Japonya’da Türk Kültürü Yılı ‘2019’

0
Bu yılın Japonya’da Türk Kültürü Yılı olduğunu yeni öğrendim.
Başlangıç olarak 20 Mart – 20 Mayıs 2019 tarihler arasında Tokyo’da ve 14 Haziran – 28 Temmuz 2019 tarihler arasında ise Kyoto’da Topkapı Sarayı’nın Lale Temalı güzel hazineleri sergilenecek.
Japonya ile Türkiye arasında her ne kadar çok uzun mesafe olsa da dilden başlayarak örf ve adetler, düşünce tarzına kadar o kadar benziyor ki, şahsen bu ülkeye alışmam için pek zamana ihtiyacım olmadı.
Vize almayı sevmeyenler için de çok uygun. Çünkü, Japonya’ya gitmek için sadece pasaporta ihtiyacınız olacak.
Japonya dediğinde Tokyo, Kyoto ve Suşi aklınıza geliyorsa Japonya’yı hiç tanımıyorsunuz.
Bu arada sadece yabancıların kullanabileceği hızlı tren (Şinkansen) pasosunu İstanbul’da satın alabileceğinizi biliyor muydunuz?
Her şey çok pahalı olan Japonya’da bu pasonun değeri inanılmaz yüksek. Her yere bu kadar uygun fiyatla çok hızlı ve çok konforlu bir şekilde gidebileceksiniz, iyi ki aldım dersiniz.
Dağın tepesinden denize düşen kaplıca su şelalesi, dalgıç cenneti diyebilecek küçük adalar, sanat değerinde güzel köprüler, sanki çiçek bahçesi gibi ekmekçiler. Japon sarayları, tarihi eser binalar, yöresel sake, mideden önce gözleri doyuracak yemekler. O minicık adanın ne kadar yemyeşil olduğuna inanmak için bir defa Japonya’ya gitmeyi tavsiye ederim.
İstanbul’dan sadece 12 saatlik yolculuğu ile Türklere çok benzeyen insanların yaşadığı ülkeye gitmeye ne dersiniz?
Size keyfli uçuşlar !
Av. Keiko Torigoe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here