logo

İstanbul Havalimanı kışa hazır

İstanbul Havalimanı kışa hazır

İGA Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Büyükkaytan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, havalimanında tatbikatlar ile birlikte kış hazırlıklarını tamamlandığını belirtti.

Büyükkaytan, yaklaşık 26 kış hazırlık takbikatı yaptıklarını, kar ve kış hazırlıkları için 130 aracının bulunduğunu kaydederek, “Toplam 130 aracı, yaklaşık 190 personel, kar yağdığı anda destek olacak 300 personelle beraber 7/24 şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Şu anda bu personeller kurguladığımız şekilde kar yağdığı anda evlerine gitmeyerek, çalışmalarını sürdürecekler. Buradaki yatakhanelerimizde barınan personellerimiz ne zaman ki çalışmalar tamamlanacak, tekrar normal düzende çalışmaya başlayacak.” diye konuştu.

İGA Hava Tarafı Operasyon Direktörü Ozan Karakış, havalimanında kış hazırlıkları öncesinde su tankı ve süpürge donanımı bulunan araçları dar ve geniş alanlara göre kullandıklarını söyledi.

Geçen sene de kar ve don şartlarıyla gerekli mücadeleyi verdiklerini belirten Karakış, ekiplerin 4 vardiyada her türlü çalışmayı yaptığını, kar ve yağış alarmında 190 kişiyle çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti.

Karakış, “Ayrıca, 15, 25 ve 30 metreye serpme yapabilen, bu filonun hızında hareket eden araçlarımız mevcut. Bunlar da bizim donmaya karşı sıvı serptiğimiz de-icing araçlarımız. Burada katlamalı asfalt yüzeylere yaptığımız işlemler için kullanılıyor. Karla mücadele yaparken, pistlerdeki ileri izleme istasyonu vazifesindeki büyük kriz hallerinde de olay yerinde taktik yönetimi yapan bir mobil komuta kontrol aracımız da var.” değerlendirmesini yaptı.

Kriz yönetim merkezinde basın mensuplarına açıklama yapan İGA Operasyon Kontrol Merkezi Direktörü Fatih Mere de tüm operasyonları işletmeci İGA’nın yanı sıra Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve diğer kurumlarla beraber yaptıklarını söyledi.

Yılda 2 kere bu kurum ve kuruluşlarla toplantı yaptıklarını kaydeden Mere, “Buradaki en önemli konu iletişim. Bu durumlarda personel değişmek suretiyle buradan bu faaliyetler sürdürülüyor. Bizim bulunduğumuz merkezde uluşabildiğimiz hava durumu, ‘flight radar’ gibi her türlü sistemler mevcut. Yapılan karla mücadele operasyonunu da buradan paydaşlarımızla beraber canlı olarak izleyebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Basına karla mücadele ile ilgili yapılan bilgilendirmenin ardından İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, İstanbul Havalimanı’nda görev yapan basın mensuplarını ziyaret etti.

Basın odasında yapılan ziyarette İGA Kurumsal İlişkiler ve İdari İşler Direktörü Turgay Yaman ile Kurumsal İletişim Direktörü Gökhan Şengül de yer aldı.

İstanbul Havalimanı’ndaki son durum ve operasyonlar hakkında bilgi vererek, basın mensuplarının sorularını cevaplayan Samsunlu, gazetecilerin yeni yılını tebrik etti.

Basın mensupları,  Skytrax tarafından “5 Yıldızlı Havalimanı” ödülüne layık görülmesi nedeniyle Samsunlu’ya nazar boncuğu hediye etti. (Hüseyin Aslıyüce)

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

403 Forbidden

403 Forbidden


openresty