İstanbul Yeni Havalimanı fiili açılışı bahara mı kaldı?

0
İstanbul’a yapılan yeni havalimanının öneminden tekrar tekrar bahsetmeye gerek yok. Son dönemlerde ülke menfaatine yarayacak en güzel projelerden birisidir. Havalimanının açılışı biraz zaman alıyor gibi, daha evvel planlanan zamanın ertelenmesi aslında ne kadar önemli bir proje olduğunun bir ispatı niteliğindedir. En son denilen tarih ise 29 Ekim.
Evet, tarihler 29 Ekim’i gösterdiği zaman Türkiye, dünyada İstanbul’a kazandırılan “yeni havalimanını” resmi olarak açılışı ile adından uzun yıllar söz ettirecek. Bu projeyi şu anda kıskanan bazı yabancı ülkelerin, öyle sanıyorum ki bu kıskançlığı daha da artacak gibi görünüyor.
Sayılı günler var yeni havalimanının “resmi” açılışına, Türkiye’nin dünyada bir tarih yazmasına.
Dikkat ederseniz yazımızda resmi açılış dedik. Fiili açılış demedik. Yetkililer tarafından kulislerde fiili açılış tarihi 31-Aralık-2018 gecesini sabaha bağlayan 1 Ocak 2019 konuşulsa da kış kıyamette yeni havalimanına taşınmak çılgınlık olur gibi geliyor.
Havalimanında görevli olan uçak ekipleri, check-in ile trafik personelleri, emniyet ve gümrük çalışanlarının Aralık-Ocak ayı gibi zor sartlara sahip kış mevsiminde zamanında görev yerlerine gelmeleri güç olacak gibi görünüyor. Aynı şekilde seyahat edecek yolcunun da kış sartlarında ilk defa tanışacakları yeni havalimanına navigasyon ya da başka şekilde gelmelerinin hayatı zorlastırcağı net şekilde görülüyor.
Yeni havalimanının fiili açılışı Nisan veya Mayıs tarihleri olmalıdır. Bu aylarda İstanbul’un havası bazen yağmurlu bazen ise güneşli olur. Yolcular ise ilk defa kullanacakları bu havalimanını hem daha dinç kafayla görebilirler hemde kış mevsimine göre daha rahat ulaşımı sağlarlar. Personeller içinde bu bahar ayları ulaşımlarında onları yine kış mevsimine göre daha mutlu eder.
Sonuç, İstanbul’un Yeni Havalimanı fiili açılışı mutlaka ve mutlaka bahar aylarında olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here