logo

İstanbul Yeni Havalimanı’na radar tabanlı çevre güvenlik sistemi

İstanbul Yeni Havalimanı’na radar tabanlı çevre güvenlik sistemi

İstanbul Yeni Havalimanı’nda çevre güvenliği son teknoloji kullanılarak radar tabanlı yapılacak. Bu uygulama önce pilot bölge olarak Antalya Havalimanı’nda başlatılıp, büyük havalimanlarına yaygınlaştırılacak.

Havalimanlarının güvenliğine büyük önem veren DHMİ, ileri teknoloji ürünü sistemleri devreye sokuyor.

Geçtiğimiz yıl 28 Haziran’da Atatürk Havalimanı’nda yaşanılan terör saldırısı sonrası havalimanının korunması için ileri teknolojiye yönelen DHMİ, bu havalimanında yüksek hassasiyete sahip sistemleri hızla devreye soktu.

Bunun yanı sıra İstanbul Yeni Havalimanı’nda çevre güvenliği son teknoloji kullanılarak radar tabanlı yapılacak. Bu uygulama önce pilot bölge olarak Antalya Havalimanı’nda başlatılıp, büyük havalimanlarına süratle yaygınlaştırılacak.

PİLOT UYGULAMA ANTALYA’DA

Projenin pilot uygulaması, Türkiye’nin en fazla yabancı ziyaretçi girişi olan Antalya Havalimanı’nda gerçekleştirecek. DHMİ, Antalya Havalimanı’na döşeyeceği radar tabanlı güvenlik sistemi için 16 milyon TL harcayacak. DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, Antalya Havalimanı’na yapılacak radar tabanlı güvenlik sisteminin yatırımı için ilerleyen günlerde sözleşme imzalayacaklarını ifade etti.

Ocak, “Antalya Havalimanı’nın tüm çevre güvenliğini artık radarla yapacağız. Havalimanı çevresinde 4 tane radar ve gece görüşü de olan sensörlü kameralar yerleştireceğiz. Yeraltından fiber optiklerle kumanda merkezine bu görüntüler anında eş zamanlı aktarılacak. Çok komplike ve iyi bir sistem. Kuş uçsa haberimiz olacak” dedi.

BÜYÜKLERDE DE OLACAK

Radar tabanlı çevre güvenlik sistemlerinin pilot bölge olarak başta Ankara Esenboğa Havalimanı’na yapılacağını anlatan Funda Ocak, kamulaştırma sınırlarının netleşmemesi nedeniyle sistemin Antalya’ya kaydırıldığını söyledi. “Esenboğa Havalimanı’nda üçüncü pist bittikten sonra oraya da aynı sistemi kurmayı planlıyoruz” diyen Ocak, büyük havalimanlarında çevre güvenliğinin radarlar ve sensörlü kameralarla yapılacağının bilgisini verdi.

2014-2017 YILLARI ARASINDA HAVALİMANLARI GÜVENLİK TEKNOLOJİLERİNE YAKLAŞIK 100 MİLYON TL’LİK HARCAMA YAPILDI

Türkiye’nin 2017’de havalimanlarına yaptığı güvenlik yatırımlarına ilişkin de bilgileri paylaşan Funda Ocak, “Bu yıl 35 milyon liralık X-Ray cihazını havalimanlarımıza yerleştirdik. Ayrıca tanesi 500 bin dolar olan body scanner (vücut tarayıcı) cihazlarından da 24 adet aldık. ABD ve İngiltere’nin uyguladığı kabin yasağı sonrasında da 4 adet tomografi cihazı satın aldık” dedi. Ocak, 2014-2017 yılları arasında havalimanları güvenlik teknolojilerine yaklaşık 100 milyon TL’lik harcama yapıldığı bilgisini verdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.