Kokpitteki ‘Elektronik Uçuş Çantası’ (EFB)

0

Av. Keiko Torigoe;

21.y.y.’dayız ve hepimiz teknolojiye ayak uydurarak hayatımızı daha kolaylaştırıyoruz, değil mi?

Eskiden her kaptanlar ellerinde kocaman bir siyah çanta ile uçuyorlardı. O çantanın adı ‘uçuş çantası’ idi.

O çanta aslında kaptanları çok havalı yapıyordu. Fakat çok ağırdı, çünkü içinde havacılık haritası, uçuş güzergahı, o uçuşun saati, not edilecek seyir bilgileri, çeşitli sertifikalar, artı bir de kılavuz bulunuyordu. Kaptanlar gerekli evrakları bu çanta içersinde bulmakta çok zorlanıyorlardı.

Günlük bilgilerin bulunması gerektiği için, sayfaları devamlı kontrol etmek kaptanlar için  hayati önemi taşıyordu. Hazır bulundurulması gereken belgeler öylesine fazlaydı ki, bazı belgeleri daima yanlarında taşımak zorunda kalıyorlardı.

Kaptanlar, artık günümüzde bütün bu işlemleri elektronik cihazları kullanarak dijital ortamda görebiliyorlar. Uçağın bütün uçuş bilgilerini kontrol edebiliyor ve hesaplamalarını ona göre yapabiliyorlar. Uçağın kullanma kılavuzudan havalimanı içindeki haritalara kadar gerekli her belgeyi dijital ortamda görerek ‘Elektronik Uçuş Çantası’ndan takip ediyorlar.

EFB sistemi, günümüzde taşınabilir kokpitte kullanılan ve onaylı hava araçlarında konfigürasyondan ayrı taşınabilir bir barındırma (host) platformudur.

Taşınabilir bir EFB sistemi, onaylı bir sabitleme noktasına yerleştirildiğinde veya güvenli bir şekilde GSM iletişim özelliği olan cihaza takıldığı takdirde, uçuşun tüm aşamalarında kullanılabilir.

Taşınabilir bir EFB sistemi, uçuş ekibi tarafından da herhangi bir ekipman kullanılmaksızın monte edildiği cihazdan kolaylıkla çıkarılabilir veya bu cihaza kolaylıkla takılabilir.

Yani EFB, mürettebata yardımcı olsun diye kullanılan bilgi yönetim cihazıdır. EFB sayesinde kağıt bazındaki çizelge ve diğer önemli belgelerin kullanımını önemli oranda azalmıştır. EFB sayesinde uçuşlar daha güvenli, dayanıklı, tasarruflu olacaktır ve uçma verimliliği artacaktır.

İyi uçuşlar size.
Av. Keiko Torigoe
www.torigoelaw.com 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here