logo

İST polisinden sahte seyahat belgesi doktoruna operasyon

İST polisinden sahte seyahat belgesi doktoruna operasyon

İstanbul Havalimanı polisinin sahte seyahat belgesi düzenleyip havayolu ile yasadışı yurtdışına çıkmaya çalışanlara karşı başarılı operasyonları devam ediyor.


Havalimanında son 6 ayda ele geçirilen 2 bin 400 adet sahte seyahat belgesi ile ‘Yasadışı Göç’e dur diyen emniyet güçleri bu belgelerin çoğunu hazırladığını tespit ettiği ‘Doktor’ lakaplı 49 yaşındaki Ö.T.,yi yakaladı. Hakkında beş ayrı dosyadan araması bulunan ve tutuklanarak cezaevine gönderilen Ö.T., nin yakalandığı adreste sahte belgelerin yapımında kullandığı mühür ve yazıcılar ile birlikte çok sayıda sahte seyahat belgesi ile yakalandı.


Sahte seyahat belgeleri ile yurtdışına çıkmak isterken yakalanan kişilerin ifadelerinden yola çıkan İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri, risk analizi ve güvenlik kameralarından yaptığı inceleme sonunda sahte belgeleri düzenleyen kişinin Ö.T., olduğunu tespit etti.


ELE GEÇİRİLİNLER ŞOK ETTİ

Bir süre devam eden teknik ve fiziki takibin ardından polis ekipleri Ö.T., bulunduğu adrese operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda Ö.T, gözaltına alındı. Operasyonda çeşitli havayolu şirketlerine ait bin adet boarding kartı, farklı ülkelere ait 52 adet sahte pasaport, 24 adet sahte gemi adamı belgesi, 34 farklı ülkeye ait oturum kartı,, çeşitli ülkelere ait 6 adet sürücü belgesi, 7 adet kimlik kartı, 124 adet farklı ülkelere ait damga, 1 adet mor ışık cihazı, 9 adet farklı ülkelere ait seyahat belgesi,28 adet pasaport kimlik sayfası, 23 adet farklı ülkeler ait vize, 2 adet hudut kapısı formu yakalandı.


LAKABI DOKTOR

Sahte belgeleri 2 bin dolar karşılığında düzenlediği belirlenen ‘Doktor’ lakaplı Ö.T.,’nin tutuklanarak cezaevine gönderildi.
İstanbul Havalimanı’nda son 6 ayda başta pasaport olmak üzere ele geçirilen 2 bin 400 adet sahte seyahat belgesinin çoğunun düzenleyicisi olduğu belirtililen Ö.T’nin ayrıca 2019 aralık ayında İstanbul Havalimanı’ndan aynı uçakla Fransa’ya gidecek 34 kişinin sahte belgelerini de düzenlediği öğrenildi. (Hüseyin ASLIYÜCE)

Share
#

SENDE YORUM YAZ