logo

İngiltere’de elektronik cihaz yasağını kaldırıyor (GÜNCELLENDİ)

İngiltere’de elektronik cihaz yasağını kaldırıyor (GÜNCELLENDİ)

ABD ve İngiltere uçuşlarında yolcunun kabin içerişinde cep telefonundan büyük elektronik cihazların yasaklanmasından sonra geçtiğimiz 5 Temmuz tarhinden itibaren Amerika yasağı kaldırmıştı. Birleşik Krallık’ta bu yasağı kaldırmaya hazırlanıyor.

Edinilen bilgiye göre İngiltere Avrupa ve ABD’den Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ile İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Bakan Mevlit Çavuşoğlu’nu arayarak yasağın kaldırılmakta olduğunu söylediler.

Yapılan görüşmelerde Bakan Çavuşoğlu’na İngiliz makamlarının yapmış olduğu değerlendirmelerin sonucunda bu yönde bir karar alındığı ifade edildi.

Yasak, ABD’nin İstanbul Atatürk Havalimanı’nı da dahil 8 ülkeden 10 havalimanından, İngiltere ise Türkiye dahil 6 ülkeden doğrudan uçuşlarda kabin içine diz üstü ve tablet bilgisayarla normalden büyük cep telefonlarının (tıbbi cihazlar hariç) alınmasının yasaklandığını belirtmişti.

UDH Bakanı Ahmet Arslan, Twitter hesabından konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde: “İngiltereli mevkidaşım Sn. Chris Grayling, İngiltere’ye yapılan uçuşlarda Laptop yasağının kaldırılmasına yönelik niyet mektubunu gönderdi. Mektupta bazı tedbirlerin alınmış olması şartıyla uçuşlarda uygulanan yasakların kaldırılacağı ifade ediliyor.
Ülkemizin havacılığını daha ileriye taşımak için son 14 yıldır dünya havacılık otoritelerinin istedikleri tüm tedbirleri aldık ve alıyoruz.
İngiltere ile devam eden ve belli aşamaya gelen görüşmeler ve çalışmalar sonucunda yasağın kısa sürede kaldıracağını bekliyoruz.”

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ