uçma verimliliği artacaktır.

İyi uçuşlar size.
Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HES Kodu Olmayan?

  25 Mayıs 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Covid-19 bize yeni normalı sunmaya devem ediyor. HES kodu, artık yurt içinde şehirlerarası toplu ulaşım araçlarına binmenin olmazsa olmazıdır. HES kodu, Covid-19 pandemi sürecinde zorunlu olduğu için ne zamana kadar uygulanacağı konusunda da henüz belli değilmiş. (ALO 184’e göre) HES kodu, TC kimlik numarası olmadan elde edilemeyecek bir koddur. Hemen aklıma gelen şey, o zaman TC kimlik numarası olmayan yabancıların durumu ne olacak oldu. Türk Havayolları’nı ayarıp sordum. Bilgisi olmadığını ve Sağlık Bakanlığı’nı doğrudan arayıp...
 • Kuş Bakışı Pamukkale

  18 Mayıs 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Masmavi gökyüzü gerçekten Pamukkale’ye çok yakışıyor. Onu havadan görenlerin gerçekten unutulmaz bir anı yaşayabileceğini düşünüyorum. Slot, yani Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası’nın belirli bir gün ve saatte , "Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası Slot Uygulaması Ve Hava Sahası Kullanımı Talimatı"na uygun olarak sıcak hava balonları tarafından kullanırken, SHM (Denizli ili Pamukkale Bölgesi Uçuş Sahası için kalkış uygunluğu ve hava sahası kullanım taleplerini değerlendiren merkezi)’den hizmet almak zorundadır. Biz yolcu olarak pek bunlardan anl...
 • Hava Yolculuğunda Olmazsa Olmazı

  11 Mayıs 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Açıkçası son 2 yıldır THY’nin iç hat seferlerinde dağıttığı tost kokusu ve kahve tadından hiç hoşlanmadığım için, şahsen binmeden önce filtre kahve ve kruvasanı alıp canım istediği an yiyiyordum. Duruma göre o kokudan kaçmak, başka şirketi kullanmaya karar vermek için önemli unsurdu. Yani yeni düzen o kokuyu almak zorunda kalmayacağım için beni mutlu etti. Ama yakın mesafe dış hatlarında da ikramın kalkması gerçekten çok üzücü. Yakın mesafe derken Londra dahil mi acaba? Daha pahalı olacağını söylediği bileti alıp, 4 saat sadece oturmaya ne d...
 • Gezgin Türkler

  04 Mayıs 2020 Av. Keiko Torigoe, Havacılık Haberleri, Köse Yazarları

  Covid-19 yüzünden zor durumda olan çok sektör var. Ama havayolu şirketlerin durumu gerçekten çok üzücü. 21.04.2020 tarihinde Virgin Australia iflas etti. Dünyadaki havayolu şirketlerinde 2. değerli sayılan Delta’nın hissesinin yatırıma uygunluğu seviyesini S&P, 25.03.2020 tarihinde BB’ye kadar düşürdü. Son yıllarda dünyadaki yolcu sayısı hep çoğalıyordu. Ancak masrafların çok olmasına rağmen bilet fiyatının gittikçe düşmesinden dolayı kar oranının az olduğu bir sektör olduğunu anlamak zor değil. O yüzden Covid-19 gibi pandemik s...